تشخیص بیماری كووید-19 با ابزار الكل سنجی تنفسی در 15 ثانیه

تشخیص بیماری كووید-19 با ابزار الكل سنجی تنفسی در 15 ثانیه به گزارش بیمارستان دی پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی اوهایوˮ (Ohio State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك دستگاه الكل سنجی تنفسی شده اند كه می تواند متابولیت های مربوط به بیماری كووید-۱۹ را در مدت پانزده ثانیه تشخیص دهد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، اینکه بتوان در عرض چند ثانیه تشخیص داد که آیا فردی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا است یا خیر، مطمئناً در پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری خطرناک بسیار موثر خواهد بود. آزمایش های موجود برای تشخیص این بیماری به صورت معمول شامل آزمایش سواب بینی عمیق برای به دست آوردن نمونه کافی مایعات است که برای پردازش باید به یک دستگاه آزمایشگاهی منتقل شود و نتایج آزمایش هم معمولاً چند ساعت یا حتی چند روز بعد مشخص می شود.
آزمایش هایی که پژوهشگران ادعا می کنند در عرض پنج دقیقه این بیماری را تشخیص می دهند هم وجود دارند، اما هزینه انجام بعضی از آنها بسیار بالا است. حالا محققان دانشگاه ایالتی اوهایو یک دستگاه الکل سنجی تنفسی تولید کرده اند که می تواند متابولیت های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را تنها در مدت ۱۵ ثانیه تشخیص دهد. از این تکنولوژی می توان در مکان هایی همانند فرودگاه ها و دیگر مکان های عمومی بهره برد تا هر چه سریع تر بیماران مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند.
"پرنا گوما" (Perena Gouma) توسعه دهنده اصلی این دستگاه جدید اظهار داشت: تجزیه و تحلیل تنفس در واقع تکنیکی نیست که در حوزه پزشکی بسیار مورد استفاده قرار گیرد، ازاین رو ما الان در حال آزمایش این دستگاه هستیم. ما دستگاه مجهز به سنسوری را توسعه داده ایم که نیتریک اکسید و ترکیبات آلی فرار (VOCs) در تنفس را تشخیص می دهد و می توان از آن برای تشخیص این بیماری بهره برد.
ترکیبات آلی فرار (VOCs) ترکیبات شیمیایی آلی هستند که در دمای اتاق دارای فشار بخار بالایی هستند. این فشار بخار بالا که به علت پایین بودن نقطه جوش این مواد است، باعث می شود که تعداد مولکول های قابل توجهی از این مواد در اثر فرآیند تبخیر یا تصعید به حالت گاز درآمده و در هوای اطراف منتشر شوند.


به همراه نیتریک اکسید، دو متابولیت دیگر که مربوط به کووید-۱۹ است، توسط دستگاه مذکور مورد آزمایش قرار می گیرند. از آنجائیکه دستگاه غلظت متابولیت را نشان می دهد، امکان دارد در ارزیابی پیشرفت بیماری هم اطلاعاتی در اختیار افراد قرار دهد.
اجزای شرکت کننده در سوخت و ساز سلولی (متابولیسم یا دگرگشت) را متابولیت (Metabolite) می نامند. در واقع متابولیت ها ترکیبات واسطه و محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند و معمولاً منحصرا اشاره به مولکول های کوچک شرکت کننده در سوخت وساز سلولی دارد.
این دستگاه جدید مبتنی بر نانومواد جدید است که می تواند میزان گازهای مربوطه را که مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند، شناسایی و اندازه گیری نماید.
ظاهرا قیمت این دستگاه ارزان است و تقریباً هر فرد می تواند این آزمایش را انجام دهد. نتایج آزمایش در مدت پانزده ثانیه بر روی دستگاه، نمایش داده می شوند و نیازی به تفسیر ندارند.
محققان حالا در حال آزمایش این دستگاه هستند تا در آینده آنرا در مقیاس گسترده تولید و توزیع کنند.

1399/03/22
13:56:51
5.0 / 5
2741
تگهای خبر: ابزار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان