در مراسم تقدیر از توانمندی های دارویی و تجهیزات پزشكی كشور مطرح شد

بانكهای عامل، مشكل تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی

بانكهای عامل، مشكل تولیدكنندگان تجهیزات پزشكی به گزارش بیمارستان دی هدف گذاری برای صادرات ۱۰۰میلیون دلاری تجهیزات پزشكی در سال ۹۹، ضرورت چاره اندیشی برای تأمین مواد اولیه و قطعات مورد ضرورت تجهیزاتی، فرصت گرانی ارز برای توسعه صادرات دارو و مواد اولیه دارویی، استفاده بیشتر از ۸۰۰هزار بیمار خاص و صعب العلاج از داروهای بایوتك داخلی و... همچون مباحث مطرح در مراسم تقدیر از توانمندی های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشكی كشور بود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، سیدجعفر میرفخرایی _ دبیر تولیدكنندگان داروها و فراورده های گیاهان دارویی در مراسم تقدیر از توانمندی های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشكی كشور كه با تمركز بر محصولات دارای فناوری ویژه برگزار شد، در این مراسم اظهار داشت: تابحال ۳۰۷۳ پروانه برای داروهای طبیعی، ۴۱۲ پروانه برای مواد اولیه، ۱۱۸۹ پروانه برای فراورده های طب سنتی و ۲۶۵ پروانه برای بسته بندی این محصولات صادر گردیده است.
به قول وی، برخی شركت ها برای جذب مشتری، مبادرت به دادن جوایز سنگین می كنند كه این كار شیطنت بوده و باید با آنها برخورد شود. برای تنبیه شركت های متخلف نیازمند حمایت سازمان غذا و دارو هستیم. هدف فروش سال جاری داروهای طبیعی بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است كه در حال رسیدن به آن هستیم.
در ادامه این مراسم، مجید روحی _ رئیس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان تجهیزات پزشكی، دندانپزشكی و آزمایشگاهی اظهار داشت: ۶۸۰ شركت تولیدكننده در این عرصه داریم كه بین ۷۰ تا ۱۰۰درصد نیاز كشور را تأمین می كنند. سال جاری ۳۰ درصد رشد در صنایع تجهیزات پزشكی داشتیم؛ درحالی كه سال جاری حمایت چندانی هم از ما نشد. تولید كننده نباید بیهوده وقتش هدر رود، بلكه باید موانع از سر راه تولید او كنار گذاشته شود.
وی ادامه داد: در سال ۹۹ هدف گذاری كردیم كه به صادرات ۱۰۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشكی برسیم. اگر برای تأمین نیازهای مواد اولیه و قطعات در اسفند ماه چاره اندیشی نكنیم، برای سال ۹۹ به مشكل برخورد می نماییم. تولیدكنندگان احتیاج به كریدور سبز برای تأمین مواد اولیه و قطعات دارند.
وی اظهار داشت: بانك های عامل بزرگترین مشكل ما هستند و وقت ما را می گیرند. برای تأمین قطعات و مواد اولیه از چین اعلام خطر می كنم؛ چون كه برای تأمین مشكل بوجود می آورد. گاها تا شش ماه طول می كشد تا مواد و قطعات خویش را تأمین نماییم.
فرامرز اختراعی _ رئیس سندیكای تولیدكنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی هم در این مراسم خاطرنشان كرد: برای حل آخرین معضل در حلقه تولید دارو یعنی تولید مواد واسطه دارویی در تلاش هستیم. گرانی ارز یك فرصت برای توسعه صادرات دارو و مواد اولیه دارویی است. كتاب روش های تولید مواد واسط از مواد پایه در نمایشگاه فارمكس رونمایی می شود.
اختراعی اضافه كرد: سال جاری از مرز ۷۰٪ در تولید مواد موثره دارویی عبور كرده ایم و امیدواریم سال آینده حدودا به مرز خودكفایی در این عرصه برسیم. از ایجاد محدودیت روی واردات اقلام دارویی تشكر می كنم.
حسام الدین مدنی _رئیس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات بیوتكنولوژی ایران هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: رده سوم آسیا را در زمینه فروش محصولات داروهای بیوتكنولوژی داریم و از نظر تعداد تولیدات بایوسیمیلار در رده نخست آسیا هستیم. در دنیا هم در رده دوازدهم هستیم. ۱.۴ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی سالانه محصولات بایوتك است. حدود ۵۰٪ صادرات داروی كشور مربوط به حوزه بایوتك است و ۱۸ محصول در فاز توسعه داریم.
به قول مدنی، حدود ۵۰۰۰ نفر مستقیما در صنعت بایوتك كشور كار می كنند. به ۲۵ كشور جهان صادرات داریم و در ۳۰ كشور هم در حال ثبت دارو و صادرات هستیم. بیش از ۸۰۰ هزار بیمار خاص و صعب العلاج از داروهای بایوتك تولید داخل استفاده می نمایند.
وی اظهار داشت: صنعت داروهای بایوتك حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی برای بیمه ها بوجود آورده اند. در شهرستان های مختلف ۱۴ شعبه شتابدهنده بوجود آمده است. معتقد به خودكفایی نیستیم چون تجربه شكست خورده ای است بلكه معتقد به خوداتكایی هستیم كه عین اقتصاد مقاومتی است.
همینطور دكتر شیبانی_ رئیس سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با تاكید بر ضرورت استفاده منطقی از داروها، اظهار داشت: نباید در مصرف و تجویز دارو رقابت داشته باشیم.
وی افژود: علیرغم تحریم های ظالمانه خوشبختانه سال جاری شاهد حدود ۲۱ درصد رشد در صنعت دارو بودیم كه باید قدر آنرا دانست.
منبع:

1398/11/28
13:47:58
5.0 / 5
4133
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان