محققان كانادایی پی بردند؛

داروی رایج دیابت در تسکین اختلال دوقطبی موثر است

داروی رایج دیابت در تسکین اختلال دوقطبی موثر است بیمارستان دی: برمبنای یک کارآزمایی بالینی در مقیاس کوچک، بنظر می رسد داروی دیابت رایج ˮمتفورمینˮ با معکوس کردن مقاومت به انسولین بیماران، به درمان اختلال دوقطبی کمک می نماید.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «سینتیا کالکین»، محقق ارشد از دانشگاه دالهوسی در هالیفاکس کانادا، اظهار داشت: «بیماران دوقطبی که به داروی متفورمین پاسخ دادند، با کاهش مقاومت به انسولین، اختلال خلقی شأن بهبود یافت.»
او اظهار داشت: «ما این بهبود را در اوایل هفته ششم مطالعه مشاهده کردیم. هفته ۱۴ نقطه پایانی مطالعه بود و بیماران بطور قابل توجهی بهبود یافته یا در بهبودی باقی ماندند. سپس ما آنها را تا ۲۶ هفته پیگیری کردیم و این بیماران هنوز خوب مانده بودند.»
متفورمین با کاهش تولید گلوکز توسط کبد و افزایش حساسیت بدن به انسولین به درمان دیابت نوع ۲ کمک می نماید.
مطالعات نشان داده است که بیش از ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی مقاومت به انسولین نیز دارند.
کالکین اظهار داشت: «ما باید بیشتر به مکانیسم های زمینه ای فکر نماییم و بیماران را فقط از گردن به بالا درمان نکنیم. ما باید کل وضعیت بیمار و آنچه در کنار بیماری روانی آنها درحال رخ دادن است بررسی نماییم، برای اینکه بنظر می رسد همه اینها به هم مرتبط هستند.»
وی اضافه کرد: «نکته کلیدی این نیست که متفورمین یک داروی ضدافسردگی است، برای اینکه من اعتقادی به این مساله ندارم. کلید معکوس کردن این مکانیسم ناهنجار، معکوس کردن مقاومت به انسولین است.»
محققان معتقدند مقاومت به انسولین ممکنست برای سد خونی مغزی که جریان خون در مغز را از جریان خون در بقیه بدن جدا می کند و موجب اختلال دوقطبی می شود یا بر آن اثر می گذارد، تأثیر بگذارد.


منبع:

1401/05/18
11:35:33
5.0 / 5
298
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان