رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

شیوع ویروس كرونا در حال خارج شدن از كنترل است

شیوع ویروس كرونا در حال خارج شدن از كنترل است بیمارستان دی: رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اعلان اینكه ویروس كرونا در یك لحظه میزبان خودرا شكار می كند، وضعیت فعلی شیوع ویروس كرونا در كشور را بحرانی توصیف كرد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، پیام طبرسی، با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: وضعیت گسترش این ویروس در کشور، خصوصاً در تهران از هفته های قبل و بعد از کاهش محدودیت ها و رفتارهای پرخطر، قابل پیش بینی بود.
وی از شکل گیری موج سوم کرونا در کشور آگاهی داد و اضافه کرد: ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده، به شکلی که در دوهفته اخیر با بیمارانی روبه رو شده ایم که با علائمی مشابه ولی شدید تر از دوره های قبل به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می کنند.
طبرسی به افزایش بار مبتلایان به کرونا طی روزهای گذشته در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بالاترین میزان بستری شدگان کرونایی از نخستین روز شیوع تا به امروز در بخش های آی سی یو، مربوط به روزهای اخیر است.
وی، لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی را باهدف قطع زنجیره ویروس کووید ۱۹ خواهان شد و اضافه کرد: تقریباً ظرفیت بخش های مراقبت ویژه کشور در اشغال بیماران کرونایی قرار دارد و در آینده نیز هر تعداد تخت بستری به ناوگان درمان اضافه شود به درمان این بیماران تعلق خواهد گرفت.
طبرسی با اشاره به اینکه بسیاری از بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بخش های آی سی یو دارند همچنان در بخش های عادی تحت درمان هستند، علت این مساله را افزایش چشم گیر بیماران کرونایی نیازمند به مراقبت های ویژه و به دنبال آن کمبود تخت های مراقبت های ویژه عنوان نمود.
وی اظهار داشت: با وجود اینکه بیشتر بیمارستان های تهران به مدار ارائه خدمات کرونایی پیوستند اما همچنان با کمبود تخت های بستری روبرو می باشیم که این مساله بیان کننده این مهمست که کشور با وضعیت بسیار نگران کننده و بحرانی روبرو شده است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اشاره به تأثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا و تعطیلات پیش رو به مردم سفارش کرد: برای پیش گیری از افزایش شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت خود از سفر رفتن اجتناب کنید چونکه اگر مردم بخواهند همانند هفته های گذشته همچنان در مراسم های مذهبی شرکت نمایند و به سفر رفتن ادامه دهند تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.
وی در ادامه دستورات رهبری در خصوص رعایت بیشتر پروتکل ها، محدودیت تردد، عدم برگزاری تجمعات در مراسم های عزاداری اربعین و ماه صفر را فصل الخطاب دانست و عمل به این سفارش ها را خواهان شد.
طبرسی از افزایش تعداد شمار مبتلایان و در ادامه مرگ و میرها در هفته های آتی آگاهی داد و اضافه کرد: برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسئولان و سیاستگذاران هستیم.
وی در ادامه اعمال بیشتر محدودیت ها برای کنترل کرونا را ضروری دانست و اشاره کرد: کادر درمان گرفتار فرسودگی و خستگی شده اند و روز به روز تعداد بیمارن بدحال بیشتر می شود، شیوع و انتشار ویروس نیز در حال خارج شدن از حد کنترل است.
به گفته طبرسی، رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام تمهیدات باید بیش از پیش رعایت شود تا بیماری کنترل شده و در فصول سرد با بحران کمتری نیز مواجه شویم.
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که آمارها بیان کننده این مساله است که درصد فوتی ها بر اثر ویروس کرونا در بخش های آی سی یو درصد بسیار بالایی است، توضیح داد: درمان بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با ماههای گذشته سخت تر شده چونکه مبتلایان با علایم شدیدتر بیماری روبرو هستند.
طبرسی در ادامه خطاب به افرادی نسبت به رعایت سفارش ها بی توجه اند نیز سفارش کرد: لطفاً نیم نگاهی به آمار مبتلایان و درصد درگیری مردم با این بیماری خصوصاً افراد در معرض خطر داشته باشید.
وی همچنان علامت کلی کرونا را همان تب، سرفه و تنگی نفس ذکر کرد و اظهار داشت: از بین رفتن حس چشایی، علایم گوارشی، قلبی و عصبی نیز از دیگر نشانه های ابتلاء به این بیماری است.
طبرسی افزود: تحقیقات برای تهیه واکسن و داروی مؤثر کرونا با شدت ادامه دارد ولی کماکان دارویی ارائه نشده که با قاطعیت این بیماری را درمان کند. داروهای ضد التهاب نیز تا حدودی برای کاهش دوره بیماری اثر گذار است ولی مطلقاً بر میزان مرگ و میرها اثری ندارند و مابقی موارد نیز فقط در فاز تحقیقاتی قرار دارد.
وی با اعلان اینکه همچنان هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای مقابله با کرونا درهیچ جای دنیا وجود ندارد افزود: درمان های ثانویه ای همانند درمان به کمک آنتی بادی ها در فاز نهایی تحقیقات هستند، مدل آزمایشی به کمک آخرین دستاورها و تکنولوژی ها انجام می شود و بنظر می رسد این روش در مقایسه با روش پلاسما درمانی، اثر گذاری بهینه تر و موثرتری داشته باشد.
طبرسی در ادامه با بیان این مطلب که ویروس کرونا همانند آنفولانزا جهش عمده ای نداشته توضیح داد: در مورد ویروس آنفولانزا جهش های عمده ای تا به امروز به وجود آمده که موجب ایجاد ویروسی کاملاً جدید شده ولی در مورد کرونا تمامی جهش ها فقط جهش های نقطه ای است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اعلان اینکه تا حالا دو جهش عمده کرونا در سنگاپور شناسایی شده توضیح داد: خوشبختانه این مطالعات حاکی از کاهش علایم و شدت این بیماری است، ولی مابقی و عمده گزارشات در گوشه گوشه دنیا حکایت از تکثیر و افزایش شدت بیماری زایی کرونا دارد، این جهش ها موجب افزایش بیماری زایی کرونا شده بطوریکه تکثیر ویروس را شدت بخشیده و این مساله موجب شد که هم اکنون بیماری زایی ویروس چند برابر شود.
وی، همزمانی کرونا با آنفلوانزا و سایر ویروس های تنفسی را زنگ خطری برای افزایش بار بیماری ها ذکر کرد و افزود: بنظر می رسد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های درمانی می تواند به میزان قابل توجهی از شدت بیماری زایی کرونا و آنفلوانزا بکاهد.
طبرسی با اشاره به اینکه هم اکنون کشور در مهار کرونا وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار داشت: افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میرها در مقایسه با جمعیت کشور نشان میدهد آمارها هنوز به عدد قابل قبول نزدیک هم نشده و باید بیش از پیش محدودیت ها و پروتکل ها جدی گرفته شود.
وی، ابتلاء و عدم ابتلاء به کرونا را کاملاً موضوعی بی ارتباط با ژنتیک و گروه خونی افراد دانست و اضافه کرد: ممکنست فردی در خط مقدم ارائه دهندگان خدمت به بیماران کرونایی باشد و طی هشت ماهی که از این اپیدمی می گذرد به آن مبتلانشده باشد ولی نکته اینجاست که کرونا در یک لحظه میزبان خودرا شکار می کند.
طبرسی در آخر با تاکید بر اینکه همچنان بهترین راه مبتلا نشدن به ویروس کووید ۱۹ پیشگیری است، اشاره کرد: همچنان و همانند روزهای اول شیوع این اپیدمی بیشترین قربانیان این بیماری افراد در معرض خطر و سالمندان هستند ولی این مساله به این معنا نیست که سلامت سایرین و جوان ترها تضمین شده است چونکه موارد عدیده ای نیز در موج سوم بدون هیچ بیماری زمینه ای و ریسک فاکتوری درگیر ابتلابه این بیماری در فرم های شدید تر شده اند.

1399/07/17
13:30:03
5.0 / 5
1775
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان