چرا قلیان از سیگار مضرتر است؟

چرا قلیان از سیگار مضرتر است؟ به گزارش بیمارستان دی دخانیات عامل اصلی بروز ۵۲ بیماری، ۲۴ نوع سرطان و ۱۲ درصد بیماری های غیرواگیر است و دود تحمیلی آن می تواند منجر به آسم، عفونت گوش میانی و عفونت ریه شود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دود ناشی از استعمال محصولات دخانی حاوی بیشتر از ۷۰۰۰ نوع ماده شیمیایی است كه بیشتر از ۷۰ ماده آن سمی و سرطان زا هستند. باید توجه كرد كه دخانیات عامل اصلی بروز ۵۲ بیماری، ۲۴ نوع سرطان و ۱۲ درصد بیماری های غیر واگیر است. توجه به رعایت حقوق افراد غیرسیگاری خصوصاً كودكان، زنان و بیماران امری است كه امروزه در دنیا بخشی از حقوق شهروندان به حساب می آید و بر همین مبنا طبق ماده هفت آئین نامه قانون جامع كنترل و مبارزه ملی با دخانیات به منظور حفظ سلامت عموم بخصوص محافظت در مقابل استنشاق تحمیلی دود سیگار، استعمال مواد دخانی در اماكن عمومی ممنوع می باشد.
سیگاری تحمیلی كیست؟ باید توجه كرد كه هر كسی كه دود تحمیلی مواد دخانی، یعنی دود ناشی از سوختن ته سیگار، قلیان و دود حاصل از بازدم مصرف كننده این مواد را استنشاق كند یا به عبارت دیگر هر فرد غیرسیگاری كه به صورت غیر داوطلبانه در معرض دود سیگار قرار گیرد، سیگاری تحمیلی نامیده می شود.
انواع دود سیگار دود سیگار اولیه: بخشی از دود است كه از درون سیگار و توتون عبور می كند و سپس وارد دهان و ریه فرد سیگاری شده و باعث بروز بیماری در فرد سیگاری می شود.
دود ثانویه: دودی كه مستقیماً از نوك روشن و مشتعل سیگار به وجود آمده و همینطور دود حاصل از بازدم فرد سیگاری كه از ریه فرد سیگاری خارج و وارد محیط می شود و توسط اطرافیان فرد سیگاری استنشاق می شود، است كه زیان بارتر از دود اولیه است.
دود ثالثیه: ذرات و سموم دود سیگار در هوا انتشار یافته و روی اشیاء، لباس و موی فرد سیگاری می نشیند. حال اگر كودك در تماس با این اشیا باشد یا در آغوش فرد سیگاری قرار گیرد، آلاینده ها وارد بدن كودك می شود.
دود سیگار مضر تر است یا قلیان؟ خیلی از مردم اعتقاد دارند كه استعمال قلیان خطر كمتری نسبت به سیگار دارد. در حالیكه قلیان نه تنها به اندازه سیگار اعتیاد آور است، بلكه به علت شیوع استفاده از آن بسیار مضرتر از سیگار است. با كشیدن قلیان افراد در هر دم و بازدم دود زیادتری را با نفس های عمیق تر نسبت به سیگار فرو می دهند و این روند امكان دارد تا یك ساعت به طول انجامد. همینطور استفاده مشترك از لوله های قلیان و افزودن اسانس های معطر و میوه ای، بیماری های عفونی مانند تبخال، سل، هپاتیت، حساسیت و آلرژی را بوجود می آورد. باید توجه كرد كه هر نخ سیگار برابر با ۱۲ پك است و هر پكِ سیگار ۳۰ میلی لیتر دود وارد ریه می كند. همینطور در هر بار مصرف قلیان و با هر پك قلیان ۴۰۰ میلی لیتر دود وارد ریه می شود. یك بار مصرف قلیان مساوی با مصرف ۱۰۰ نخ سیگار است.
بنابر اعلام جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، باید بدانیم كه دود تحمیلی مواد دخانی بر زنان آبستن هم اثرات سوء دارد كه شامل زایمان زودرس و سقط جنین خواهد بود. همینطور این دود بر روی جنین هم آثاری چون وزن كم نوزاد هنگام تولد، اختلال در رشد ریه جنین، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، تشنج ناشی از تب، كاهش ضریب هوشی كودك، اختلالات رفتاری و سایر حساسیت ها را به دنبال دارد. آثار سیگار كشیدن والدین بر كودكان هم می تواند به بیماری هایی چون آسم، عفونت گوش میانی، عفونت ریه، افزایش احتمال سیگاری شدن در سنین نوجوانی و جوانی و... منجر شود.1398/04/13
12:59:44
5.0 / 5
4958
تگهای خبر: بیماری , زایمان , سرطان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان