دستاورد جدید محققان؛

درمان موفق بیماری پاركینسون با سلول های بنیادی

درمان موفق بیماری پاركینسون با سلول های بنیادی بیمارستان دی: برای نخستین بار پژوهشگران توانستند یك بیمار مبتلا به پاركینسون را با سلول های پوست خودش درمان كنند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، دکتر «کوانگ سو کیم»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان مک لین ماساچوست آمریکا، در این زمینه می گوید: «دو سال پس از دریافت درمان آزمایشی، بیمار هیچ گونه عوارض جانبی را تجربه نکرد. علایم وی یا تثبیت شده یا بمراتب بهتر شده است.»
وی در ادامه می افزاید: «قبل از شروع درمان، روند تخریب سلول هیا مغزی وی بسیار پرسرعت بود که پس از درمان، روند تشدید آن، متوقف گردید.»
کیم و گروه تحقیقش، درحال برنامه ریزی برای مطالعه این درمان بر روی بیماران بیشتری هستند.
بیمار تحت درمان در این مطالعه، ۶۹ سال سن داشت که بلافاصله پس از انجام روش درمانی جدید، روند بهبودش بسیار تسریع شد.
محققان معتقدند هنوز معین نمی باشد که آیا این درمان سبب کُندشدن روند پیشرفت بیماری پارکینسون شده باشد.
علت بیماری پارکینسون معین نمی باشد، اما با پیشرفت بیماری، مغز سلول های تولیدکننده دوپامین را از دست می دهد. دوپامین ماده شیمیایی است که به تنظیم حرکت و واکنش های احساسی کمک می نماید. مشهودترین علایم این بیماری، رعشه، سفتی اندام تحتانی و مشکلات هماهنگی است. این بیماری به مرور زمان بدتر می شود.
تیم تحقیق بر طبق این نظریه از سلول های بنیادی بهره برد که این سلول ها می توانند به عوان منبع سلول های جدید مغزی تولیدکننده دوپامین عمل کنند. سلول های بنیادی سلول های اولیه ای هستند که توانایی تکامل به انواع مختلف سلول های بدن را دارند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند. بگفته کیم، «هنوز مشخص نیست که بعنوان مثال، چه میزان دوز سلول های تولیدکننده دوپامین بهتر هستند.»


منبع:

1399/02/27
15:39:23
5.0 / 5
3061
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان