علایم درگیری ریه در مبتلایان کرونا

علایم درگیری ریه در مبتلایان کرونا بیمارستان دی: یک متخصص عفونی علایم احتمال بروز درگیری ریوی در مبتلایان به کرونا را توضیح داد.به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر آمیتیس رمضانی، اظهار داشت: خیلی از مردم پس از مبتلاشدن به کرونا به سبب نگرانی از درگیر شدن ریه مبادرت به سی تی اسکن مکرر می کنند و از روز اول بیماری مبادرت به سی تی اسکن می کنند تا ببینند ریه درگیر شده یا خیر. باید توجه کرد که بطور معمول در ایام اولیه بیماری اصلا درگیری ریوی را نداریم. اگر هم داشته باشیم، خفیف است و نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد.

وی با اعلان اینکه هر ویروسی وقتی جهش پیدا می کند سیر بالینی بیماری هم تغییر می کند، اضافه کرد: در ویروس ووهان درگیری ریوی در هفته های اول را خیلی کم می دیدیم و بطور معمول بیشترین مشکلات در هفته دوم بود، اما در ویروس های جهش یافته مانند آلفا، دلتا و... سیر بالینی مقداری تغییر کرده است و زودتر علایم درگیری ریه ایجاد می شود، اما این مساله به این معنا نیست که مردم بخواهند مکرر سی تی اسکن انجام دهند. به هر حال ما یکسری علایم داریم که شک درگیری ریه را به وجود می آورد.

رمضانی افزود: بعنوان مثال فردی که چند روز بصورت مکرر تب می کند و تبش قطع نمی گردد. سه تا چهار روز تب می کند، یعنی استامینوفن مصرف می کند و موقت تب قطع شده، اما باردیگر بازمی گردد. در این فرد ما احتمال پیشرفت بیماری و احتمال درگیری ریه را می دهیم یا فردی که علایم تنگی نفس یا سرفه های پیشرفته دارد. یعنی با وجود همه داروهایی که تجویز می نماییم، نه فقط علائمی مانند سرفه کاهش نیافته، بلکه دارد بیشتر می شود یا کسی که ضعف بسیار شدیدی دارد که برطرف نمی گردد و شدت هم می یابد. ما باتوجه به این علایم شک می بریم که درگیری ریه داشته باشد و باتوجه به این مساله سی تی اسکن ریه می گیریم.

وی اظهار داشت: بدین سبب سی تی اسکن غیرضروری نباید انجام داد. کسی که روز اول سی تی اکسن انجام دهد، منجر به این می شود که ممکنست یک فرد در سیر بیماری اش دو تا سه بار نیاز به سی تی اسکن پیدا می کند که در آن زمان اشعه زیادی دریافت می کند که برایش خوب نیست و در عین حال شاید تا اختتام بیماری هم درگیری ریه پیدا نکند. درگیری ریه در همه بیماران دیده نمی گردد، بلکه برخی بیماران درگیری ریه و نیاز به سی تی اسکن پیدا می کنند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، رمضانی اظهار داشت: درگیری ریه خفیف هم نگرانی زیادی ندارد، بلکه درگیری ریوی شدید می باشد که موجب می شود درمان و دارو هم تغییر کند.

منبع:

1400/06/11
10:44:28
5.0 / 5
211
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان