ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی بر پایه جوهرهای زیستی

ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی بر پایه جوهرهای زیستی بیمارستان دی: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر بتازگی در مطالعات خود با استفاده از جوهر زیستی تركیبی موفق به ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی و استخوانی شدند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، علی مختارزاده، فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیر با بیان این كه این طرح با هدایت و رهبری دكتر رعنا ایمانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر و دكتر پروین شكراللهی عضو هیات علمی پژوهشكده پلیمر و پتروشیمی اجرایی شده است، اظهار نمود: بافت استئوكندرال بافت (غضروف- استخوان) می تواند بر اثر عوامل مختلفی همچون وزن زیاد و سوابق ژنتیكی گرفتار صدمه شود و به علت شرایط بیولوژیك خاص این بافت همچون نبود رگ های خونی و عصب در فاز غضروفی، فرآیند ترمیم طبیعی در آن با مشكلاتی روبرو است.

وی ادامه داد: از جانب دیگر معماری، مواد زیستی موجود در ماتریس خارج سلولی و اندازه و جهت گیری آنها و همینطور اندازه و نوع سلول های این بافت به صورت گرادیانی (از بخش استخوانی به بخش غضروفی) تغییر می كند.

مختارزاده با تاكید بر لزوم استفاده از روش های ترمیمی مهندسی بافت در این بافت، اظهار داشت: طراحی داربست هایی كه مواد تشكیل دهنده و خواص مختلف آنها به صورت گرادیانی تغییر كنند، برای تحقق تقلید زیستی كه از رویكردهای مهندسی بافت است، لزوم دارد كه در این میان استفاده از روش ساخت چاپ زیستی داربست های حاوی سلول می تواند مناسب باشد.

مجری طرح، از اجرای طرح مطالعاتی با عنوان "ساخت و مشخصه یابی هیدروژل تركیبی برای استفاده بعنوان جوهرزیستی جهت استفاده در چاپ سه بعدی غضروف استئوكندرال (بافت غضروف-استخوان) " در دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیر كبیر اطلاع داد و خاطرنشان كرد: در این روش معماری، غلظت و نوع مواد زیستی ماتریس خارج سلولی و اندازه و جهت گیری آنها، اندازه و نوع سلول ها و سایر شاخص های زیستی در این بافت به صورت گرادیانی تغییر می كنند.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه نوآوری استفاده شده در این تحقیق باعث شد تا ساختار گرادیانی بافت استئوكندرال تقلید شود، افزود: بر خلاف پژوهش ها و تحقیقاتی كه در دسترس هستند، در این تحقیق داربستی با بیشتر از دو لایه جهت تقلید دقیق تر این بافت طراحی شد. از جانب دیگر، به علت سنتز یكی از اجزای تشكیل دهنده داربست كه در فاز استخوانی به كار می رفت، هزینه ساخت داربست تا حد زیادی كاهش پیدا كرد.

وی با اشاره به اینكه جهت دستیابی بهتر و ممكن كردن تغییرات گرادیانی در ابعاد میكرو، استفاده از روش ساخت چاپ زیستی داربست های حاوی سلول، مناسب می باشد، تصریح كرد: با ایده و نوآوری كه در انجام این تحقیق اتخاذ شد، ساختار گرادیانی بافت استئوكندرال (بافت غضروف- استخوان) تقلید شده است.

مختارزاده با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیق، اظهار داشت: پاسخ هایی كه از آزمون های مختلف به دست آمد، نشان از دستیابی به خواص مكانیكی، خصوصیت های تحریك سلولی، خواص تورمی و تخلخلی گرادیانی در لایه های مختلف داشت.

وی كاربرد نتایج این پژوهش را در صنایع پزشكی و بایومتریال ها دانست و اضافه كرد: همینطور تكامل داربست ها و نتایج به دست آمده از این تحقیق می توانند در ترمیم بافت های استخوانی، غضروفی و استئوكندرالی بعنوان داربست های مهندسی بافت به كار گرفته شوند.

این محقق این تحقیق را تكمیل كننده داربست های مهندسی بافت استئوكندرال دانست و خاطرنشان كرد: با فراهم شدن شرایطی جهت طراحی دستگاه های دقیق چاپ زیستی جهت استفاده از زیست مواد تولید شده، امكان تجاری سازی و بومی سازی این روش وجود خواهد داشت.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به مزایای این طرح اظهار داشت: طراحی و زیست تقلید دقیق داربست ها جهت ترمیم بافت استئوكندرال و استفاده از زیست مواد مناسب جهت تحریك سلول های استخوانی و غضروفی و همینطور تولید و ساخت در مقیاس میكرو، از مزایای این طرح بوده است.

منبع:

1398/04/19
14:30:18
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تحصیل , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان