سفارش های پزشکی برای کیف و کفش دانش آموزان

سفارش های پزشکی برای کیف و کفش دانش آموزان بیمارستان دی: به گزارش بیمارستان دی، یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی سفارش هایی را در رابطه با خصوصیت هایی که کیف و کفش دانش آموزان باید داشته باشند تا به سلامت فیزیکی آنها صدمه نرسد، ارائه نمود.دکتر فتانه اکبری در گفتگو با ایسنا، درباره نحوه انتخاب کیف مدرسه برای دانش آموزان، اظهار داشت: باتوجه به قرار گرفتن دانش آموزان در سن رشد، باید جنس کیف مدرسه و لوازم التحریر دانش آموزان تا حد ممکن از انواع سبک انتخاب شوند تا حجم زیاد و وزن سنگین آن آزار دهنده نبوده و کمترین وزن را به بدن دانش آموز وارد کند؛ چونکه دانش آموزان در سن رشد هستند و تحمیل وزن سنگین به بدن در این سن صدمه های اسکلتی را به دنبال دارد. بنابراین وزن کوله پشتی مناسب برای کودکان حداکثر معادل حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن شان است.

وی استفاده از کیف های کوله پشتی را مناسب تر از انواع دستی و بندی آن دانست و اظهار داشت: نحوه تنظیم دو بند کوله پشتی باید طوری باشد که بالاترین قسمت کیف در بین دو کتف در ناحیه پشت قرار گیرد و وزن کیف بر روی لبه استخوان لگن وارد شود. همینطور بندهای کوله پشتی ها نباید آنقدر بلند باشند که کیف از بدن کودک فاصله بگیرد و در حالت آویزان باقی بماند. از سوی دیگر کوله پشتی های یک طرفه مناسب نبوده و غیراستاندارد هستند؛ چون که برای حمل آن، فرد ناچار است به یک طرف متمایل شود.

این متخصص طب فیزیکی افزود: سفارش می کنم کیف های بنددار یا کیف های دستی به صورت متناوب با دست یا شانه چپ و راست حمل شوند تا وزن کیف به صورت متناسب در هر دو طرف بدن تقسیم شود. عادت کردن به حمل کیف با یک دست یا یک طرف بدن، می تواند زوایای کمی از کج شدن ستون فقرات، افتادگی شانه و عوارضی از این قبیل را در دانش آموزان به دنبال داشته باشد.

وی، تحمیل وزن زیاد به بدن دانش آموزان را یکی از عوامل صدمه به مفاصل دانست و اظهار داشت: وزن نامناسب کیف ها در دراز مدت در بدن دانش آموزان، افتادگی شانه به یک طرف یا حتی انحراف ستون فقرات، افزایش قوس کمر و بدشکلی در ستون فقرات را به دنبال دارد.

این متخصص طب فیزیکی اظهار داشت: عوارض ناشی از حمل روزانه کیف های سنگین و نشستن های نادرست، با اصلاح عادت ها و ورزش و تقویت عضلات تا حدودی برطرف می شود. اما سفارش می شود که برنامه مدارس طوری تنظیم شود که دانش آموزان مجبور نباشند در طول روز وزن زیادی را با خود حمل کنند.
کفش مناسب برای دانش آموزان
اکبری در مورد انتخاب کفش مناسب برای دانش آموزان هم اظهار داشت: کفش های اسپورت مخصوص پیاده روی جهت استفاده دانش آموزان در مدارس مناسب می باشد. کفش مدارس باید راحت باشد. ازاین رو کفش های پاشنه دار برای مدارس مناسب نیستند. بهتر است کفش مدارس حداکثر دو تا سه سانتی متر پاشنه داشته و کف و داشته ای پهن و قابل اتکا داشته و جنس کف کفش هم از اسفنج فشرده و تا حدی قابل انعطاف باشد.

وی اضافه کرد: کفش های بندی با پنجه پهن جهت استفاده دانش آموزان در مدارس مناسب می باشد. به منظور تحمل فشارهای کف زمین و عدم انتقال آن به پا، جنس کف کفش ها نباید بیش از اندازه نازک و انعطاف پذیر باشد؛ چون که کفش های دارای کف نازک، درد و ناراحتی در پا را سبب می شوند. همینطور کف کفش ها نباید بیش از اندازه سفت و سنگین باشد.

اکبری در ادامه با تکیه بر این که میز و نیمکت مدارس باید متناسب با جثه دانش آموز باشد، بر نشستن صحیح دانش آموزان تصریح کرد و اظهار داشت: نحوه نشستن دانش آموزان بخصوص در طولانی مدت باید به روشی صحیح باشد تا به سیستم اسکلتی صدمه نرسیده و فرصت رشد مناسب به دانش آموز داده شود. دانش آموز در صورتی می تواند به روشی صحیح و استاندارد بنشیند که از میز و نیمکت های استاندارد استفاده گردد. میز و نیمکت های مورد استفاده در مدارس باید متناسب با قد و قواره دانش آموز باشد؛ چون که عمده اشتباه نشستن ها هنگام خواندن و نوشتن به علت نامناسب بودن اندازه میز و نیمکت هاست و دانش آموز برای انطباق خود با میز ناچار قوز کرده و یا به یک سمت متمایل می شود.

اکبری ضمن اشاره به خصوصیت های میز و نیمکت استاندارد، اظهار داشت: ارتفاع صندلی نیمکت باید به اندازه ای باشد که با چسباندن بازو به کنار تنه و خم کردن ۹۰ درجه ای آرنج، دست همسطح نیمکت باشد. همینطور ارتفاع صندلی باید به میزانی باشد که زمانی که فرد تا آخرین قسمت نشیمنگاه روی آن قرار گرفت، کف پاها به سادگی روی زمین قرار گیرند.

وی اظهار داشت: لازم است میز و نیمکت ها این توانایی را داشته باشند که دانش آموز بتواند موقعیت خویش را جابجا کرده و یا تغییر دهد. میز و نیمکت های نامناسب و به دنبال آن حالت های نادرست نشستن می تواند در بلند مدت افزایش قوز پشتی، مشکلات عضلانی و اسکلتی را در ستون فقرات، کمر، پشت و گردن و گاها مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد.

منبع:

1401/07/03
14:38:33
5.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان