یافته محققان هنگ كنگی؛

داروی فشارخون خطر سرطان روده را می كاهد

داروی فشارخون خطر سرطان روده را می كاهد به گزارش بیمارستان دی مطالعه جدید نشان داده است دو نوع داروی فشارخون می توانند محافظی هم در مقابل سرطان روده باشند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، محققان دانشگاه هنگ کنگ دریافتند دو داروی معروف به بازدارنده های ACE و ARBs با شل کردن و اتساع عروق خونی تنگ شده امکان جریان آزاد خون را فراهم می کنند و بدین ترتیب فشارخون کاسته می شود.
محققان در این مطالعه، گزارشات مربوط به حدود ۲۰۰ هزار بیمار بزرگسال را در هنگ کنگ از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ بررسی کردند. محققان مشاهده نمودند در مقایسه با افرادی که این داروها را مصرف نمی کردند، افراد مصرف کننده دو داروی بازدارنده ACE یا ARBs، ۲۲ درصد کمتر با خطر مبتلا شدن به سرطان روده مواجه بودند.
محققان دریافتند این فایده بویژه برای بیماران ۵۵ سال به بالا و دارای سابقه پُلیپ های روده با درستی بیشتری همراه بود. افراد به مدت ۳ سال تحت کولونوسکوپی قرار گرفتند.
دکتر «وای لنگ»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «ما دریافتیم این داروها تاثیرات محافظتی بسیار قوی ای دارند. اما این تاثیرات محافظتی فقط در سه سال اول مشاهده شدند.»
نتایج نشان داد داروها در کاهش ریسک تمامی انواع سرطان های روده تأثیر ندارند اما بویژه در جلوگیری از سرطان روده اثرگذار هستند.
سرطان روده، سومین سرطان شایع و دومین سرطان مرگبار در جهان است.
محققان مشاهده نمودند به ازای هر یک سال مصرف داروی فشارخون، خطر مبتلا شدن به سرطان روده در سه سال بعد تا ۵ درصد کاسته می شود.

1399/04/21
22:05:19
5.0 / 5
2425
تگهای خبر: دارو , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان