عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مطرح كرد؛

سن شایع مبتلاشدن به سرطان سینه

سن شایع مبتلاشدن به سرطان سینه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در رابطه با سن شایع مبتلاشدن به سرطان سینه، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، علی یعقوبی، همزمان با آغاز هفته ملی سلامت زنان، اظهار نمود: در پاندمی کووید ۱۹ آمارهای رسانه فقط مرگ و میر مستقیم ناشی از کرونا را ذکر می کند و هیچگاه آمار غیر مستقیم را که ممکنست ناشی از عدم پیگیری درمان سایر بیماری های مزمن به سبب ترس از کرونا باشد، ذکر نمی نماید. بنابر این، لزوم دارد وقتی بحرانی بیشتر از دو تا سه ماه ماندگار می شود، تمام امور تشخیصی طبق اصول و ضوابط صورت گیرد.
وی با هشدار نسبت به بروز سرطان سینه در مردان عنوان کرد: اغلب تصور می کنند این نوع سرطان فقط در جنس مونث اتفاق می افتد، اما این عقیده اشتباه است، چونکه مشخص شده یک درصد سرطان های پستان در مردان رخ می دهد.
یعقوبی با تاکید بر ضرورت بررسی هر توده ای که در جنس مذکر در بافت سینه احساس می شود، اظهار داشت: اینکه آقایان با لمس توده داخل اندام دنبال هیچ اقدام تشخیصی نروند، منطقی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خطاب به مردان و زنان، اظهار نمود: اگر شجره نامه ژنتیکی قوی از لحاظ ابتلاء به سرطان دارید و توده ای داخل بافت پستان لمس می کنید، حتما باید بررسی شود.
وی با اعلان اینکه روش بررسی در مردان معمولاً سونوگرافی است، اظهار داشت: اما در مورد زنان به سبب شیوع بالا نیاز است تمام روش های تشخیصی شامل سونوگرافی، ماموگرافی و ام آر ماموگرافی را مدنظر قرار دهیم.
یعقوبی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سال پیش سن شایع ابتلاء، ۵۰ تا ۶۰ سال عنوان می شد، اضافه کرد: امروزه این سن حدود ۱۰ تا ۱۵ سال نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: به سبب تغییرات اپیدمیولوژیک، در سراسر دنیا سن شایع ابتلاء ۳۵ تا ۴۰ سال اعلام می شود و بنظر می رسد جامعه ایرانی هم از این تغییر تبعیت می کند.
عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اشاره کرد: هرگونه تغییر رنگ در بافت پستان، لمس توده داخل اندام، فرورفتگی نوک پستان یا ترشحات خون آلود همچون نشانه های هشداردهنده این بیماری شمرده می شود.
وی افزود: لمس توده در محدوده زیر بغل نیز بعنوان لنف هایی که با بافت پستان مرتبط می باشد، علامت مهمی بشمار می رود.
یعقوبی با اشاره به اینکه در خیلی از مواقع درد در بافت پستان برای بیماران حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: بنظر می رسد درد بعنوان نشانه هشدار دهنده آنچنان مطرح نیست. تغییرات هورمونی که در طول سیکل های قاعدگی خانم ها اتفاق می افتد موجب می شود فرد دردی را تجربه کند که در خیلی از مواقع نشانه بیماری نیست.
فوق تخصص اوروآنکولوژی، عنوان کرد: تمام عواملی که بعنوان ریسک فاکتور این بیماری شناخته می شود، به تأیید علمی رسیده است. اما هنوز بررسی ها، مطالعات و مقالات روز دنیا نشان نداده اند که ارتباطی بین انجام ماموپلاستی، لیزر، اپیلاسیون و بروز سرطان سینه وجود دارد.
یعقوبی افزود: نکته مهم این است که بعد از انجام ماموپلاستی یا جراحی زیبایی بافت پستان، انجام برخی اقدامات تشخیصی و ماموگرافی مشکل می شود. حتی برخی بیماران توده هایی را در بافت سینه لمس می کنند و آنرا به اشتباه در رابطه با این اعمال جراحی می دانند، بنا بر این دیرتر به پزشک مراجعه می کنند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افرادی که ماموپلاستی می کنند حتما باید به یاد داشته باشند هر نوع توده ای نیاز به بررسی دارد.
یعقوبی با پیچیده خواندن روند درمان سرطان سینه، اظهار نمود: جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی روش های درمانی تأیید شده این بیماری هستند. این تصور غلط وجود دارد که تنها راه درمان بیشتر سرطان ها، جراحی است؛ ممکنست درمان اصلی جراحی باشد اما در بسیاری مواقع درمان اولیه نیست.
وی افزود: با درمان هایی غیر از جراحی می توان سایز توده ها را کوچک کرد تا امکان انجام جراحی زیباتری وجود داشته باشد و ارگان زنانه حفظ شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در آخر با اشاره به اینکه هر کدام از این سه روش درمان برمبنای شرایط برای بیماران استفاده می شود، اضافه کرد: هورمون درمانی هم روش دیگری است که منحصراً برای درمان سرطان سینه کاربرد دارد چون بافت سینه وابسته به هورمون های زنانه است.

1399/07/27
21:10:23
5.0 / 5
1657
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان