مطالبات داروسازان از دولت سیزدهم

كمبودهای دارویی بیداد می كند

كمبودهای دارویی بیداد می كند به گزارش بیمارستان دی نایب رییس انجمن داروسازان ایران با تاکید بر لزوم حذف ارز دولتی در زمینه دارو، اظهار داشت: نظر ما این است که دولت آینده بجای ارز ترجیحی 4200 تومانی که منجر به ایجاد رانت و فساد در سیستم دارویی بوده و بحث برانگیز بوده، بهتر است ارز نیمایی دهد و ارز دارو تا جای ممکن تک نرخی شود. اگر هم دولت خواست یارانه ای به دارو دهد، آنرا در اختیار بیمه قرار دهد تا به مردم فشار وارد نشود.دکتر علی فاطمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چالش های حوزه داروسازی و داروخانه داری در کشور و درخواست ها در این عرصه از دولت آینده، اظهار داشت: با اهمیت ترین موضوعی که مورد درخواست ما است، دسترسی مردم به دارو است. متاسفانه هم اکنون کمبودهای دارویی بیداد می کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچ وقت به اندازه امروز کمبود دارویی نداشتیم. ما که در داروخانه کار می نماییم، شاهدیم که برای بدیهی ترین داروها و حتی برای یک داروی زخم معده ساده هم مردم دنبال دارو می گردند، برای انسولین مردم گرفتارند و...
عرضه قطره چکانی ارز دولتی به واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو
وی اضافه کرد: یکی از با اهمیت ترین اشکالاتی که منجر به بروز این عارضه شده است، کنترل قیمت ارز در زمینه دارو و بحث ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی است. این مساله سبب شده که از آنجایی که قیمت بسیار پایین است و یک پنجم قیمت واقعی است، اولا دارو به اندازه کافی و بموقع تامین نشود. بطوریکه ارز دولتی بصورت بسیار کند و قطره چکانی به واردکننده یا تولیدکننده دارو برای خرید مواد اولیه داده می شود و بر این اساس واردکننده و تولیدکننده نمی توانند بموقع دارو را تامین کنند و شاهدیم که خیلی از داروها متاسفانه بموقع به دست مصرف کننده نمی رسد و مردم سرگردان به دنبال آنها می گردند.
چالش قاچاق معکوس دارو
فاطمی افزود: چالش دیگری که داریم، بحث معروف قاچاق معکوس است؛ بطوریکه دولت یارانه سنگین را پرداخت می کند، دارو را وارد ایران کرده و بعد می بینیم همان دارو باردیگر از کشور خارج شده و به چند برابر قیمت فروخته می شود. این مشکل از سال ۱۳۹۷ به بعد به وجود آمد و به سبب تحریم های دولت ترامپ بود که این صورت گرفت و ما از همان زمان دست به گریبان این مساله هستیم.
دولت آینده اگر می خواهد به صنعت داروسازی کمک نماید، هیچ یارانه ای به آن تخصیص ندهد
وی اظهار داشت: دولت آینده اگر واقعا می خواهد به صنعت داروسازی کشور کمک نماید، هیچ یارانه ای به این صنعت تخصیص ندهد و فقط یکسری معافیت های مالیاتی در زمینه زنجیره تامین دارو چه برای واردکننده، تولید کننده و چه برای پخش کننده و داروخانه در نظر بگیرد تا بتوانند دارو را با قیمت ارزان تر در اختیار مردم قرار دهند. در عین حال یارانه ای هم که دولت مقرر است برای پشتیبانی از بیماران بپردازد، بطور مستقیم بوسیله سازمان های بیمه در اختیار بیماران قرار گیرد یا پوشش بیمه ای افزایش یابد، نه این که قیمت دارو را بصورت مصنوعی ارزان نگه داریم که هم مصرف دارو را بالا می برد، هم قاچاق معکوس را به همراه دارد و هم موجب کمبود ارز و دارو می شود. اگر واقعا قیمت ارز را به ارز نیمایی بدل کنند و مابه التفاوت آنرا به بیمه منتقل کنند، در کشور به نفع همه است.

وی اظهار داشت: بنابراین نظر ما این است که بجای ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی که منجر به ایجاد رانت و فساد در سیستم دارویی بوده و بحث برانگیز بوده، بهتر است که ارز نیمایی دهند و ارز دارو تا جای ممکن تک نرخی شود و اگر هم دولت خواست یارانه ای به دارو دهد، آنرا در اختیار بیمه قرار دهد تا به مردم فشار وارد نشود. برای اینکه اگر ارز دارو تک نرخی شود، اساسا قیمت داروها افزایش می یابد، اما به جهت اینکه به مردم فشار وارد نشود، باید از سمت بیمه ها پوشش داده شود.
لزوم حرکت داروخانه ها به سمت خدمت محوری
فاطمی اشاره کرد: مطالبه دیگری که از دولت آینده داریم، این است که کمک کنند که داروخانه های ما از کالامحوری به سمت خدمت محوری حرکت کنند. هم اکنون داروخانه های ما مشکلات زیادی در حوزه تامین نقدینگی دارند. سازمان های بیمه گر کماکان شش تا هفت ماه پول داروخانه ها را نگه می دارند. هم اکنون بزرگترین دغدغه ای که داروخانه ها دارند، سرمایه برای تامین دارو است که به سبب بدقولی بیمه ها اتفاق می افتد. واقعا باید به حال بیمه ها فکری شود تا موسسات همچون داروخانه ها را تحت فشار قرار ندهند. برای اینکه داروخانه ها از هر موسسه پزشکی دیگری لطمه پذیرترند. برای اینکه باید پول دهند دارو بخرند و گاهی مجبورند دارو را نقد یا کوتاه مدت بخرند، اما از آن طرف بیمه ها با شش تا هفت ماه تاخیر پول داروخانه ها را می پردازند که این مساله موازنه را بهم می ریزد.

وی اظهار داشت: از طرفی باید خدمات دارویی نوین در داوخانه ها مانند سایر کشورهای دنیا، در ایران پایه ریزی شود تا هزینه های سیستم های درمانی کاهش یافته و عوارض برای مردم کمتر شود. اگر دولت آینده همین چند کار را در زمینه دارو انجام دهد، هم صنعت داروسازی و هم زنجیره تامین دارو و هم داروخانه ها وضعیت بهتری خواهند داشت.
از پرداخت حق فنی داروخانه ها چه خبر؟
فاطمی درباره وضعیت پرداخت حق فنی داروخانه ها نیز اظهار داشت: دراین زمینه گشایشی صورت گرفت و این مساله قانونی را در قانون بودجه ۱۴۰۰ حل کردند. بطوریکه در بند "ل" تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ این مساله را حل کرد و فعلا حق فنی را داروخانه ها بصورت قانونی دریافت می کنند و دیوان عدالت اداری دیگر نمی تواند ایراد بگیرد که چرا این مساله مصوبه قانونی ندارد.

منبع:

1400/03/21
20:04:09
5.0 / 5
377
تگهای خبر: بیمه , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان