نتایج مطالعه جدید نشان می دهد؛

تاثیر متفورمین در كاهش خطر مرگ زنان مبتلا به كووید 19

تاثیر متفورمین در كاهش خطر مرگ زنان مبتلا به كووید 19 بیمارستان دی: مطالعه اخیر رابطه بین متفورمین و کاهش قابل توجه ریسک مرگ و میر ناشی از کووید 19 را در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 یا چاقی نشان میدهد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، متفورمین نخستین دارو تاییدشده برای درمان دیابت نوع۲ است.
افراد مبتلا به برخی مشکلات پزشکی نظیر چاقی و دیابت نوع ۲ با خطر بیشتر بیماری کووید ۱۹ روبرو هستند و ممکنست به بستری شدن، مراقبت های ویژه یا تهویه مکانیکی نیاز داشته باشند. خطر مرگ ناشی از بیماری نیز برای این گروه ها بیشتر است.
چربی احشایی جمع شده در اطراف اندام ها ممکنست منجر به مقاومت به انسولین شود و خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. در عین حال، سلول های چربی احشایی مواد التهابی مانند اینترلوکین -۶ (IL-۶)، فاکتور نکروز تومو-آلفا (TNF-α) و D-dimer ترشح می کنند که ممکنست با بیماری کووید ۱۹ شدید ارتباط داشته باشد.
در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، سطح TNF-α هم افزایش می یابد که در مقاومت به انسولین نقش دارد. علاوه بر این، سیتوکین ضدالتهابی IL-۱۰ در افراد چاق و مبتلا به دیابت نوع ۲ در میزان پایین تر قرار دارد.
متفورمین، دارویی ایمن، مؤثر و نسبتاً ارزان است که سطح IL-۱۰ ضدالتهابی را بیشتر می کند در حالی که نشانگرهای التهابی TNF-α و IL-۶ را در افراد مبتلا به دیابت یا فاقد دیابت می کاهد.
دکتر «دنین وجتا»، سرپرست تیم تحقق از دانشگاه مینه سوتا آمریکا، در این زمینه می گوید: «درحالیکه روش های درمانی مؤثر برای کاهش لطمه کروناویروس در حال ایجاد است، مهم این است که ما همچنان به دنبال و ارزیابی داروهای معمول استفاده شده با مشخصات ایمنی مناسب برای توانایی آنها در مبارزه با ویروس باشیم.»
افراد حاضر در این مطالعه در رده سنی بالا ۱۸ سال بودند که مبتلا به چاقی یا دیابت بودند. همه این افراد به خاطر ابتلاء به کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند.
از داده های مربوط به ۶۲۵۶ شرکت کننده، ۳۹۲۳ نفر در گروه غیرمتفورمین و ۲۳۳۳ نفر در گروه دریافت کننده متفورمین قرار گرفتند.
در مجموع، ۲۰.۲ درصد از افراد گروه غیرمتفورمین در ضمن بستری شدن در اثر کووید ۱۹ در مقایسه با ۱۶.۹ درصد گروه متفورمین، فوت کردند.
در میان افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا چاقی، ۲۱-۲۴ درصد کاهش مرگ و میر در بانوانی که پیش از بستری شدن در بیمارستان متفورمین مصرف کرده بودند، در مقایسه با بانوانی که این دارو را مصرف نکرده بودند، مشخص شد.


منبع:

1399/09/21
13:12:44
5.0 / 5
1037
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان