مدیر عامل شركت فناوری بن یاخته های رویان اعلام كرد

ذخیره بیشتر از ۱۲۵ هزار نمونه خون بند ناف در بن یاخته های رویان

ذخیره بیشتر از ۱۲۵ هزار نمونه خون بند ناف در بن یاخته های رویان به گزارش بیمارستان دی مدیر عامل شركت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: 120 هزار نمونه در بانك خون خصوصی بند ناف رویان و 5100 نمونه در بانك عمومی بند ناف رویان ذخیره شده است.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی ضرابی در همایش روز جهانی خون بند ناف كه امروز، ۲۴ آبان در پژوهشگاه رویان برگزار شد، اظهار نمود: خون بند ناف مملو از سلول های بنیادی است و روند ذخیره آن به این صورت است كه ابتدا نمونه جمع آوری می شود، سپس به آزمایشگاه انتقال می یابد و پس از آن در تانك های ذخیره نیتروژن نگهداری می شود. حجم خون موجود در بند ناف و جفت حدود ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر است.

وی با اشاره به پیشینه ذخیره خون بند ناف اظهار داشت: بانك عمومی ذخیره خون بند ناف در بیمارستان شریعتی در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد و ۳۳۰۸ نمونه در این بانك ذخیره شده است. ۶۰ نفر از این بانك پیوند دریافت كرده اند. علاوه بر آن، در بانك ذخیره خون بند ناف سازمان انتقال خون ۳۹۳۸ نمونه ذخیره شده است و ۱۹ نمونه نیز مورد پیوند قرار گرفته است. همین طور ۱۶ هزار و ۵۰ نمونه در این مركز به واحد پردازش ارسال شده است.

ضرابی افزود: بانك خون بند ناف هیبرید رویان كه بخش خصوصی آن در سال ۱۳۸۴ و بخش عمومی آن در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده است، دارای ۳۱ دفتر نمایندگی در سراسر كشور است و دو نمایندگی نیز در شهرهای اربیل عراق و مسقط عمان دارد. در این بانك نمونه هایی از كشورهای تركیه، تركمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، كانادا، انگلستان، امارات و عمان نیز نگهداری می شود.

وی با بیان این كه بیشتر از ۶ میلیون نمونه خون بند ناف در بیشتر از ۲۵۰ بانك خصوصی خون بند ناف در دنیا نگهداری می شود، اضافه كرد: سلول های بنیادی خون بند ناف پتانسیل درمان بیشتر از ۸۰ بیماری خونی و غیر خونی را دارند. هم اكنون بیشترین كاربرد آن در درمان بیماری های خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری نقص سیستم ایمنی و كم خونی های مادرزادی است.

مدیر عامل شركت فناوری بن یاخته های رویان اظهار نمود: بیشتر از ۴۰۰ كارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری های اطفال و بالغین انجام شده است. این كارآزمایی های بالینی در زمینه فلج مغزی، اوتیسم، ناهنجاری های قلبی نوزادان، SMA، دیابت، سكته مغزی، آلزایمر، ام اس، پاركینسون، آرتروز، صدمات نخاعی و آرتریت روماتوئید و بیماری های دیگر انجام شده است.
ضرابی، درباره بزرگترین طرح تحقیقاتی با استفاده از سلول های بنیادی بند ناف در ایران، اظهار داشت: این طرح برای كودكان مبتلا به فلج مغزی با استفاده از سلول های بنیادی بند ناف و خون بند ناف با همكاری مركز طبی كودكان و ستاد توسعه سلول های بنیادی برای ۱۲۰ كودك چهار تا ۱۴ سال انجام شد.

وی با بیان این كه صادرات محصولات سلولی از چشم اندازهای شركت فناورق بن یاخته های رویان است، اضافه كرد: تابحال در زمینه های فلج مغزی، اوتیسم، آرتروز، ناهنجاری های قلبی و SMA كارآزمایی بالینی در این مركز انجام شده است. در خواست های مختلفی جهت راه اندازی بانك خون بند ناف از طرف كشورهای خارجی داریم. جالب است بدانید واردات هر نمونه خون بند ناف از كشورهای خارجی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار هزینه دارد.

ضرابی با بیان این كه شعار روز جهانی خون بند ناف "آگاهی بخشی به خانواده ها، پزشكان و متخصصان" است، اظهار داشت: به جز خون، بافت بند ناف نیز سلول های بنیادی ای دارد كه نام آنها سلول های مزانشیمی است و در درمان بیماری های غیرخونی مثل بیماری های اعصاب كودكان اثر دارد. علاوه بر آن، پرده و مایع جنینی كه پس از تولد از رحم مادر خارج می شود، در سوختگی ها و زخم های دیابتی قابل استفاده می باشد.
منبع:

1398/08/25
01:51:59
5.0 / 5
4334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان