وزارت بهداشت:

موتاسیون ایرانی كرونا حقیقت ندارد

موتاسیون ایرانی كرونا حقیقت ندارد به گزارش بیمارستان دی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با رد اظهاراتی در خصوص ˮموتاسیون ایرانی ویروس کروناˮ اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا در کشور تا امروز، افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته تا امروز هیچ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت جدید به آنها درست نیست.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور اظهار داشت: در ارتباط با موتاسیون (جهش) های ویروس کووید۱۹ در ایران، عنوان کرد: ویروس های RNA دار نسبت به ویروس های DNA دار، سرعت جهش بیشتری دارند و با عنایت به این که کرونا ویروس ها از زمره ویروس های RNA دار است، طبیعتا در آنها بیشتر مشاهده می شود، سرعت جهش در ویروس های RNA دار به صورت میانگین شاید ۱۰ هزار برابر ویروس های DNA دار است. کرونا هم باآنکه نسبت به برخی ویروس های RNA دار لزوما سرعت جهش بیشتری ندارد، لکن در همه ماه های گذشته جهش های گوناگونی را در ایران و جهان به خود دیده است که البته خیلی از این جهش ها لزوما منتهی به تغییر رفتار ویروس یا واکنش متفاوتی به واکسن و آنتی بادی ها و سیستم ایمنی نشده اند و قابل توجه نبوده و نیستند.

وی اضافه کرد: متاسفانه انتقال ناقص مطالب و گزارش های علمی مطروحه هفتگی در ستاد ملی مقابله با کرونا آن هم از طرف افراد غیر از سخنگوی رسمی این ستاد و یا پوشش خبری ناقص آن در مواردی باعث سوء تفاهم و سوء برداشت شده و انتظار می رود حالا که ستاد ملی مقابله با کرونا، سخنگوی رسمی و مشخص دارد، اعلان مصوبات و اطلاعات منحصر به سخنگو باشد و سایر اظهارات، وجهی ندارد و رسانه ها این مورد را در اطلاع رسانی مطالب، لحاظ کنند و البته اعضای ستاد هم توجه بیشتری به این مهم داشته باشند.

بنابر اعلام وبدا، جهانپور اظهار داشت: واژگان موتاسیون ایرانی که به نقل از نائب رئیس محترم مجلس هم انتشار یافته است، اطلاق درستی نیست و حقیقت ندارد و تا امروز از میان واریانت های شناخته شده با مبدا انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل و کالیفرنیا صرفاً واریانت انگلیسی در ایران مشاهده شده است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: بسان همه ماه های گذشته، مانیتورینگ و رصد مستمر ژنتیک ویروس و بررسی های فیلوژنتیکی و توالی یابی ژنتیکی در کشور در مراکز مشخص جریان دارد و تا کنون جهش اساسی با تغییر معنادار رفتار ویروس در ایران مشاهده و گزارش نشده است.
گفتنی است امروز سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی - نایب رییس اول مجلس از شواهدی در خصوص وجود کرونای جهش یافته ایرانی اطلاع داد.
منبع:

1399/12/09
22:36:30
0.0 / 5
1046
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان