اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران اعلام كرد

ایران اولین كشور در اجرای پلاسمادرمانی بیماران كرونایی

ایران اولین كشور در اجرای پلاسمادرمانی بیماران كرونایی بیمارستان دی: بخش اول پروژه پلاسمادرمانی با اتمام تزریق پلاسما به 200 بیمار مبتلا به كرونا و بهبودی این افراد به انتها رسیده و احتمالاً این روش از هفته های آینده برای درمان بیماران به كار گرفته می شود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از اتاق بازرگانی تهران، ناصر ریاحی، عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ذوق زدگی برخی رسانه های خارجی از آغاز فعالیت آمریكا در روش پلاسمادرمانی كرونا اصرار كرد كه ایران اولین كشور در اجرای پلاسمادرمانی برای بیماران مبتلا به كرونا بوده و بخش اول و مهم این پروژه با تزریق پلاسما به ۲۰۰ بیمار تكمیل شده و نرخ بهبودیافتگان خبر از اثرگذاری این روش می دهد؛ خصوصاً بهبودی بیماران بدحالی كه درمان شان با پلاسمادرمانی در واقع یك معجزه تمام عیار است. عضو هیأت رئیسه اتاق تهران با اشاره به این تعبیر كه «معجزه پلاسمادرمانی بیماران كرونا از ایران طلوع كرده است» از اتمام آزمایش این روش روی ۲۰۰ بیمار مبتلا به ویروس كرونا آگاهی داد و از بهبودی ده ها بیمار سخن گفت. ریاحی با بیان این خبر اضافه كرد: با به انتها رسیدن تحقیقات، احتمالاً این روش از هفته های آینده برای درمان بیماران مبتلا به كویید ۱۹ در سطحی گسترده تر شروع می شود وی ادامه داد: بخش اول پروژه پلاسمادرمانی با اتمام تزریق پلاسما به ۲۰۰ بیمار مبتلا به ویروس كرونا و بهبودی این افراد به انتها رسیده و با به انتها رسیدن تحقیقات، احتمالاً این روش از هفته های آینده برای درمان بیماران مبتلا به كویید ۱۹ در سطحی گسترده تر شروع می شود. وی ادامه داد: برای آغاز این پروژه، مجوزهایی از كمیته اخلاق وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون و شورای عالی انتقال خون دریافت كردیم كه همه این مجوزها، بابت پروژه تحقیقاتی بود. البته از روز اول تقریباً مشخص بود كه تزریق پلاسمای افراد بهبودیافته، به بیماران روش مفیدی است.
عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران اضافه كرد: پلاسمادرمانی قبل از این در مورد بیماری هایی مثل سارس و ابولا بعنوان تنها چاره سریع درمان مورد استفاده قرار گرفته بود. ذهنیت ما این بود كه تزریق پلاسما زیانی را متوجه بیمار نمی كند و این روش همیشه برای افزایش حجم خون مورد استفاده قرار گرفته است.
وی اضافه كرد: در اسفند ماه پروتكل هایی برای دریافت پلاسما و نحوه درمان كلینیكی نوشته و مقرر شد نتایج به صورت مقاله در ژورنال های بین المللی منتشر شود تا سایر كشورهای كه درگیر این بیماری هستند نیز بتوانند از آن بهره ببرند.
به گفته ریاحی، خبر خوب اینكه آزمایش این روش روی ۲۰۰ بیمار به انتها رسیده است. البته نتایج دقیق تحقیقات در ایام آینده، توسط پژوهشگران منتشر خواهد شد و خبر خوب دیگر اینكه برمبنای تحلیل های اولیه ده ها بیمار تحت درمان با این روش بهبود پیدا كرده اند. بهبودی برخی از این بیماران كه بدحال بودند، شبیه یك معجزه تمام عیار است.
وی گفت: این پروژه، پروژه كوچكی نبود و با مشاركت تعداد زیادی نیروی انسانی و با سرمایه گذاری سنگین توسط بخش خصوصی انجام گرفت. این پروژه را باید پروژه تحقیقاتی-درمانی اتاق بازرگانی تهران دانست. چونكه به اعتبار حمایت و فعالیت محوری اتاق بازرگانی تهران در این پروژه، شركت های خیلی از بخش خصوصی امكاناتی خوبی را در اختیار این پروژه قرار دادند.
عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران اعلام نمود: بعد از آنكه اطمینان حاصل كردیم، روش ما صحیح است، با كشورهای صاحب دانش این حوزه نظیر آلمان، ایتالیا و فرانسه در اروپا برای ارائه اطلاعات و انتقال تجربیات، تماس هایی برقرار شده است و آنها هم در حال آماده شدن برای كار روی این روش هستند.
به گفته ریاحی، برخی كشورهای اروپایی فاقد زیرساخت جمع آوری پلاسما هستند. از ین جهت، بوسیله وزارت امور خارجه و سفرا به آنها اطلاع داده شده است كه می توانیم پروتكل ها و تجربیات خودرا در اختیار آنها بگذاریم و افزون بر این، امكان آن وجود دارد كه زیرساخت های مورد نیاز را بوسیله فراخوان نیروهای داوطلب در این كشورها به وجود آورده و تحویل پزشكان آنها دهیم. بخش خصوصی ایران حتی برای اعزام نیرو، هزینه ای از این كشورها دریافت نكرده و این هدیه ای از جانب كشور ما به كشورهای دوست خواهد بود.
وی اضافه كرد: متأسفانه اجرای این روش درمانی در ایران، چندان از طرف افكار عمومی مورد توجه قرار نگرفته و گویی تحت تاثیر برخی داروهای یاد شده از طرف پزشكان قرار گرفته اما به محض آنكه آمریكا تحقیق در مورد این روش درمانی را آغاز كرده، برخی رسانه ها كه اغلب رسانه های فارسی زبان خارج از كشور هستند، این مساله را مطرح می كنند كه معجزه از غرب طلوع می كند اما باید گفت معجزه از شرق و از ایران طلوع كرده است.
ریاحی اظهار داشت: پروتكل پلاسمادرمانی در ایران از ۵ اسفند آماده شده بود، حدود دو هفته پیش FDA آمریكا پروتكل های این روش درمانی را منتشر نمود كه با پروتكل تنظیم شده از طرف متخصصان ما اختلافات جزئی و قابل اغماضی داشت. آمریكا اخیرا نسبت به دریافت اولین پلاسما اقدام نمود، در صورتیكه در ایران پروسه تزریق پلاسما به ۲۰۰ بیمار نیز به انتها رسیده است. بدین سبب ایران بطور قطع اولین كشور و پیشتاز در اجرای این روش درمانی برای بیماران كروناست.
وی اضافه كرد: ایران در صنعت خون و پلاسما بطور قطع جز ۵ كشور برتر شمرده می شود. دلیل آن نیز وجود سازمان انتقال خون است كه قدمت آن به بیش از نیم قرن می رسد و خوشبختانه پس از انقلاب هم پیشرفت قابل توجهی را تجربه نمود.


منبع:

1399/01/24
23:44:09
5.0 / 5
3235
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان