معاون آموزشی بیمارستان طالقانی عنوان كرد؛

شایع ترین نوع هموفیلی را بشناسیم

شایع ترین نوع هموفیلی را بشناسیم به گزارش بیمارستان دی معاون آموزشی بیمارستان طالقانی بیماری هموفیلی را شایع ترین اختلال خونریزی دهنده ارثی دانست.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، مهشید مهدی زاده، اظهار داشت: بیماری هموفیلی در فرم شایع نوع A كه ۸۰ درصد موارد را تشكیل می دهد، به دلیل یك موتاسیون در ژن فاكتور VIII روی كروموزوم X به وجود می آید. در سایر موارد هموفیلی موتاسیون در محل ژن فاكتور مربوطه است.
وی افزود: به صورت كلی هموفیلی به دلیل كمبود فاكتور IX VIII یا XI بروز می كند، ولی كمبود ارثی سایر شاخص های انعقادی كه تحت عنوان اختلالات خون ریزی دهنده نادر طبقه بندی می شوند هم علایم نسبتاً مشابهی با این بیماری دارند.
معاون آموزشی بیمارستان طالقانی با اشاره به اینكه هموفیلی نوعA معمولاً در پسربچه ها تا سن یك سالگی به دنبال عمل ختنه یا تزریق واكسن، بروز می كند، اضافه كرد: این نوع از بیماری وابسته به جنس است و به ندرت در دختران دیده می شود. علامت شایع این اختلال، تورم مچ پا به دنبال نخستین قدم های كودك است.
به گفته مهدی زاده، سایر اختلالات خون ریزی دهنده در اثر كمبود شاخص های انعقادی در هر دو جنس دیده می شود.
وی در مورد نتایج بروز این بیماری در افراد، تصریح كرد: در بیماری هموفیلی شدید، خون ریزی خودبخودی یا با ضربه كم در داخل مفاصل اتفاق می افتد كه این امر در نهایت سبب صدمه مفصل مربوطه می شود. از طرفی تقویت عضلات بویژه در اندام تحتانی به كاهش تخریب مفصل زانو و سایر مفاصل كمك می نماید.
مهدی زاده، از امكان تشخیص هموفیلی نوع A پیش از تولد جنین پسر اطلاع داد و اضافه كرد: آموزش به بیمار برای تشخیص خون ریزی ناشی از اختلالات انعقادی، درمان در منزل و رفتن به موقع به مراكز درمانی، آموزش به بیمار جهت مراقبت های حمایتی شامل مراقبت اورژانسی، واكسیناسیون و كنترل وزن، تأسیس و تقویت مراكز جامع هموفیلی تمهیدات لازم جهت تهیه داروی سالم و آموزش پزشكان جهت شناخت به روز بیماری و روش های درمان و توسعه امكانات تشخیصی پیش از تولد همچون اقداماتی است كه می تواند در جلوگیری از بروز این اختلال جلوگیری كند.

1399/01/31
22:14:55
5.0 / 5
2879
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان