دستگاهی برای كمك به مشكلات شنواییبعلاوه فیلم

دستگاهی برای كمك به مشكلات شنواییبعلاوه فیلم بیمارستان دی: كمپانی اتریشی ˮMED-Elˮ بتازگی موفق به توسعه یك پچ ارتعاشی گوش شده است كه می تواند به هزاران فرد دارای مشكل شنوایی كمك نماید.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دستگاه مذكور "Adhear" نام دارد و قادر به انتقال امواج صوتی بوسیله استخوان های جمجمه به گوش داخلی است.
این امواج صوتی از لطمه گوش خارجی و میانی كه می تواند موجب ناشنوایی شود، می گذرد و افراد را از دست بعضی از سمعك های معمولی راحت می كند.
شایع ترین نوع ناشنوایی كه كاهش شنوایی حسی - عصبی (Sensorineural hearing loss) یا (SNHL) نامیده می شود، در اثر لطمه به گوش داخلی یا عصب شنوایی(كه اطلاعات را از گوش داخلی به مغز برای تبدیل به صدا منتقل می كند) ایجاد می شود.
كاهش شنوایی حسی - عصبی یكی از انواع ناشنوایی است كه علت آن بروز مشكل در عصب دهلیزی حلزونی (زوج هشتم اعصاب مغزی) است.
دومین شكل شایع ناشنوایی، "كم شنوایی انتقالی" (conductive hearing loss) است و زمانی رخ می دهد كه صداها نمی توانند از گوش خارجی و میانی به گوش داخلی برسند.
كم شنوایی انتقالی معمولاً در اثر عفونت، پرده گوش سوراخ شده یا كانال گوش غیرمعمول باریك ایجاد می شود. سمعك های متعارف به بعضی از افراد مبتلا به كم شنوایی انتقالی كمك می نماید، اما بیشتر مردم از دستگاه های هدایت استخوانی استفاده می نمایند برای اینكه دستگاه های مذكور آنها را قادر می سازد تا بدون استفاده از گوش بیرونی یا میانی خود، صداها را بشنوند. اما، تابحال استفاده از خیلی از این دستگاه ها نیاز به كاشت جراحی داشتند.
برخلاف دیگر دستگاه ها، دستگاه " Adhear" نیاز به كاشته شدن ندارد و از پچ مثلثی و یك پردازنده صوتی تشكیل شده است. این پچ مقاوم در مقابل آب در پشت گوش قرار گرفته و پردازنده آن كه تقریباً به اندازه یك پاك كن كوچك است، به آن وصل میشود.
امواج صوتی توسط دو میكروفون در پردازنده جمع می شوند و به لرزش تبدیل می شوند. سپس اینها از پچ و در امتداد استخوان های جمجمه تا گوش داخلی عبور می كنند.
با حركت دادن یك چرخ كوچك در كنار پردازنده، می توان میزان صدا را تنظیم كرد. كاربران می توانند در شب یا هنگام دوش گرفتن دستگاه ها را برداشته و تنها پچ مقاوم در مقابل آب را در پشت گوش خود قرار دهند.
این وسیله را علاوه بر افراد دارای كاهش شنوایی انتقالی و كاهش شنوایی حسی - عصبی افرادی كه یك گوش آنها ناشنوا است نیز می توانند استفاده كنند. پژوهشگران برای آزمایش، این دستگاه را بر پشت گوش ۱۰ فرد قرار دادند و مشاهده نمودند این پچ بطور قابل توجهی شنوایی افراد را بهبود بخشیده است.
جزئیات این دستگاه و طرز استفاده از آن در ویدیو زیر قابل مشاهده می باشد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/05/30
15:38:46
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: جراحی , دستگاه , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان