ردپای سیستم ایمنی در بیماری مخرب عصبی

ردپای سیستم ایمنی در بیماری مخرب عصبی بیمارستان دی: خراسان رضوی پژوهشگران مونت سینای آمریکا، گزارش کردند که سیستم ایمنی ممکنست همراه با سیستم عصبی مرکزی نقش اساسی در اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ای ال اس) ایفا کند که به عنوان «بیماری لو گریگ» نیز شناخته می شود؛ یافته های آنان می تواند نتایج قابل توجهی برای تشخیص و درمان بیماری مخرب عصبی داشته باشد.


به نقل از مدیکال اکسپرس، تا حالا مطالعات ای ال اس بر روی سیستم عصبی مرکزی متمرکز بوده است اما گروه پژوهشگران مونت سینای اختلالات عملکرد سیستم ایمنی و عصبی در مدلهای حیوانی و بیماران مبتلا به ای ال اس۴، نوع نابالغ و آهسته پیشرونده ای ال اس که در اثر جهش در ژن SETX ایجاد می شود را گزارش کردند.
دکتر لورا کامپیسی، استادیار میکروبیولوژی دانشکده پزشکی و محقق ارشد این تحقیق با همکاری دکتر ایوان مارازی، دانشیار میکروبیولوژی در مونت سینای می گوید: ما آموختیم که جهش در SETX باید در هر دو سیستم عصبی و ایمنی بیان تا اختلال حرکتی در موش ایجاد شود و این اختلال در سیستم ایمنی تطبیقی مشخصه ای ال اس۴ در موش همین طور انسان است.
وی ادامه داد: شواهد بیشتری از درگیری سیستم ایمنی در غلظت بالای سلول های CD۸ T (که بطور معمول در تخریب تومورها و سلول های بدن نقش دارند و محل نگهداری عوامل بیماری زا هستند) در نخاع و خون محیطی افراد و موش های مبتلا به ای ال اس ۴ شناسایی شد؛ افزایش جمعیت سلول های CD۸ T که به عنوان حافظه اثرکننده تمایز یافته پایانی (TEMRA) شناخته می شود با پیشرفت بیماری ای ال اس ۴ ارتباط دارد.
ای ال اس با مرگ تدریجی نورون های حرکتی مشخص می شود که به شدت بر توانایی عملکردی بیماران از طرق مختلف ازجمله جلوگیری از حرکت دست ها و پاها، گفتار، بلع و در نهایت تنفس تاثیر می گذارد. هیچ درمان یا معالجه ای برای ای ال اس وجود ندارد. پژوهشگران کوشش های خودرا در طول سال ها بر روی نورون ها متمرکز کرده اند، بااینکه تحقیقات اخیر شواهدی از تعامل بین سیستم عصبی مرکزی و سیستم ایمنی نشان داده اند که مدت ها مولفه های جداگانه ای در نظر گرفته می شدند.
این تحقیق که با همکاری دکتر آلبرت لا اسپادا، نوروبیولوژیست از دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده، یکی از نخستین مواردی است که به بررسی این مساله می پردازد که آیا سیستم ایمنی تطبیقی که حفاظت بدن را هنگام مواجهه با عوامل بیماری زای خارجی تنطیم می کند، می تواند با تعدادی از اشکال ای ال اس ارتباط داشته باشد یا خیر.
دکتر کامپیسی توضیح می دهد: نیاز زیادی به درک این مورد است که آیا تخریب عصبی، ناشی از اختلال عملکرد سیستم ایمنی است یا خیر.
برای این تحقیق، پژوهشگران نمونه های موش و انسان را با فناوری های پیشرفته مانند سایتومتری جرمی و طیفی(از روش های سلول شناسی یا یاخته سنجی است که به بررسی خاصیت های فیزیکی و شیمیایی سلول ها یا اجزای مختلف آنها می پردازد) و توالی یابی تک سلولی تحلیل و بررسی کردند.
وی می گوید: یافته های ما در خصوص این است که علایم ایمنی عجیب و غریب، متمایز کننده اشکال مختلف ای ال اس می تواند برای طراحی درمان های «شخصی» متناسب با زیرگروه های خاص بیماران مهم باشد.
یک مزیت افزوده این است که سلول های CD۸ T ناکارآمد در رابطه با ای ال اس ۴ را می توان در خون محیطی تشخیص داد که در مقایسه با مایع مغزی نخاعی که مستلزم یک روش تهاجمی برای جمع آوری است، به آسانی قابل دسترس است. مشاهدات دیگری توسط این گروه تحقیقاتی مانند اینکه سلول های TEMRA CD۸ T در رابطه با ای ال اس ۴ از موش ها در مقابل گلیوما، نوعی سرطان که در مغز رخ می دهد، محافظت می کند، راه را برای تحقیقات درمانی بیشتر دراین زمینه باز می کند.
دکتر مارازی اضافه کرد: کشف ما در مورد ارتباط بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی مرکزی در بیماری ای ال اس ۴ نتایج بدیهی برای سایر انواع ای ال اس، سایر اختلالات عصبی و سرطان دارد. کار ما علاوه بر ایجاد پیشرفت های مهم در عامل بیماری زای ای ال اس، بر کار پیشگامانه پژوهشگران مونت سینای در حوزه های علوم اعصاب و ایمنی شناسی تاکید می کند.
یافته های این تحقیق در مجله Nature انتشار یافته است.
منبع:

1401/04/03
17:39:13
5.0 / 5
145
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان