گزارش بیمارستان دی؛

مدافعان سلامت سوپرایز شدند

مدافعان سلامت سوپرایز شدند نامه معاون درمان وزارت بهداشت به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، مدافعان سلامت و کادر درمان را سوپرایز کرد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، وضعیت بحرانی پیک پنجم کرونا موجب شد تا قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، روز گذشته نامه ای به رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بزند و از آنها بخواهد همه ظرفیت های بیمارستانی برای پذیرش و بستری بیماران کرونائی آماده شود. شاید در نگاه اول اینطور فکر نماییم که مسئولان چقدر به فکر مردم هستند که البته هستند. اما، واقعیت این است که بیش از همه این کادر درمان و مدافعان سلامت بودند که با این نامه معاون درمان وزارت بهداشت، سوپرایز شدند.
معاون درمان وزارت بهداشت در این نامه از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است که تمامی بیمارستان های کشور در آماده باش کامل باشند. جان بابایی با اشاره به گسترش سوش دلتا، از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است مرخصی کادر اداری و درمانی بیمارستان ها به مدت دو هفته لغو شود. علیرضا ناجی استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که کشور هم اکنون در وضعیتی قرار دارد که روزانه بیش از ۲۰ هزار موارد مثبت جدید داریم، اظهار داشت: آرام آرام باید در طول دو هفته آتی منتظر آمار بیشتر مبتلایان و به دنبال آن افزایش موارد مرگ و میر باشیم. شاید همین یک جمله کافی باشد که بدانیم کادر درمان باید همچون تجربه های قبلی در پاندمی کرونا، قید استراحت و مرخصی را بزند و در آماده باش کامل برای مراقبت از بیماران باشد. زیرا، با استناد بگفته استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تازه در ایام خوش پیک پنجم هستیم و در دو هفته آتی باید منتظر روزهای مشکل تر و تلخ تری باشیم. علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، به ثبت دو رکورد جدید کرونائی اشاره نمود و اضافه کرد: دو رکورد در تهران به ثبت رسید که از زمان شروع شیوع ویروس کرونا تا کنون چنین آماری ثبت نشده بود به شکلی که برای نخستین بار میزان بستری ها در تهران از مرز ۸۰۰۰ نفر عبور کرد در صورتیکه بالاترین آمار بستری در تهران ۷۶۰۰ نفر بود. همچنین، برای نخستین بار تعداد مراجعین سرپایی از ۲۰ هزار نفر عبور کرده که هر دوی این آمارها از شروع شیوع ویروس کرونا تا کنون به ثبت نرسیده بود.آمارهای روزانه وزارت بهداشت نشان میدهد که ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، ۲۵ هزار و ۴۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۷۴۰ نفر از آنها بستری شدند. بر همین اساس، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۴۸ هزار و ۷۰۴ نفر و مجموع جانباختگان به ۸۷ هزار و ۳۷۴ نفر رسید. بنظر می رسد که کادر درمان و مدافعان سلامت، یکبار دیگر سوپرایز عادی انگاری ها و رهاسازی پروتکل ها شده اند. زیرا، آن طور که علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان داشته است، میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی به پایین ترین سطح خود رسیده و فقط ۴۸ درصد مردم این پروتکل ها را رعایت می کنند. در پیک اول کرونا ما بیشترین مراجعه سرپایی روزانه را تجربه کردیم علتش هم مشخص بود چون بیماری ناشناخته بود، دانش پزشکی در این عرصه کمتر بود و مردم می ترسیدند و به بیمارستان ها هجوم می آوردند بطوریکه روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ بیمار کووید ۱۹ داشتیم. اما در پیک های دوم، سوم و چهارم، دانش بیماری به تدریج بیشتر شد و اطلاعات مردم بالا رفت. از طرفی با توجه به این که ۸۰ تا ۸۵ درصد بیماران علایم خفیف داشتند به شکلی که حتی به بیمارستان ها هم مراجعه نمی کردند، تعداد مراجعه سرپایی به ۲۰۰ تا ۲۵۰ بیمار در روز کم شد. اما در پیک پنجم شاهد افزایش چشم گیر بار مراجعات سرپایی نسبت به پیک های قبلی به سبب سویه دلتا هستیم که هم سرعت گسترش بالاتری دارد و هم بیماران را بدحال تر و بعلاوه افراد سنین پایین را گرفتار می کند.

1400/04/30
22:51:46
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان