در گفتگو با مهر مطرح شد؛

كمیاب ترین گروه خونی در كشور، سهم بانوان ایرانی از اهدای خون

كمیاب ترین گروه خونی در كشور، سهم بانوان ایرانی از اهدای خون بیمارستان دی: سخنگوی سازمان انتقال خون، سهم بانوان ایرانی از اهدای خون در كشور را تنها ۴.۵ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: گروه خونی AB منفی با یك درصد كمیاب ترین گروه خونی در كشور است.بشیر حاجی بیگی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح آخرین وضعیت اهدای خون در كشور پرداخت و اضافه كرد: هم اكنون بانوان استان های لرستان، خراسان جنوبی، كردستان و مركزی، در میان بانوان كشور، در صدر اهدا كنندگان خون قرار دارند.
وی با عنوان این مطلب كه در ۷ ماهه امسال نسبت به ۷ ماهه سال قبل استان های زنجان، اردبیل و خراسان جنوبی بیشترین میزان رشد در اهدای خون بانوان را داشته اند، اضافه كرد: هم اكنون تنها ۴.۵ درصد اهدا كنندگان خون در كشور بانوان هستند.
حاجی بیگی با اشاره به رجوع یك میلیون و ۵۸۶ هزار و ۸۰۵ نفر جهت اهدای خون به مراكز انتقال خون سراسر كشور، افزود: تا آخر مهر ۹۷، یك میلیون و ۲۴۹ هزار و ۴۵۵ واحد خون اهدا شده است.
به گفته وی، از اول فروردین تا آخر مهر ۹۷، ۲ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۱۳ واحد خون و فرآورده های خونی در میان مراكز درمانی و بیمارستان های كشور توزیع شده است كه از این تعداد یك میلیون و ۱۳۲ هزار و ۷۳۹ واحد گلبول قرمز فشرده، ۳۷۸ هزار و ۶۹۴ واحد پلاسمای تازه منجمد و ۵۵۶ هزار و ۱۸۰ واحد پلاكت بوده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح كرد: هم اكنون استان های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان در صدر اهدا كنندگان خون در كشور قرار دارند و نزدیك به ۳۸ درصد خون های اهدایی در كشور مربوط به این ۴ استان است.
وی اضافه كرد: در ۷ ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۶، استان های خراسان شمالی، ایلام و كردستان بیشترین میزان رشد اهدای خون در كشور را داشته اند.
حاجی بیگی افزود: هم اكنون نزدیك به ۹۰ درصد اهدا كنندگان خون در كشور دارای گروه خون مثبت و تنها ۱۰ درصد اهدا كنندگان خون در كشور گروه خون منفی دارند.
وی اضافه كرد: نزدیك به ۳۴ درصد اهدا كنندگان خون در كشور O مثبت بوده و بعنوان فراوان ترین گروه خوبی تلقی شده و گروه خونی AB منفی با یك درصد كمیاب ترین گروه خونی در كشور می باشند.

1397/08/15
14:39:28
5.0 / 5
4835
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان