با دستاورد جدید محققان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

طول عمر مبتلایان تومورهای لاعلاج مغزی افزایش می یابد

طول عمر مبتلایان تومورهای لاعلاج مغزی افزایش می یابد به گزارش بیمارستان دی رئیس مركز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و مجری طرح درمان تومورهای لاعلاج مغزی با اشاره به طول عمر پایین بیماران مبتلا به تومورهای مغزی، اظهار داشت: این روش ابداعی كه برای اولین بار در درمان این تومورها معرفی شده، علاوه بر افزایش طول عمر بیماران به ارتقای كیفیت زندگی مبتلایان هم كمك می نماید.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و رئیس مركز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب این دانشگاه با تشریح جزئیات این روش ابداعی دانشگاه در درمان تومورهای بدخیم مغزی، اظهار نمود: تومورهای بدخیم مغزی در دنیا جزو پرچالش ترین تومورها هستند و از نظر میزان شیوع معمولاً بین ۵ تا ۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر شانس ابتلاء به تومورهای مغزی را دارند.

وی با اشاره به تومور مغزی بدخیم نوع 4 (Glioblastoma multiform)، بعنوان بدخیم ترین سرطان مغزی، اظهار نمود: شیوع این بیماری بین ۲ تا ۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است یا به عبارتی بیشتر از ۶۰ درصد تومورهای مغزی از این نوع هستند، ازاین رو بیماران مبتلا به این نوع تومور مغزی جزو بیماران مورد مطالعه این طرح بوده اند.

وی با اشاره به اینكه متأسفانه در كشور ما سن ابتلاء به این بیماری یك دهه نسبت به سایر كشورها پایین تر است، اظهار داشت: از سال ۱۹۹۰ میلادی ژن درمانی در دنیا متداول شده، ازاین رو روش درمانی این بیماری نسبت به قبل متفاوت شده است. ازاین رو بعضی از روش های نوین به سمت ژن درمانی پیش رفته است.

دكتر زالی با اشاره به روش های قبلی استفاده شده در ژن درمانی، اظهار نمود: یكی از ویروس های دارای خاصیت كشندگی سلول های سرطانی مغز در این روش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به بعضی از روش های مرسوم درمانی دنیا در این رابطه، اظهار داشت: در دنیا این ویروس های دارای خاصیت كشندگی سلول های سرطانی مغز در داخل تومور كاشته می شوند و برای درمان استفاده می شوند. در روش های بعدی برای انتقال این ویروس های كشنده و سمی از نانوذرات استفاده می شود. در روش سوم از ویروس دستكاری شده زیكا برای از بین بردن تومورهای بدخیم مغزی استفاده می شود.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: همینطور با شادمانی اعلام می كنم كه یك پزشك ایرانی با نام دكتر اشكان در اروپا طی یك پروژه موفق بزرگ، از روش واكسن مغز برای درمان تومور استفاده می نماید.

دكتر زالی با اشاره به روش ابداعی ایران كه برای اولین بار در جهان توسط متخصصان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی انجام شده، اظهار داشت: در این روش ابداعی كاری شده كه اثربخشی این ویروس كشنده برای از بین بردن تومورهای مغزی افزایش پیدا كند.

وی با اشاره به اینكه این روش یك روش تركیبی است، اظهار داشت: برای این كار علاوه بر اینكه از ویروس های كشنده استفاده شده است، از تلفیقی از سلول های مزانشیمال كه از مغز استخوان خود بیمار گرفته شده، استفاده شده و پیش از تزریق آن به بیمار از حدود ۳ هفته قبل دارویی به بیمار تزریق می شود كه فی نفسه برای سلول های طبیعی مغز صدمه رسان نیست، اما با نشاندار كردن سلول های سرطانی مغز، این پیش دارو به داروی به شدت سمی تبدیل گشته و می تواند سلول ها را از بین ببرد.

به گفته دكتر زالی، برای نخستین بار در این روش ابداعی از دو ناقل برای انتقال این ویروس كشنده سلول های سرطانی و پیش داروی سمی استفاده شده است.

وی با اشاره به مراحل مختلف این روش درمانی، اظهار داشت: در این روش بیمار اول جراحی شده و پس از اینكه تشخیص گلوبلاستوما در بیمار محرز شد، بیمار درمان استاندارد خود یعنی شیمی درمانی و پرتو درمانی را آغاز می كند، پس از اینكه درمان استاندارد به آخر رسید، بیمار به ما تحویل داده می شود و سپس با محاسبات ریاضی و اقدام استروتاكسی در بستر تومور تركیب ابداعی سلولی را خواهیم كاشت و در واقع این بستر بعنوان عاملی كمكی و كشنده نوین برای تخریب و از بین بردن سلول های سرطانی عمل می كند.
وی با اشاره به موفقیت آمیزبودن مراحل حیوانی این طرح، اظهار داشت: پس از كسب مجوزهای لازم از مراكز ذی صلاح اخلاق پزشكی این كار بر روی نمونه های انسانی شروع شد. در تومورهای گلوبلاستوما بیشتر از ۸۰ درصد بیماران علیرغم تمام روش های درمانی در سال اول تشخیص فوت می كنند. با این وجود در روش درمانی ما دو نفر از بیماران ما كه این روش برای نخستین بار روی آنها انجام شد، ۴ سال از شروع درمان برای آنها گذشته و الان زنده هستند و از كیفیت زندگی مناسبی برخوردار می باشند.

دكتر زالی با اشاره به اینكه این روش بعنوان روش ابداعی دانشگاه بعنوان یك روش تلفیقی از ناقلین ویروس های كشنده سلول های سرطانی و سلول های بنیادی مزانشیمال بیمار است، افزود: در كارآزمایی های بالینی جهانی كه عمدتاً در امریكا و اروپا استفاده می شود، بكارگیری ویروس های كشنده در درمان تومورهای مغزی مجاز بوده و مشكل اخلاقی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینكه ایمنی این روش درمانی هم ثابت شده است، اظهار داشت: استفاده از سلول های مزانشیمال مغز استخوان هم روشی كاملاً ایمن بوده و هیچ گونه صدمه سویی مانند تومور جدید و یا سایر صدمه ها را برای بیمار به دنبال ندارد، علاوه بر این سایر روش های درمانی استاندارد هم در كنار این روش برای بیمار انجام می شود.

دكتر زالی با اشاره به اینكه این روش به صورت استمراری در حال انجام می باشد، خاطرنشان كرد: البته معیارهایی برای انتخاب بیمار وجود دارد، در كنار آن اگر شرایط جسمی بیمار برای اجرای این روش مساعد بوده، اجازه پزشك معالج وجود داشته باشد، بعد از پر كردن فرم رضایت آگاهانه بیمار و خانواده، این روش بر روی بیمار صورت خواهد گرفت.

این جراح مغز و اعصاب با اشاره به هزینه عرضه این خدمات، خاطرنشان كرد: از آنجائیكه بیماران در خلال یك فرایند پژوهشی قرار دارند، تمامی خدمات به صورت مجانی برای آنها عرضه می شود. همینطور با حمایت دانشگاه و هیأت رئیسه هزینه بخش آزمایش های گران قیمت طرح به صورت سوبسید تأمین شده است.

مجری طرح درمان تومورهای لاعلاج مغزی همینطور با اشاره به اثربخشی بالای این روش در افزایش طول عمر بیمار، اظهار داشت: روش های نوین تا كنون تنها می توانست بین ۶ تا ۸ هفته طول عمر بیمار را افزایش دهد، این در حالیست كه نخستین بیمار ما بیشتر از ۴ سال از طول عمرش می گذرد و خوشبحتانه از كیفیت مطلوب زندگی هم برخوردار است، ازاین رو می توان از این روش در كنار سایر روش های درمانی بعنوان یك روش اثربخش یاد كرد.
دكتر زالی در انتها با اشاره به اینكه دو پروژه جدید دیگر در دانشگاه در حال انجام می باشد، اظهار داشت: در تكنیك اول از دستگاهی به نام گاماتروپ در درمان نوعی تومور مغزی استفاده شده كه در واقع به صورت یك پاك كن بیولوژیك عمل كرده كه بزودی رونمایی می شود. روش ابداعی بعدی كه با همكاری اساتید دانشگاه در حال انجام می باشد، القای خودكشی سلولی در بیماران با تومورهای مغزی گلوبلاستوما با استفاده از سلول های شیار بویایی است كه جزئیات آن هم بزودی اعلام می شود.
ایمنی و اثربخشی این طرح ابداعی اثبات شده است

دكتر سعید اورعی یزدانی، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات بیمارستان شهدای تجریش هم بعنوان همكار این طرح پژوهشی درمورد ابداع این روش پیشرفته درمانی اظهار نمود: این طرح بعنوان یك درمان تكمیلی در كنار روش های معمول و استاندارد درمان تومورهای مغزی استفاده می شود.

وی افزود: در این طرح از سلول های مزانشیم اتولوگ بعنوان حامل ژن های كشنده سلول های سرطانی در درمان تومورهای مغزی بدخیم نوع ۴ موسوم به گلیوبلاستوم مولتیفرم استفاده می شود.

یزدانی با اشاره به اینكه مدل حیوانی و فاز دوم طرح یعنی آزمایش بر روی انسان هم با موفقیت طی شده، اظهار نمود: ۴ سال از نخستین اجرای این طرح (از سال ۹۴) بر روی بیمار گذشته و تا كنون اثر سویی از آن گزارش نشده است. از سوی دیگر باآنكه روش های درمانی دارویی مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی سبب افت كیفیت زندگی بیمار می شود، ولی این روش ابداعی كیفیت زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

این جراح جوان دانشگاه در ادامه اظهار داشت: این تكنولوژی بسیار پیشرفته با تلاش شبانه روزی همكاران در داخل كشور پیاده سازی شد و با اضافه كردن سلول های بنیادی مزانشیمال یك نوآوری جدید هم به آن اضافه گردید. با عنایت به نتایج امیدواركننده اولیه انتظار داریم در آینده نزدیك بعنوان یك درمان تكمیلی در كنار درمان های قبلی بیماران نقش مؤثری داشته باشد.

وی با اشاره به اینكه روش درمانی مذكور مراحل حیوانی را گذرانده است، اظهار داشت: این روش درمانی كه از سال ۹۴ به صورت محدود برای درمان برخی از بیماران انجام شده، نتایج اولیه امیدوار كننده ای داشته است و استفاده از این روش هیچ اثر سویی در بیماران نداشته است.

این جراح مغز و اعصاب با اشاره به اندیكاسیون های این روش درمانی، اظهار داشت: بیمارانی كه اخیرا تومور آنها تشخیص داده شده و حال عمومی خوبی دارند، می توانند از این روش بهره مند شوند.

یزدانی با بیان این مطلب كه این روش جایگزین روش های مرسوم نظیر رادیوتراپی و شیمی درمانی نیست، اضافه كرد: این درمان در كنار درمان های قبلی باید صورت گیرد. بیماران در مرحله ابتدایی تحت نظر متخصص انكولوژی باید درمان های تكمیلی نظیر رادیوتراپی و شیمی درمانی را دریافت كرده و بعد از آن طبق صلاحدید پزشك معالج از این روش در درمان آنها استفاده می شود.

وی اضافه كرد: جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات در سراسر كشور كه این تومورها را به روش باز یا بیوپسی استروتاكتیك تحت عمل جراحی قرار می دهند، بعد از اطمینان از نوع تومور در صورت صلاحدید می توانند بیمار را برای ادامه درمان به این روش به این مركز ارجاع دهند.

این جراح جوان با اشاره به میزان اثربخشی این روش درمانی اظهار نمود: نتایج به كارگیری این روش درمانی بر روی تعداد كمی از بیماران بسیار امیدواركننده بوده است و با اطمینان می توان گفت روشی بی خطر و ایمن است.

یزدانی از تمامی دست اندركاران طرح پزشك پژوهشگر وزارت بهداشت، مسئولان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و بیمارستان شهدای تجریش، اساتید و دستیاران در بخش جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات بیمارستان شهدای تجریش و سایر همكاران در اجرای این طرح قدردانی نمود.

همچنین دكتر افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه یكی از اهداف پژوهشی دانشگاه سوق دادن تحقیقات به سمت رفع مشكلات نظام سلامت كشور است، عنوان كرد: دستاورد جدید دانشگاه در زمینه درمان تومورهای لاعلاج مغزی هم در همین راستا بوده و نتایج خوبی هم در فازهای اول و دوم كسب كرده است.

وی با اشاره به اینكه كارهای بزرگی در حوزه تحقیقات و پژوهش در دانشگاه انجام شده است، خاطرنشان كرد: معرفی داروهای جدید، تكنولوژی های درمانی در حوزه ایمنی و سلامت و اقدامات مطلوب پژوهشی در زمینه كنترل غذای سالم بعضی از این دستاوردهاست كه بزودی اطلاع رسانی خواهند شد.1397/12/14
14:52:57
5.0 / 5
4531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان