وزیر بهداشت؛

طرح تحول سلامت باید ادامه یابد یا پرستاران حق دارند گلایه كنند

طرح تحول سلامت باید ادامه یابد یا پرستاران حق دارند گلایه كنند بیمارستان دی: وزیر بهداشت، اظهار داشت: اجرای كامل بسته های طرح تحول سلامت و بسته های جدید آن، به تصمیم دولت و تایید مجلس بستگی دارد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، دكتر سید حسن هاشمی با حضور در برنامه تیتر امشب شبكه خبر، ابتدا به اقدامات وزارت بهداشت در زلزله كرمانشاه اشاره كرد و اضافه كرد: بیش از هفت هزار مصدوم را در كمتر از ۲۰ ساعت منتقل كردند. اورژانس كشور نقش بسیار خوبی داشت و ۱۵۰۰ عمل جراحی هم در تهران و البرز و همدان و كردستان انجام شد. همكاران ما در بیمارستان های كرمانشاه بالغ بر ۴۸ ساعت نتوانستند استراحت كنند.
وی اظهار داشت: ادامه درمان مصدومین مهم است و ستادی برای این مورد تشكیل شده و روزانه وضعیت شان پیگیری می گردد. برخی مصدومین نیاز به پیگیری دارند و باید اقداماتی برای آنها انجام شود كه این ستاد كسانی كه تحت عمل جراحی قرار گرفتند را تا بازگشت به فعالیت طبیعی شان پیگیری می كند.
هاشمی ادامه داد: بحث بهداشت منطقه هم بسیار مهم است و متاسفانه ۶۲ خانه بهداشت و ۲۲ مركز جامع سلامت تخریب شد. از آخر هفته اول همه مراكز در كانكس ها مشغول عرضه خدمت هستند و در مورد دام و احشام هم اقدامات لازم به كمك سازمان دامپزشكی انجام شده است.
وزیر بهداشت با عنوان این مطلب كه فصل بیماری های واگیر و آنفلوانزا است، اضافه كرد: واكسن هم تزریق شده و به نظر می رسد شرایط قابل قبولی حاكم است. نماینده ویژه ای هم در منطقه عملیاتی گذاشتم و هر ۱۰ روز یك بار دانشگاهی مسئول است كه با حدود ۱۰۰ پزشك و پرستار در منطقه حضور یابند.
وی اظهار داشت: به مردم قول دادیم كه تنها نخواهد ماند و اقدامات ادامه خواهد داشت تا به شرایط بهتر از پیش از زلزله برگردیم. بیمارستان قبلی سرپل ذهاب ۵۰ درصد صدمه دیده و برآورد این است كه تا آخر امسال به چرخه فعالیت بر می گردد. بیمارستان اسلام آباد تخریب بیشتری دارد و زمان بیشتری برای بازسازی نیاز دارد.
وزیر بهداشت تصریح كرد: مراكز بهداشتی حداكثر تا تابستان آینده بازسازی خواهند شد؛ یعنی هم مراكز جامع سلامت و خانه های بهداشت بازسازی می شوند. فكر می كنم در كمتر از یك سال آینده به شرایط مطمئن و ایده آل باز خواهیم گشت و در حوزه بهداشت و درمان جزو نخستین دستگاه هایی هستیم كه به كمك خیرین و مردم و همكاران و شبكه بهداشت و درمان كشور به پایداری می رسیم.
استحكام بیمارستان ها
هاشمی در ادامه به وضعیت استقامت ساختمان بیمارستان های كشور اشاره كرد و اضافه كرد: حدود ۱۵ سال پیش هم بررسی هایی انجام شد و مشخص شد چه بیمارستان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند كه هنوز اجرایی نشده است. بیمارستان نخستین سرپناه و محل رجوع مردم است و متاسفانه تخریب می گردد و این نشان داده است كه نظام مهندسی ما دچار مشكل است و رفتار و اخلاق ما تنزل پیدا كرده و صدمه دیده است. در منطقه زلزله زده نزدیك ۲۸ سد داشتیم كه هیچ كدام صدمه ندید و تركی به آن وارد نشد. در اسلام آباد تنها ساختمانی كه صدمه دید، بیمارستانی بود كه كمتر از یك سال از بهره برداری آن می گذشت.
وی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی ناظر داشت و می توان گفت خجالت آور است و ظلم بزرگی است و انتظار داریم دستگاه قضائی از این حوادث به سادگی نگذرد. در این زمینه شكایتی مطرح كردیم تا بقیه حساب كار خویش را بكنند؛ زیرا بیمارستان برای روزهای این چنینی ساخته می گردد.
طرح تحول سلامت باید ادامه یابد
وزیر بهداشت به طرح تحول سلامت و تامین منابع پایدار برای آن اشاره كرد و اظهار داشت: بسته های طرح تحول در حال بازنگری است. منتقدین اشكال درستی را وارد می كردند كه منابع طرح به منابع هدفمندی یارانه ها گره زده شد.
وی با بیان این مطلب كه طرح تحول سلامت بدون پیش بینی منابع پایدار آغاز شد، كارهایی كه انجام دادیم باید ۲۰ سال پیش انجام می شد و نباید منتی بر سر مردم باشد. بالغ بر ۱۰ میلیون نفر كه بی بضاعت بودند مجانی بیمه و از خدمات بهره بردند.
وزیر بهداشت با تاكید بر اینكه مشكل منابع پایدار هنوز حل نشده است، خاطرنشان كرد: تصمیمات دولت و مجلس اهمیت دارد و در مقطعی هستیم كه باید تعیین تكلیف شود، زیرا امسال سال اول برنامه ششم توسعه است و باید بخشی از نگرانی های منابع سلامت برطرف شود. آنچه دكتر روحانی ابلاغ كردند و سازمان برنامه و بودجه موظف شده، پایدار شدن منابع حوزه سلامت است.
وضعیت بیمه سلامت
هاشمی به مبحث بیمه سلامت و حواشی آن اشاره كرد و اضافه كرد: بیمه سلامت می گوید باید كسانی كه كم بضاعت بودند را بیمه كند، اما طی سه سال قبل ۵ میلیون نفر كه حق بیمه پرداخت می كردند، دیدند مجانی است و حق بیمه پرداخت نكردند و به سمت این صندوق مجانی مهاجرت كردند. بیمه سلامت می گوید باید به شرایط قبل برگردند و در حق دیگران ظلم نشود. اگر دولت این تصمیم را تایید كند اجرا می گردد و به عدالت نزدیك تر است.
بهترین دارو باید در اختیار مردم قرار گیرد
وزیر بهداشت درباره كیفیت داروهای تولید داخل، اظهار داشت: در مورد كیفیت دارو باید سخت گیر باشیم و گاهی به حمایت از واردات متهم می شویم. در این دولت طرح تحول سلامت شروع شد و مصرف گسترده تر شد و حداقل این است كه ۱۱ میلیون نفر جدید بیمه شدند و دفترچه دارند و مصرف افزوده می شود، اما واردات ۴۰۰ میلیون دلار كاهش پیدا كرد و این به مفهوم حمایت از تولید داخل است.
هاشمی ادامه داد: وقتی دارو در داخل تولید می شود، واردات به ۱۰ درصد تقلیل پیدا می كند. دارو كالای استراتژیكی است، اما انرژی هسته ای نیست و نمی توان مردم را اجبار كرد كه دارویی را مصرف كنند كه اثربخشی مناسبی ندارد. امانت داری ما حكم می كند بهترین دارو و تجهیزات را در اختیار مردم بگذاریم.
وی اضافه كرد: حداقل ۷۵ درصد بالاترین قیمت داروی خارجی را به تولید كننده داخلی می دهیم و واردات را تا ۹۰ درصد كاهش می دهیم. انتظار جامعه پزشكی هم در مورد دارو مطرح است و شركت ها نباید از زور استفاده كنند كه جامعه پزشكی حتما از داروی ایرانی استفاده كنند، بلكه باید تشویق كنند و بازاریابی لازم را انجام دهند.
هاشمی اظهار داشت: در مورد دارو و تجهیزات پزشكی نباید اعتماد مردم را از بین ببریم و باید مردم اعتماد كنند كه این داروها و تجهیزات را برای شخص اول مملكت و مسئولین هم استفاده می كنیم و این اعتماد به نفع همه و مهم ترین سرمایه ما به حساب می آید. شركت های تولیدكننده باید خودشان را با شركت های بین المللی محك بزنند و سهم خوبی در بازار جهانی داشته باشیم.
پرستاران حق دارند گلایه كنند
وزیر بهداشت درباره وضعیت معیشت پرستاران، هم اظهارداشت: عزیزترین و شریف ترین قشر ما در كنار تیم های پزشكی، گروه پرستاری است كه فشار روی آنها بیشتر از جامعه پزشكی است و كار بسیار سختی دارند و وضع معیشتی آنها در مقایسه با پزشكان یا پرستاران خارجی، مناسب نیست.
وی اضافه كرد: در دولت قبل اتفاقاتی افتاد و كمك هایی در مورد دریافت كارانه شد كه البته كافی نیست. اظهار نارضایتی می كنند و حق دارند و در عین حال تعدادشان هم كم است؛ زیرا همین تعداد به اندازه دو برار كار می كنند.
هاشمی اظهار داشت: دولت نمی خواهد بزرگ تر شود و اجازه استخدام نمی دهد. ما اجبار می كنیم كه پرستار اضافه كار انجام بدهد، اما او حاضر نیست این كار را انجام بدهد. فشار زیادی را تحمل می كنند و امیدواریم بتوانیم دولت و مجلس را متقاعد كنیم تا در این دوره متفاوت عمل شود. آرزو دارم اگر اشكالی در دولت یازدهم داشتیم، در این دولت اصلاح كنیم.

1396/09/17
23:05:07
5.0 / 5
4585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان