محققان آلمانی می گویند؛

آیا آسپرین در مقابله با سرطان روده بزرگ موثر است

آیا آسپرین در مقابله با سرطان روده بزرگ موثر است بیمارستان دی: سرطان کولورکتال یا سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در جهان است.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، از آنجا که انتظار می رود تعداد موارد سرطان روده بزرگ افزایش یابد، روش های پیشگیری مهم هستند.
مطالعات قبلی نشان میدهد آسپرین می تواند در پیش گیری از سرطان روده بزرگ مؤثر باشد.
محققان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز در مونیخ آلمان دریافته اند که آسپرین ژن های محافظ را فعال می کند و به مهار و کند کردن پیشرفت سرطان روده کمک می نماید.
سرطان کولورکتال - که به عنوان سرطان روده بزرگ نیز شناخته می شود - سومین سرطان شایع در جهان است که بیش از ۱.۹ میلیون مورد جدید در سال ۲۰۲۰ به آن مبتلا شده اند.
محققان تخمین می زنند تا سال ۲۰۴۰، ۳.۲ میلیون مورد جدید سرطان روده بزرگ در جهان وجود داشته باشد.
به همین دلیل، پیش گیری از سرطان روده بزرگ مهم می باشد. در صورتیکه تغییرات در شیوه زندگی مانند رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی می تواند به پیش گیری از سرطان روده بزرگ کمک نماید، مدتی است که پژوهشگران استفاده از آسپرین را برای مساعدت با کاهش خطر سرطان مطالعه می کنند.
از طریق تحقیقات قبلی، دانشمندان اظهار داشتند که معتقدند اثرات ضد سرطانی آسپرین بوسیله توانایی آن در مهار آنزیم سیکلواکسیژناز (COX) تعدیل می شود.
برای این مطالعه، پژوهشگران از سلول های کشت داده شده و مدل موش استفاده کردند.
آنها دریافتند که آسپرین آغاز به تولید دو مولکول microRNA مهارکننده تومور به اسامی miR-۳۴a و miR-۳۴b/c می کند.
آسپرین همین طور به آنزیم AMPK متصل می شود و آنزیم AMPK را فعال می کند که به تنظیم متابولیسم سلولی کمک می نماید.
علاوه بر این، آسپرین به توقف محصول انکوژن c-MYC - که نقشی حیاتی در تشکیل و رشد تومور داشته و بطور معمول NRF۲ را مهار می کند، کمک می نماید.
محققان نشان دادند که ژن های miR-۳۴ برای مساعدت با آسپرین در پیش گیری از سرطان روده بزرگ حیاتی هستند، برای اینکه آسپرین قادر به جلوگیری از جابجایی، تهاجم و متاستاز در سلول های سرطانی دارای کمبود miR-۳۴ نیست.
دکتر «هایکو هرمکینگ»، استاد لطمه شناسی تجربی و مولکولی در دانشگاه لودویگ-ماکسیمیلیانز مونیخ آلمان، اظهار داشت: «نتایج ما نشان میدهد که فعال شدن ژن های miR-۳۴ توسط آسپرین مستقل از مسیر سیگنال دهی p۵۳ رخ می دهد.»
وی در ادامه می افزاید: «این مسئله مهمست برای اینکه ژن کد کننده p۵۳ شایع ترین ژن سرکوب کننده تومور غیرفعال شده در سرطان کولورکتال است. در بیشتر سرطان های دیگر، p۵۳ نیز در بیشتر موارد توسط جهش ها یا ویروس ها غیرفعال می شود.»
دکتر هرمکینگ توضیح داد که آسپرین می تواند در آینده در چنین مواردی بصورت درمانی استفاده گردد.


1402/08/28
11:57:48
5.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان