سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا:

اعلام آخرین وضعیت رنگ بندی شهرها

اعلام آخرین وضعیت رنگ بندی شهرها به گزارش بیمارستان دی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلان اینکه در مجموع 31 شهر نارنجی و حدود 8 تا 9 شهر قرمز در خوزستان داریم، اظهار داشت: به جز ارومیه( نارنجی) اهواز ( قرمز)، تمام مراکز استانها در وضعیت زرد هستند اما تاکید می نماییم باتوجه به گردش ویروس جهش یافته انگلیسی در 29 استان کشور، مردم از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند چونکه سفرها می تواند به شدت جامعه را درگیر کند.به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم جشنواره کرونا روایت که از طرف سازمان نظام پزشکی و به پاس یکسال همدلی و ایثار جامعه پزشکی برگزار شد، ضمن تبریک سال جدید اظهار داشت: در تعطیلات عید سال قبل و به علت بحران کرونا مردم رعایت کردند و سفر نرفتند. سال پیش از کرونا هم ۲۵ استان کشور درگیر سیل بود و باز هم مردم سفر نرفتند. امسال سومین سالی است که سفارش می نماییم مردم سفر نروند.

وی به بحث تاب آوری جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: البته نباید فراموش نماییم که تاب آوری نظام سلامت هم پایین آمده است. پرستاران کادر بهداشت و درمان واقعاً خسته شده اند. مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند. هرچند که به جز خوزستان می توان اظهار داشت که وضعیت فعلی کشور پایدار می باشد و به جز وضعیت خوزستان، بقیه مراکز کشور وضعیت خوب است.

رئیسی افرود: به جز ۸- ۹ شهر از خوزستان که وضعیت قرمز دارند. همین طور گچساران در کهگیلویه و بویراحمد، دیگر شهر قرمزی در کشور نداریم و بابت آن خوشحالیم اما در عین حال نگرانی هایی نیز داریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه اظهار داشت: در مجموع ۳۱ شهر نارنجی در کشور داریم و تنها مرکز استانی که نارنجی است، ارومیه است. اهواز در خوزستان قرمز است بدین سبب سایرمراکز استانها زرد هستند و این به مفهوم آنست که مردم برای سفر همه جا می توانند بروند اما خواهش مان آنست که نروند و سفر نکنند.

وی تصریح کرد: باز هم می گویم که وضعیت کشور فعلاً خوب است اما مولفه مهم ویروس جهش یافته انگلیسی است که در ۲۹ استان کشور در حال گردش است. این ویروس مهاجم تر است و مرگ و مرگ و میر بیشتری دارد که می تواند به شدت جامعه را درگیر کند.

رئیسی افزود: هم اکنون سوش غالب کرونا در کشور ویروس ووهان است چونکه کنترل شدیدی در کشور صورت گرفته است اما ۶۲ درصد سوش غالب در خوزستان مربوط به ویروس جهش یافته انگلیسی است بدین سبب درهم آمیختگی جمعیت در جریان سفرهای نوروزی می تواند شرایط را غیرقابل کنترل کند.

وی افزود: درست است که تاب آوری مردم پایین آمده است اما تاب آوری حوزه سلامت هم کاهش یافته است، هرچند که پزشکان، پرستاران و کادر بهداشت و درمان همیشه در صحنه هستند و این خستگی را از زبان آنها نمی شنویم اما باردیگر می گویم که تاب آوری نظام سلامت پایین آمده است و کادر بهداشت و درمان خسته هستند. این مورد را جدی بگیریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: ویروس جهش یافته انگلیسی بمراتب خطرناکتر از ویروس ووهان است همین طور ویروس جهش یافته برزیلی بمراتب خطرناک تر از نوع انگلیسی است. در همین راستا ۳۲ پرواز از ۳۲ کشور به داخل کشور را ممنوع کردیم. پروازها از عراق را تعلیق کردیم چونکه کشور عراق درگیر سوش جهش یافته انگلیسی است و مرزهای غربی کشور رصد می شوند.

وی افزود: وعده کرده بودیم که ۲۵ اسفندماه فهرست نهایی شهرها را اعلام نماییم. تا یک ساعت دیگر فهرست نهایی رنگ بندی شهرها اعلام می شود. بسیاری از شهرهای ما رنگشان زرد است و به مفهوم آنست که مردم اگر بخواهند می توانند به آنها سفر کنند و کسی نمی تواند جلوی آنها را بگیرد اما از آغاز انتشار کرونا بارها گفته ایم که ترددها موجب انتشار ویروس می شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کشور ما پهناور است و قومیت های مختلف و ژن های مختلفی دارد. گردش ویروس در قومیت های مختلف می تواند موجب جهش شود. براین اساس در خود کشور ما نیز می تواند جهش ویروس جدید صورت گیرد که می تواند خطرناک باشد.

وی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی در بحران کرونا واقعاً گل کاشتند، اضافه کرد: بیشترین اتحاد را زمانی که بحران ایجاد می شود در جامعه پزشکی می بینیم. زمان جنگ، سیل، زلزله، کرونا و غیره جامعه پزشکی یک صدا و محکم بوده اند و از بزرگان جامعه پزشکی نیز تشکر می کنم که حمایت کردند.

رئیسی افزود: راه طولانی در پیش داریم. پیش بینی ما این است که میزان واکسیناسیون از تیرماه به بعد با حجم بیشتری از واکسن که به دستمان برسد، بالاتر خواهد رفت و تا آذر ۱۴۰۰ گروه هدف را واکسینه خواهیم کرد. برای جامعه پزشکی هم برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته تا نیمه فروردین ۳۵۰ هزار نفر واکسینه می شوند. این واکسن ها توزیع شده است و درخواست داریم که جامعه پزشکی در واکسیناسیون مشارکت کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: مطمئن باشید که سال آینده کرونا را از پا در خواهیم آورد.
رئیسی همین طور ضمن اشاره به وسعت کشور وجمعیت ۸۳ میلیون نفری با قومیت ها و آب وهوای متفاوت اظهار داشت: در دوران کرونا تحت شدیدترین تحریم ها و فشارهای ظالمانه قرار داشتیم. پیش از کرونا در ایران بیشتر اقدامات انجام شده بود و زمانی که این بیماری به ایران رسید هنوز کشورهای اروپایی، آمریکای جنوبی، شمالی و مرکزی هنوز درگیر آن نشده بودند. وقتی این بیماری در چین اعلام گردید رسانه های غربی هم صدا و هماهنگ و با برنامه ریزی شروع کردند و گفتند که کرونا وارد ایران شده و مسئولان پنهان کاری می کنند. اما دیدید زمانی که بیماری برایمان مسجل شد در ۳۰ بهمن ماه و دو روز پیش از انتخابات بدون ملاحظه کاری و با شفافیت اعلام کردیم. البته مبحث مهم، مدیریت بیماری کروناست. چونکه پیش بینی می کردیم این ویروس اساسا پاندمی خواهد شد و این صورت گرفت.
وی اظهار داشت: مطمئن باشید یک سال دیگر دنیا را برمبنای مدیریت کرونا قضاوت خواهند کرد. در این حوزه در آمریکا حتی انتخابات هم تحت تاثیر کرونا قرار گرفت. روسای جمهور و رهبرانی که در دنیا در ابتدا کرونا را به سخره می گرفتند و ماسک نمی زدند و میان جمعیت می رفتند، خود مبتلا شدند. این بیماری تنها بیماری در دنیا بود که همه "نقطه از سر خط" شروع کردیم و از نظر دانش مدیریت کرونا هیچ کشوری بر دیگری برتری نداشت.
رئیسی اظهار داشت: در خیلی از کشورها به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت بیش از هفت تخت بیمارستانی وجود دارد. این در حالیست که در کشور ما این میزان ۱.۵ تا ۱.۶ تخت بیمارستانی است. در عین حال نباید فراموش نماییم که ما از نظام شبکه بسیار قوی برخورداریم و توانستیم بیماران را کنترل نماییم. امروز نیز روزانه بیش از ۱۰۰ هزار تست کرونا در کشور انجام می شود.
وی افزود: مشاهده کردید که ۴۸ ساعت گذشته نظام سلامت برزیل کلپس کرد. این مورد نیز به علت ویروس جهش یافته بود. ویروس جهش یافته انگلیس را به زانو درآورد و بالاترین میزان مرگ و میر در یک میلیون نفر جمعیت در اروپا مربوط به انگلیس است.
رئیسی ضمن اشاره به نقش ایثارگری مردم در مدیریت کرونا در کشور اظهار داشت: از طرفی مشاهده کردید که ۶۲ درصد مرگ های ناشی از کرونا در اروپا مربوط به خانه سالمندان بود اما این رقم در کشور ما کمتر از یک تا دو درصد است. این مورد نشان دهنده مولفه فرهنگی و احترام بالا به سالمندان و ریش سفیدان است. بطوریکه ۹۹ درصد سالمندان ما در خانه خود زندگی می کنند. همین طور در دوران کرونا بالاترین حمایت ها از مردم را بازاریان و کسبه انجام دادند؛ همان هایی که زیر بار اقتصادی بودند کمک های مومنانه نیز انجام دادند. اقدامات نیروهای مسلح نیز در این حوزه بسیار موثر و کمک کننده بود.
وی با اشاره به اینکه کرونا درس های زیادی برای ما داشت افزود: با اهمیت ترین درس مرجعیت علمی جامعه پزشکی کشور بود که مردم آنرا باردیگر مشاهده نمودند و از آن نتیجه گرفتند. باید این سرمایه را حفظ کرد. خیلی ها اهتمام کردند دوگانه علم، مذهب و دین ایجاد کنند، اما جامعه فهیم پزشکی و دینی و مذهبی کشور اجازه ندادند این اتفاق رخ دهد. مقام معظم رهبری نیز در بحث رعایت پروتکلهای بهداشتی الگوی عملی این مورد هستند. به نظر من این مورد جزو دستاوردهایی است که نباید به آسانی از کنار آن گذشت.

منبع:

1399/12/25
23:18:55
0.0 / 5
1263
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان