در گفت وگو با بیمارستان دی تاكید شد:

جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونائی شوند!

جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونائی شوند! بیمارستان دی: هر چند که در ایام اخیر واکسیناسیون جمعی مقابل ویروس کرونا در کشور سرعت گرفته است ولی پژوهشگران بر واکسیناسیون جمعیت پنهان و آشکار اتباع خارجی ساکن در کشور تاکید دارند؛ چونکه آنها معتقدند این جمعیت پنهان و آشکار در صورت عدم واکسیناسیون، می توانند بعنوان کانون های شروع عفونت های جدی محسوب شوند.پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور اظهار داشت: این روزها شاهد سرعت بخشی در حوزه واکسیناسیون مقابل ویروس کرونا هستیم و لازم است Mass Vaccination (واکسیناسیون عمومی) سرعت بیشتری گیرد؛ چونکه واکسن های طراحی شده دو دوزی است و واکسیناسیون انجام شده Immune Protection (حفاظت ایمنی) به وجود می آورد نه Full Immune Protection (حفاظت کامل ایمنی).

وی در این زمینه توضیح داد: افرادی که مبتلا به کرونا شدند، لازم است حداقل ۶ هفته پس از رفع علائم، کاندیدای تزریق واکسن شوند، چون واکسن ها برای حفاظت ایمنی فرد طراحی شده اند؛ بدین جهت نه فقط در زمان های مقرر باید واکسن تزریق شود، بلکه می بایست از همان نوع واکسنی تزریق شود که در دوز اول تزریق شده است.

آهنگری افزود: هم اکنون نباید در جامعه برای گروه های هدف دوز سوم (دوز بوستر یا تقویتی) مطرح شود؛ چونکه ابتدا بایست برمبنای منحنی توزیع نرمال، هر چه سریع تر در افراد گروهِ هدف، واکسیناسیون بطور کامل صورت گیرد و تمام افراد واکسینه کامل شوند؛ حتی جمعیت های آشکار و پنهان اتباع خارجی که ساکن کشور هستند. این جمعیت پنهان و آشکار در صورت عدم واکسیناسیون، می توانند بعنوان کانون های شروع عفونت های جدی محسوب شوند.

این متخصص ایمونولوژی اشاره کرد: تنها پرسنل خدمات درمانی آن دسته از پرسنلی که در بخش های ICU مستقر و با بیماران فرم شدید در ارتباط نزدیک هستند، باید کاندیدای دوز سوم شوند و در پروتکلهای واکسیناسیون قرار گیرند.وی افزود: از طرف دیگر مطالعات کلینیکی و آزمایشگاهی نشان داده است که برای افراد واکسینه شده خصوصاً افرادی که پیوند کلیه و یا دیابتیک هستند، ایمنی زایی واکسن ها از سطح پایین تری برخوردار است، بدین جهت لازم است این افراد پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند.

آهنگری، زمان در تزریق واکسیناسیون را بسیار کلیدی خواند و با تاکید بر این که دوزهای تزریقی در داوطلبان در زمان های معین، بهترین نتایج ایمنی محافظتی را در بدن ایجاد خواهد کرد، تصریح کرد: علاوه بر آن تا حالا واکسنی که Full Immune Protection یا محافظت کامل ایمنی بوجود آورد، ساخته نشده است و ایمنی به وجود آمده بصورت Partial Immune Protection هم از لحاظ سیستم ایمنی و هم تولید آنتی بادی است.

استاد تمام پژوهشگاه ملی زیست فناوری، با ابراز خرسندی از این که در ضمن این مدت نتایج مطالعات انسانی بعد از تزریق واکسن و یا Post vaccination Survay در زمان های مختلف بعد از تزریق مشخص شده است، اشاره کرد: این نتایج نشان میدهد که سطح ایمنی بدن پس از ۳ ماه از تزریق دوز دوم آغاز به کاهش می کند، بر این اساس شرکت های تولیدکننده واکسن برمبنای نتایج بالینی پیشنهادات مختلف برای نگهداری سطح ایمنی قابل قبول در مقابل با این ویروس ارائه کرده اند.

وی افزود: بر این اساس، حداقل زمان تزریق دوز سوم، ۶ ماه پس از دریافت دوز دوم واکسن است به جز واکسن "جانسون اند جانسون" که تک دوزی است. بدین جهت پیشنهاد می شود که مسؤولان کشور، گروه فوق لطمه پذیر را که همان پرسنل پزشکی خصوصاً افراد شاغل در بخش های ICU که در ارتباط مستقیم با بیماران هستند، در اولویت و برنامه ریزی برای تزریق دوز سوم ۶ ماه پس از دریافت دوز دوم در نظر بگیرند.

آهنگری، با تاکید بر این که نباید اجازه داده شود که سطح ایمنی که ناپایدار است، از سطح مورد قبول پایین تر برود، اظهار نمود: جهت جلوگیری از کاهش سطح ایمنی کادر پزشکی و درمانی و ارائه خدمات ایمنی آنها لازم است هر چه سریع تر آنها برای دریافت دوز سوم واکسن آماده شوند و برای افراد عادی نیز سفارش می شود که سرعت واکسیناسیون بیشتر شود تا گروه های تحت واکسیناسیون بصورت گروه های هموژن باشند و از نظر پیک واکسیناسیون توزیع نرمال داشته باشند.

وی اشاره کرد: منحنی توزیع نرمال واکسیناسیون جمعی سبب خواهد شد که اگر با پیک های جدید مواجه شویم، بیماری با شدت کمتری شایع شود، ضمن آنکه مطالعات در کشورهای پیشرو در امر واکسیناسیون جمعی این پیام خوب را می دهد که در جامعه ای که توزیع نرمال واکسیناسیون صورت گیرد، میزان مرگ و میر جامعه هدف، بصورت معناداری کاهش پیدا می کند.

به گفته این محقق حوزه ایمونولوژی حوزه پزشکی، اگر سرعت واکسیناسیون جمعی افزایش یابد، تعداد زیادی به مرحله اول Immune Protection یا حفاظت ایمنی خواهند رسید، به شکلی که نتایج مطالعات انجام شده از طرف پژوهشگران پیشرو ایمونولوژیست بالینی در خارج از کشور، نمایانگر کاهش مرگ و میر ناشی از واکنش التهابی فوق حاد در ریه بیماران مبتلا به کرونا است.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر این که حضور این ویروس و پیک های بعدی در کشورها غیر قابل اجتناب است، افزود: مشاهده شده در افراد غیر واکسینه شده که ویروس به دستگاه تنفسی تحتانی (Lower respiratory tract) حمله می کند و سبب از کار افتادگی ریه ها و در نهایت مرگ می شود، ولی در گروه واکسینه شده دستگاه تنفسی فوقانی یا Upper respiratory tract که شامل مخاط بینی، گوش، حلق و لوزه ها است، شدیدا درگیر می شود و بخصوص بیماران گرفتار تورم شدید لوزه ها (Tonsilitis) بعنوان کانون مبارزه سیستم ایمنی در افراد واکسینه است.

وی افزود: بدین سبب علائم درگیری در افراد واکسینه شده بصورت شایع از ریه ها به دستگاه تنفس فوقانی معطوف می شود و علایم عمده آن تورم شدید مخاط بینی و گلو درد ناشی از پاسخ های ایمنی شدید در لوزه ها خواهد بود.

آهنگری اشاره کرد: این موضوع این پیام را دارد که در آینده متخصصین گوش و حلق و بینی با افزایش میزان مراجعات بیماران ناشی از همه گیری کرونا مواجه خواهند شد و لازم است مسؤولین لجستیک دارویی را معطوف به این مساله کنند.

وی لازمه جلوگیری از این پدیده را رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی عنوان کرد و افزود: قطعا باتوجه به مطالعات عمیق پژوهشگران ایمونولوژیست دنیا در این عرصه، پیشنهاد افزایش سرعت تزریق واکسن برمبنای توزیع منحنی نرمال می توان جلوی شدت مرگ و میر ناشی از عفونت کرونائی را گرفت، ولی همانطور که متذکر شدیم، مانع از عفونت مجدد افراد نمی گردد، بدین جهت درخواست می شود باتوجه به تزریق واکسن برای جلوگیری از عفونت مجدد بطور همزمان حتما پروتکلهای بهداشتی، ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

منبع:

1400/06/27
10:51:59
5.0 / 5
230
تگهای خبر: التهاب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان