در گفت وگو با بیمارستان دی تشریح شد

معضل اشتباه در نسخه نویسی الکترونیک

معضل اشتباه در نسخه نویسی الکترونیک به گزارش بیمارستان دی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران از پرداخت مطالبات داروخانه ها از طرف سازمان های بیمه گر آگاهی داد و در عین حال درباره ی بروز برخی اشتباهات در نسخه نویسی پزشکان (در نسخه نویسی الکترونیک)، اظهار داشت: نسخه نویسی باید متناسب با تخصص پزشک صورت گیرد و در عین حال داروخانه ها هم باید روی نسخ نظارت داشته باشند.دکتر سید علی فاطمی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه ها، اظهار داشت: هم اکنون بخش عمده ای از مطالبات از طرف سازمان های بیمه گر پرداخت شده است. باید توجه کرد سازمان تامین اجتماعی بدهی بالایی را به داروخانه ها داشت و از مهر ماه سال قبل مطالبات داروخانه ها را نپرداخته بود، اما هم اکنون مطالبات را از مهر سال قبل تا اردیبهشت ماه امسال که حدود هشت ماه می شود را بصورت یکجا پرداخت کرد. بدهی بیمه سلامت کمتر و حدود سه ماه بود که این سازمان هم تا اختتام تیر ماه طلب داروخانه ها را پرداخت کرد.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم پرداخت مطالبات داروخانه ها دیگر بیش از دو ماه طول نکشد، اضافه کرد: در قالب طرح دارویاری نیز سازمان بیمه سلامت قسمتی از مطالبات را در تیر ماه پرداخت کرده است، اما سازمان تامین اجتمای در این حوزه پرداختی نداشته است.
وضعیت دارورسانی به مردم با اجرای دارویاری
فاطمی با اشاره به اینکه در قالب طرح دارویاری چالش جدی وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون دارورسانی به مردم مبتلا به اختلال نشده است. در یک هفته شروع طرح مشکلاتی در ارتباط با سامانه ای که برای داروخانه ها در نظر گرفته شده بود، وجود داشت، اما حالا نسبتا پروسه بهتر است و داروخانه ها مشکل خاصی ندارند. در عین حال سامانه بیمه ها هم متفاوت می باشد. البته یکسری شرکت های خدمات کامپیوتر که سیستم انبارداری و خروج را هم برای داروخانه ها فراهم می کنند، هماهنگی هایی را با سازمان های بیمه گر انجام دادند و در نتیجه نیاز نیست داروخانه ها الزاما سراغ همه سامانه ها روند. این کار را بخش خصوصی انجام داده است. در حالیکه ما انتظار داشتیم این یکپارچه سازی در قالب پرونده الکترونیک سلامت اتفاق می افتاد که انجام نشد. حالا خیلی از شرکت های نرم افزاری واسط های نرم افزاری فراهم کردند که مجبور نباشیم سراغ چندین سامانه بیمه رویم. البته در ابتدای طرح دارویاری مجبور بودیم که از سایت خود سازمان های بیمه گر تایید لازم را دریافت نماییم.
اشتباه در نسخه نویسی الکترونیک
وی در ادامه درباره ی نسخه نویسی اشتباه در قالب نسخه نویسی الکترونیک، اظهار داشت: گاهی ممکنست پزشک نسخه ای را اشتباه نوشته باشد، اما خود داروساز در داروخانه باردیگر نسخه را چک می کند. به عنوان مثال همکار دندان پزشکی بودند که به اشتباه دارویی را که برگزیده بودند، داروی آریتمی قلبی بوده و اگر بیمار آنرا مصرف می کرد، گرفتار مشکل می شد. در اینجا خود داروساز زمانی که داشت نسخه را چک می کرد، متوجه شد که این دارو اصلا به نسخه دندان پزشکی نمی خورد یا بطورمثال بجای این که کورتون پنج را انتخاب کنند، برای کودک ۵۰ را برگزیده بودند که دز بالایی است. وظیفه داروساز و داروخانه همین است که نسخه ای که از طرف پزشک می آید، متناسب با وضعیت بیمار و تخصص پزشک بسنجند و بررسی نمایند که ممکنست اشتباهی در نسخه نویسی رخ داده باشد یا خیر.
منشی های نسخه نویس!
فاطمی افزود: با این وجود این ریسک همچنان وجود دارد و تعدادی از پزشکان ممکنست دارویی را به اشتباه وارد کنند یا این که برخی پزشکان هنوز نسخه را به دست منشی می دهند تا برای بیمار نسخه بنویسد. به جهت اینکه این ریسک به حداقل برسد، باید چند اقدام صورت گیرد، اولا نسخه نویسی باید متناسب با تخصص پزشک انجام شود؛ به صورتی که شرکت های نرم افزاری در نرم افزار متناسب با تخصص پزشک داروها را فیلتر کنند. باید تعریف شود که پزشکان برمبنای تخصص شان چه داروهایی را می توانند تجویز کنند. البته قرار بود که موضوع از طرف بیمه ها برطرف شود تا هر تخصصی نتواند برخی داروها را انتخاب نماید و سیستم هوشمند باشد و آلارم دهد تا پزشک متوجه شود که فلان دارو با تخصصش ارتباطی ندارد. هم اکنون این فیلترگذاری برای برخی اقلام دارویی انجام شده است.
اهمیت نظارت داروخانه ها روی نسخ تجویزی
وی اضافه کرد: در عین حال داروخانه ها هم باید روی نسخ نظارت داشته باشند. نسخه الکترونیک مزایای بسیار زیادی دارد، اما یکسری معایب مانند اشتباه در انتخاب دارو هم دارد. این اشتباه هم می تواند در یک بیمار کودک، بیمار بدحال و... منجر به مرگش شود. بدین سبب هم پزشکان و هم داروخانه ها باید دقت کنند و شرکت های نرم افزاری هم فیلترهای لازم را متناسب با تخصص پزشک یا حتی سن بیمار در نظر بگیرد تا در صورت اشتباه پزشک، هشدار دهد. در عین حال پزشکان نباید نسخه نویسی را به منشی واگذار کنند و داروخانه ها نیز باید با دقت نسخ را بررسی نمایند و پزشک داروخانه هم بر روی نسخ نظارت کافی داشته باشد.
کمبودهای دارویی کماکان وجود دارد
فاطمی درباره ی وضعیت کمبودهای دارویی نیز اظهار داشت: کمبودهای دارویی کماکان وجود دارد و گشایش محسوسی هم برای داروخانه یا بیماران به وجود نیامده است، اما وضعیت باثباتی شده و آنطور نیست که بگوییم وضعیت رو به وخامت است، اما کمبودها همچنان وجود دارد. به عنوان مثال به علت موج جدید اُمیکرون برخی آنتی بیوتیک ها، شربت هایی که برای کودکان استفاده می شود، برخی سرم ها و... گرفتار کمبودهایی است. امیدواریم این وضعیت در دو ماه آتی رو به بهبود رود.

وی با اشاره به اینکه این کمبودها هم در داروهای داخلی و هم در داروهای وارداتی دیده می شود، اظهار داشت: داروهای بیماران خاص عمدتاً خارجی هستند که وارد طرح دارویاری نشدند و افزایش قیمتی هم نداشتند. در زمینه کمبودهای دارویی هم وضعیت سابق وجود دارد. برای سایر بیماران که داروهای ایرانی مصرف می کنند، مقرر است که از شهریور و مهر کمبودها برطرف شود.

فاطمی درباره ی وضعیت پرداخت از جیب مردم برای دریافت داروی ایرانی در قالب طرح دارویاری، اظهار داشت: هم اکنون مردم در زمینه داروهای ایرانی و در قالب طرح دارویاری با داشتن نسخه پزشک نه فقط پرداختی شان افزایش ندارد، بلکه برای برخی داروها مانند داروهای OTC یا ۳۶۶ قلم دارویی که قبلا تحت پوشش بیمه نبودند و الان تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، کاهش قیمت هم اتفاق افتاده است.
1401/05/22
10:12:06
5.0 / 5
205
تگهای خبر: بیمه , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان