مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

با نسخه پزشک، افزایش قیمت دارو نداریم

با نسخه پزشک، افزایش قیمت دارو نداریم بیمارستان دی: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، وضعیت پوشش های بیمه ای در صندوق های مختلف این سازمان بیمه گر و همین طور وضعیت قیمت دارو با اجرای طرح دارویاری را تشریح نمود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی ناصحی در نشست خبری با خبرنگاران، اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت برای تامین مالی هزینه های درمانی مردم با عنایت به محدودیت منابع در همه کشورها به ویژه کشور ما کار مهمی در تامین سلامت آحاد جامعه به ویژه افراد کمتر برخوردار در سه دهک پایین جامعه دارد که توفیق داشتیم امسال اقدامات در رابطه با بیمه این افراد را انجام دهیم. در حوزه بیمه رایگان سه دهک پایین، عشایر و بیمه همگانی که عمدتاً نیازمند کمک دولت هستند توفیق مناسبی در صندوق روستاییان و عشایر و صندوق همگانی امسال داشتیم. صندوق دیگر ما صندوق بیمه کارکنان دولت می باشد که با عنایت به نقش کارکنان دولت خیلی مهم است. در صندوق سایر اقشار، خانواده معظم شهدا، اتباع، مددجویان کمیته امداد، خانواده زندانیان و... همه در این صندوق هستند. در صندوق بیمه ایرانی ها نیز خدمات خویش فرما ارائه می شود.
وی اضافه کرد: شاید اگر سرانه مصوب قانون را حساب نماییم بودجه حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان کمتر از منابعی است که باید ارائه ی خدمت نماییم و اساسا نقصان هایی در پرداخت ها و تامین مالی داریم اما با عنایت به همکاری سازمان برنامه و بودجه این مشکلات درحال برطرف شدن است و خوشبختانه مدتی است اعتبارات ما بموقع پرداخت می شود.
او افزود: پوشش همگانی بیمه در سه مقوله می گنجد. پوشش جمعیتی، پوشش خدمات و پوشش مالی مردم در این حوزه است. در بحث پوشش جمعیتی خوشبختانه از سال قبل در مناطق لطمه پذیر اقدامات را شروع کردیم تا این گام مهم برداشته شود. پوشش جمعیت تا حالا حدود ۸۱۲ هزارنفر جمعیت در حاشیه شهرها را بیمه کردیم و به دل جمعیت رفتیم. در کنار این کار مهم قانون گذار امر مهم بیمه رایگان سه دهک پایین جامعه را با تامین منابع ۶۰۰۰ میلیارد تومانی دنبال کرده است و تخصیص ها در حال اجرا می باشد تا با این مبالغ بیمه رایگان با بیمه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر صورت گیرد که با احتساب آن ۸۱۲ هزارنفر، در حال حاضر بیش از ۶ میلیون نفر از جمعیت ما در سال ۱۴۰۱ بیمه شدند.
ناصحی بیان نمود: صندوق بیمه همگانی در بخش های دولتی درمان بیشتر به کار می آید. در بخش بستری ۹۰ درصد و در بخش سرپایی ۷۰ درصد پوشش بیمه ای در این صندوق برقرار است. پس مراجعه افراد این صندوق به بخش خصوصی سبب تحمیل هزینه به آنها خواهد شد؛ البته گام هایی برداشتیم تا بیمه شدگان این صندوق بتوانند در بخش سرپایی هم از بخش خصوصی استفاده نمایند و این طرح آزمایشی در شهر سراوان اجرائی شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، افزود: در بحث خدمات، خدمات ما اضافه شده و داروهای بیشتری زیر پوشش بیمه قرار گرفتند و از ۳۶۶ قلم دارو با پرداخت ما به التفاوت ارز، مابقی مراحل قانونی برای پرداخت ها در حال انجام می باشد و در فاز اول ۲۷ قلم دارو بمحض ابلاغ اجرا می گردد که داروهای بسیار مهمی در بیماری های زمینه ای همچون دیابت هستند.
او تصریح کرد: برای عزیزان زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی هزینه بستری را به صفر رساندیم و در رفتن به مراکز دولتی هیچ هزینه بستری پرداخت نمی کنند و در بخش سرپایی هم ۱۵ درصد کاهش پرداختی داشتند. در بخش فیزیوتراپی سقف خدمات و ریالی برداشته شده است. در داروخانه ها سقف ریالی را برداشتیم تا با اجرای طرح دارویاری گرفتار مشکل نشوند.
وی طرح دارویاری را طرحی مهم دانست و اظهار نمود: قیمت تمام شده محاسبه شده که توسط سازمان غذا و دارو اعلام گردید همان شب اجرای طرح در سامانه ها بارگذاری شد و این ما به التفاوت ارز پرداخت شده و نباید افزایش قیمتی در این حوزه داشته باشیم. هرگونه افزایش قیمت برای بیماران و با ارائه نسخه پزشک، تخلف است و مردم موارد تخلف را به شماره ۱۶۶۶ گزارش دهند. نه در داروهای بدون نسخه( otc ) و نه سایر داروها نباید افزایش قیمت داشته باشیم. تفاوت قیمت جبران شده است. حتی با پوشش بیشتر برخی داروهای داخلی دارویی را زیر پوشش بردیم که ۵۰ درصد بازار تقاضا داشت پس قیمت برخی داروها حتی کمتر هم خواهد شد و در نتیجه دارویی که عرضه می شود قیمت پایین تری خواهد داشت.
او درباره ی نسخه نویسی الکترونیک، خاطرنشان کرد: در حوزه نسخه الکترونیک جامعیت سامانه های ما سبب شد طرح ساماندهی دارو در این حوزه با قابلیت همین نرم افزارها فایده بخش باشد، اگر سامانه ها نبود این کار مهم قابل اجرا نبود. در کنار آن وزارت بهداشت هم برنامه هایی برای تکمیل پرونده الکترونیک سلامت دارد. امیدواریم این طرح و پزشکی خانواده همین امسال اجرائی شود.
ناصحی، اظهار داشت: مدتها است که پرداخت های ما به موسسات طرف قرارداد بروز است و تقریباً تمام موسسات پزشکی دولتی و خصوصی را تا اختتام خردادماه پرداخت کردیم. در حوزه پرداخت الکترونیک و پرداخت های طرح دارویاری هم تا اختتام تیرماه انجام شده است و این گام مهمی بود و تقریباً ۱۸ ماه است پرداخت های مناسب و بروزی داشتیم.
وی اضافه کرد: توجهی به حوزه پیشگیری و مراقبت اولیه داریم و در صندوق بیمه همگانی بعنوان گام مهم به آنها فکر کرده ایم. ناصحی درباره ی منابع تخصیص یافته برای اجرای طرح دارویاری، بیان نمود: طرح دارویاری اتفاق مهمی در زمینه ساماندهی داروها در کشور است. برای اجرای این طرح چند ماه کار کارشناسی شده که مشخص شود کدام دسته داروها زیر پوشش مناسب تری قرار بگیرند و قیمت تمام داروها محاسبه شده است. مجموع بیمه ها ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای شروع این طرح دریافت کرده اند که بیمه سلامت ۱۳۰۰ میلیارد تومان و تامین اجتماعی نیز ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای شروع طرح دارویار دریافت کرده است. مابقی بودجه نیز به بیمه نیروهای مسلح تخصیص یافته است. آنچه در قانون بودجه آمده، این است که کل بودجه مورد نیاز برای طرح ساماندهی ارز داروها، امسال ۷۳ هزار میلیارد تومان است. قسمتی از بودجه به شکل یک میلیارد دلار برای فصل اول سال گرفتیم و مابقی بر طبق عملکرد به بیمه ها اختصاص می دهند.
وی با بیان اینکه منابع در ارتباط با اجرای طرح دارویاری نشان دار بوده و در محل دیگری هزینه نمی گردد، تصریح کرد: ارز داروهای OTC قبل از اجرای دارویار نیز نیمایی بوده است و برای پوشش بیمه ای این داروها، از منابع بیمه ای استفاده می شود.
وی اضافه کرد: در مورد داروی بیماران مزمن نیز نسخه تا سه بار قابل تمدید است؛ یعنی اگر بیمار وضعیت ثابتی داشته باشد پزشک تا سه بار می تواند داروی موردنیاز او را تمدید کند تا بدون نیاز به مراجعه مجدد به پزشک، دارو را از داروخانه دریافت کند.
او در ادامه صحبت هایش درباب میزان اجرای نسخه الکترونیک در مراکز طرف قرارداد بیمه سلامت، توضیح داد: نسخه الکترونیک در بیشتر مراکز درمانی اجرا می شود اما حدود ۱۶ هزار نفر از پزشکان طرف قرارداد بیمه ما نیستند.
وی در پاسخ به سؤال ایسنا درباره ی میزان اعتبارات تخصیص یافته برای اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری و ساز و کار بیمه سلامت در اینباره، خاطرنشان کرد: اعتبار پیشبینی شده برای اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، ۵۰۰۰ میلیارد تومان است که بعد از نهایی شدن در سازمان برنامه و بودجه، تخصیص می یابد. این اعتبار به سازمان بیمه سلامت پرداخت می شود و سپس با انعقاد تفاهم نامه میان بیمه سلامت و سایر بیمه ها، به سازمان های بیمه گر پرداخت می شود. سازمان بیمه سلامت، سازمانی دولتی و مرجع است. این مبلغ برای یک سال و سه ماه (سال جاری و سه ماهه پایانی سال قبل) است و در بودجه سال آینده نیز باید بودجه در ارتباط با این مورد برای سازمان بیمه سلامت در نظر گرفته شود.
او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ی اساس نامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج، اظهار داشت: روند قانونی در این حوزه درحال پیموده شدن است و منتظر تایید نهایی شورای نگهبان هستیم. ساز و کار اجرائی در بیمه سلامت آماده است که زمان اجرائی شدن آن جزییات طرح را به اطلاع عموم خواهیم رساند.
او در پاسخ به سوالی درباره ی روند ورود بیمه های تکمیلی در حوزه نسخه الکترونیک و درخواست آنها در خصوص وجود اسناد کاغذی از بیمه شدگان، اظهار داشت: مشکل بیمه های تکمیلی از آغاز طرح نسخه الکترونیک بارها گفته شد و این الزام قانونی به بیمه های تکمیلی اعلام شده و مکاتبات مختلفی در این حوزه انجام شده است. حتی به مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه اطلاع داده شده است. البته اخیرا چند بیمه مانند بیمه ایران و بیمه آتیه سازان آغاز به این کار کردند و نیاز است که بقیه بیمه های تکمیلی نیز به شکل جدی تر وارد بحث نسخه الکترونیک شوند. در ابتدای نسخه الکترونیک، لینک مربوطه سامانه را به همه بیمه های تکمیلی فرستادیم و اعلام کردیم که می توانند از سامانه های نسخه الکترونیک استفاده نمایند تا بدون مراجعه بیمه شده، هزینه ها پرداخت گردد. متولی این مورد سازمان بیمه سلامت نیست و هرگونه پرداخت غیرالکترونیک برای بیمه های پایه ممنوع می باشد.
او در بخش دیگری از سخنان خود به بیمه درمان ناباروری اشاره نمود و اظهار داشت: امسال همین طور ۷۵۰ میلیارد تومان بودجه برای درمان ناباروری به کل بیمه ها تخصیص می یابد.
وی اضافه کرد: موضوع هایی مطرح می شود که هزینه ای به طرح دارویاری تحمیل شده است که اساسا اینطور نیست. تامین داروی sma از محلی تهیه شده است که در قالب بخش ریالی این طرح نیست. اجازه قانونی برای هزینه منابع طرح دارویاری در سایر بخش ها وجود ندارد و ما امین مردم هستیم.
ناصحی افزود: حداقل ۲۹ بیماری صعب العلاج برای پوشش در نظر گرفته شده است که بعد از ابلاغ، اقدامات لازم صورت می گیرد. سرطان ها، بیماری های گوارشی، بیماری های متابولیک، اوتیسم، EB، کاشت حلزون و... شامل این بیماری ها می شوند که امیدواریم به خوبی طرح اجرا شود. در بحث بیماران نادر بیماری های زیادی در این طرح داریم که بعنوان مثال mps در طرح اولیه ما وجود دارد، البته باید دقت کنید که این طرح هنوز اجرائی نشده است. ما دلسوز تمام بیماران هستیم. پنج درصد ظرفیت هم در نظر گرفته شده است تا اگر بیمارانی در فهرست مطرح نبودند بتوانند بوسیله کمیسیون های استانی مشمول طرح شوند تا سرانجام کل بیماری های صعب العلاج وارد فهرست شوند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت همین طور از طراحی سامانه یکپارچه نسخه الکترونیک آگاهی داد و اظهار داشت: ان شاءالله مراحل اولیه این سامانه از مهر ماه اجرائی می شود تا بستر قابلیت اجرائی کامل داشته باشد. با این شیوه دیگر سامانه ملی سلامت خواهیم داشت که اساس آن بر پایه سامانه بیمه سلامت است و سامانه های فرعی بیمه ها برچیده می شود.
منبع:

1401/05/23
15:32:26
5.0 / 5
380
تگهای خبر: امداد , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان