سفیر چین در ایران:

در مبارزه با كرونا پیروز می شویم

در مبارزه با كرونا پیروز می شویم به گزارش بیمارستان دی سفیر چین در تهران اظهار داشت: چین اطمینان و توانایی دارد در مبارزه با شیوع كرونا ویروس پیروز شود.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، چانگ هوا، سفیر چین در تهران در نشستی خبری كه بامداد روز چهارشنبه درباره كروناویروس برگزار شد، اخبار مربوط به انتشار كروناویروس را عادلانه و منطقی دانست و اظهار داشت: امیدوارم این رویكرد رسانه های ایرانی ادامه یابد.
وی افزود: مدیركل سازمان جهانی بهداشت گفتند این ویروس خطرناكست و برای مقابله با شیوع این ویروس كشور چین اقداماتی را پیش گرفت كه با استفاده از جدیدترین ابزار انجام می شود و رئیس جمهور شخصا در كنترل و مدیریت مقابله با شیوع این ویروس پیگیر هستند چونكه معتقدند سلامت مردم در اولویت است.
هوا اظهار نمود: در كشور چین گروه مدیریت امور پیش گیری از شیوع ویروس تشكیل شده است. چین اطمینان و توانایی دارد در مبارزه با شیوع این ویروس جدید پیروز شود.
این دیپلمات چینی اظهار داشت: كشور چین مورد كمك جامعه جهانی واقع شده است. دكتر ظریف وزیر امور خارجه ایران نخستین وزیر در كشورهای خارجی است كه با ملت و دولت چین ابراز همدردی كرد.
وی همین طور از پیام های مقامات ایرانی و حمایت آنها از دولت و ملت چین قدردانی كرد.
سفیر چین در تهران درباره اقدامات دولت چین برای جلوگیری از تسری این بیماری به دانشجویان ایرانی حاضر در ووهان و سایر شهرهای این كشور اظهار داشت: دولت چین با نگرش مسئولانه و شفاف بموقع اطلاعات شیوع این بیماری را به كشورها اطلاع رسانی می كند. ما دغدغه كشورهای مختلف را درك می نماییم. موارد مبتلاشدن و مرگ افراد خارج از چین كمتر از یك درصد كسانی است كه در چین مبتلا و فوت شده اند و این نشان میدهد دولت چین اقدامات جدی را برای جلوگیری از شیوع انجام داده است تا سهم خودمان را برای سلامت عمومی جامعه جهانی اعلام نماییم.
وی در پاسخ به برخی سخنان و مواضع مقامات كشورها كه اهتمام كردند از شیوع كرونا ویروس به نفع اقتصاد و سیاست خود استفاده كنند اظهار داشت: فكر می كنم اقدامات چین برای كنترل شرایط نشان میدهد كه نه تنها نسبت به مردم خود بلكه نسبت به مردم جهان مسئولیت داریم. مدیر كل سازمان بهداشت جهانی به چین درانتها ماه ژانویه سفر كردند و اقدامات چین را ستایش كردند و آنرا الگویی برای دیگران دراین زمینه دانستند. درانتها ماه ژانویه مدیركل سازمان بهداشت جهانی گفتند كه محدودیت سفر و تجارت را سفارش نمی كنند. پس از آن در روز سوم فوریه مدیركل سخنرانی كردند و گفتند هم اكنون 99 درصد موارد تایید شده مبتلایان به ویروس در چین هستند و برای مواردی كه در چین نیستند فقط 3.8 درصد این موارد را دریافت كرده اند. بدین جهت اقدامات غیرضروری سبب استرس بیشتر در جامعه جهانی می شود. مدیركل سازمان بهداشت جهانی همین طور در آخرین سخنانش سفارش كردند كه در اعلام وضعیت محدودیت برای سفر به چین، كشورها تجدیدنظر كنند.
وی افزود: درباره اظهارنظر مقام یك كشور (آمریكا) باید بگویم اظهارات غیرمسئولانه داشتند. همین طور دیدیم كه سخنگوی وزارت خارجه ایران این نوع اظهارات را سوءاستفاده از شیوع این ویروس اعلام نمودند. معتقدیم این نوع بیماری ها در آمریكا و آفریقا اتفاق افتاده است. در سال 2009 میلادی ویروسی در آمریكا شیوع یافت و به 214 كشور جهان رسید در آن زمان نسبت مرگ و میر آن ویروس 17.4 درصد بود. ویروس گذرنامه ندارد و مرز نمی شناسد و ما امیدواریم آن چند كشور، بیشتر همكاری كنند نه اینكه از انتشار این ویروس سوء استفاده كنند.
این دیپلمات چینی در پاسخ به این پرسش كه با وجود اقدامات مثبت چین اما گفته می شود چین برای مقطعی از انتشار اطلاعات این ویروس و ابعاد حادثه پنهان كاری كرده است اظهار نمود: شیوع این ویروس یك پدیده ناگهانی است. سازمان جهانی بهداشت هم گفتند كه اقدامات چین بسیار سریع بوده است. در ضمن ده روز یك بیمارستان جدید ساخته شده و همین امروز دومین بیمارستان هم ساختش آغاز می شود. این سیستم مدیریت چین را نشان میدهد و نیز حمایت نهادهای مختلف از این مساله را. در مورد ابتدای شروع ویروس شاید برخی از مقام ها و نهادهای محلی به آن توجه نكردند. روز گذشته رئیس جمهور چین گفتند از شیوع این ویروس باید تجربه كسب نماییم و درس بگیریم. فكر می كنم چین با اقدامات سریع بی توجهی بعضی نهادها در ابتدای امر را جبران كرد.
وی در ادامه درباره تاثیر شیوع این ویروس بر اقتصاد چین به گزارشی در این زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: این گزارش درباره وضعیت شیوع این بیما ی و تاثیر آن بر اقتصاد و همكاریهای بین المللی است. در مورد تاثیرات اقتصادی باید بگویم بدون شك تاثیراتی خواهد گذاشت اما این كه این تاثیر طولانی مدت یا كوتاه مدت باشد به چگونگی مدیریت این مساله برمی گردد. به خاطر تعطیلات سال نو چین، بازار بورس از سوم فوریه باز می شود و در همان روز دو شاخص مهم 8 درصد كاهش پیدا كردند. اما روز گذشته بازار بورس چین 1 درصد افزایش یافت و امروز 3 درصد. این پدیده نشان گر این است كه مردم از دوره نگرانی عبور كردند.
هوا اشاره كرد: این ویروس تاثیرات جدی بر اقتصاد چین نمی گذارد. پس از بحران اقتصادی جهانی در 2008 اقتصاد چین در مقایسه با كشورهای توسعه یافته همیشه بالای 6 درصد است. در كشور چین ما اهداف صد ساله داریم كه 40 سال پیش آنها را مشخص كردیم. در سال 2021 دومین هدف صد ساله چین ترسیم می شود. هم اكنون در تلاشیم تا به نخستین هدف صد ساله برسیم و آن رسیدن به جامعه ای در رفاه برای چینی هاست.
وی درباره روابط دو كشور چین و ایران اظهار داشت: همكاری عملی دو كشور به خوبی ادامه دارد. در این میان همكاری دو كشور تحت تاثیر فشارهای كشور سوم قرار داشته است. آمریكا نه تنها یك طرفه از برجام خارج شد بلكه با فشارها بر همكاری كشورهای دیگر با ایران تاثیر می گذارد با این وجود روابط دو كشور در حال گسترش است. طرف چینی قاطعانه با اقدامات یكجانبه گرایی آمریكا مخالف است و از همكاری چین و ایران كه مشروع و قانونی می باشد حفاظت می كند.
سفیر چین میزان تجارت دو كشور را 31 میلیارد دلار در سال 2018 دانست و اظهار داشت: در 2019 نیز حدودا 22 میلیارد دلار است. البته نسبت به 2018، حدودا 30 درصد كم شد چون كشورهای سوم در همكاری دو كشور دخالت می كنند. آن كشور به بهانه همكاری شركت های چین با ایران خیلی از شركت های چین را در لیست تحریم قرار داده است.
وی اظهار داشت: چین بزرگترین شریك تجاری ایران است و شریك تجاری بیشتر از 120 كشور جهان. بدین جهت فكر می كنم اگر یك یا دو كشور اقدامات غیرضروری را در ارتباط با شیوع بیماری اجرا كردند به نفع آنها نیست.
سفیر چین درباره ناكامی ها و نقص هایی كه در راه مقابله با ویروس كرونا وجود دارد اظهار داشت: برای پیش گیری از شیوع این ویروس ما تجربیات در مبارزه با ویروس سارس، اقتصاد قوی و برنامه ریزی داریم اما مهمترین موضوع این است كه وجود حزب كمونیست چین در نقش رهبری در چین از رمزهای موفقیت ما در مقابل مسائل است. دو روز پیش جلسه اعضای دائمی دفتر مركزی حزب كمونیست چین انجام شد و رئیس جمهور شخصا حضور داشت در آن و گفتند كه سلامت مردم همیشه اولویت است و دستور دادند دستورالعمل ها تدوین شود.
وی در ادامه اشاره كرد: برخی مقامات در استان به سبب بی توجهی به اوضاع و ناكامی در اجرای دستورات تنبیه شدند. شاید پس از اختتام این شرایط تعداد بیشتری از مقامات محلی و غیره مورد تنبیه قرار گیرند. بیمارستان جدید را پزشكان نیروی نظامی مدیریت می كنند چون آنها همیشه دستور فرماندهان را به خوبی اجرا می كنند.
وی در پاسخ به ایسنا درباره آخرین اخبار مربوط درمان قطعی این بیماری در چین و همكاریهای بین المللی دراین زمینه اظهار نمود: من می دانم تعداد زیادی از مراكز پزشكی و تحقیق چین دراین زمینه فعال می باشند تا درمان قطعی این ویروس را پیدا كنند. در زمینه همكاریهای بین المللی در تلاشیم در آینده نزدیك گروه هایی از سازمان بهداشت و كارشناسان آمریكایی هم حضور دارند در بین آنها. چند روز پیش در جلسه با دكتر نمكی ایشان هم اطلاعاتی به ما دادند. خودم متخصص نیستم اما طرفدار علم و دانش هستم و ایشان گفتند درباره این ویروس جدید نسبت مرگ و میر پایین است حتی از بعضی ویروس های انسانی. به نظر ایشان با حمایت سازمان جهانی بهداشت و تشكیل گروه های كارشناسی شاید در دو هفته آینده اطلاعات بیشتری درباره این ویروس، نوع انتشار و روش های كنترل و درمان آن داشته باشند.
وی افزود: بامداد امروز در چین تعداد مبتلایان به 24 هزار نفر رسید و بیشتر از 400 نفر فوت كرده اند. از روز اول فوریه تعداد بیماران بهبود یافته از تعداد قربانیان بیشتر است. چین 1.4 میلیارد جمعیت دارد و 24 هزار نفر در این تعداد نسبت بسیار كمی است. البته این 400 قربانی برای ما بسیار تاسف آور است چون 400 انسان هستند. امیدواریم با تلاش متخصصان بتوانیم چاره را پیدا نماییم.
هوا درباره تعداد سفرهایی كه از چین به ایران آمده است اظهار داشت: از تعداد گردشگران چین كه وارد ایران شدند آمار دقیق ندارم و این سوال را باید از اداره مربوطه در ایران بپرسید و خوشحال می شوم این آمار را بدانم.
وی افزود: دوستان ایرانی در تلاشند گردشگران چینی را بیشتر به ایران جذب كنند تا یك میلیون توریست چینی به ایران سفر كنند. در سال قبل حدود 70 تا 80 هزار توریست چینی به ایران آمدند. این اعداد نسبت به تعداد چینی هایی كه به خارج سفر می كنند بسیار پایین است.
سفیر چین افزود: امسال شاید وضعیت ایران با وضعیت سایر كشورها فرق دارد. در روز سوم ژانویه كه سردار سلیمانی ترور شد در اصفهان بودم و به سبب افزایش در تنش در منطقه تعداد زیادی از گردشگران از ایران رفتند خصوصاً پس از حمله ایران به پایگاه آمریكایی در عراق بدین جهت كاهش تعداد گردشگران چینی در تعطیلات سال نو چینی به سبب ویروس نیستند. شركت هواپیمایی ماهان و شركت های هواپیمایی چینی و برخی آژانس های مسافرتی نیز به من اعلام نمودند كه تعدادی گردشگران سفرشان به ایران را كنسل كردند. فكر می كنم چون تعطیلات عید بهار 7 روز است هم اكنون گردشگران به چین بازگشته اند. به آقای مونسان گفتم امیدوارم سفیر گردشگری چین در ایران شوم چون ظرفیت فراوانی ایران دراین زمینه دارد.
این دیپلمات چینی با اشاره به توییت رئیس جمهور آمریكا اظهار داشت: وقتی رئیس جمهور یك كشور در توییتر خودش نوشت 52 مركز فرهنگی ایران را نابود می كند تصاویری از میراث فرهنگی ایران را توییت كردم كه این توییت بازخورد خوبی در افكار عمومی داشت.
وی ابراز امیدواری كرد كه شیوع ویروس هر چه زودتر اختتام یابد و در ایران شاهد حضور گردشگران چینی بی شماری باشیم.
وی اظهار داشت: در شرایط فعلی پروازها به دو كشور تعطیل شده است. ما سفارش داریم افراد سفرهای غیرضروری به خارج از كشور انجام ندهند بدین جهت شاهد هستید كه تعداد مسافران چینی به خارج خیلی كم است. ما هم منتظر بهبود وضعیت ویروس كرونا هستیم كه امیدوارم در آینده نزدیك شاهد كاهش تنش در منطقه باشیم كه این دیگر تصمیم چین نیست. معتقدم مسافران و سفرهای ضروری برای نزدیك شدن دو ملت و دو كشور مفید می باشد. در ایام اخیر در بخش كنسولی شاهدیم كه تعداد زیادی از دوستان ایرانی خواهان ویزای چین هستند و حتی یكی از آنها دانشجو است البته من هم توضیح می دهم در این شرایط سفرهای غیرضروری را انجام ندهند.
سفیر چین در تهران درباره اقدامات ایران برای انتقال مسافران چینی به كشورشان توسط ایرلاین های ایرانی اظهار داشت: آمار دقیقی در این مورد ندارم. در جلسه ای كه با رئیس شركت هواپیمایی ماهان داشتم گفتند تعداد مسافران خیلی كم است به خاطر افزایش تنش در منطقه بدین جهت فكر نمی كنم تعداد مسافران چینی كم است.

وی درباره كاهش خرید نفت از ایران توسط چین در یك سال قبل اشاره كرد: همانطور كه گفتم همكاری دو كشور زیر فشارهای كشور سوم است و این نوع دخالت از لحاظ قوانین بین الملل غیرقانونی می باشد. ما بطور جدی با تحریم های یك جانبه و دخالت آن در همكاری كشورها مخالف هستیم. در ماه می 2018 كه آمریكا از برجام خارج شد آمریكا در تلاش است كه كشورها خرید نفت از ایران را كاهش دهند و از می سال 2019 سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را اجرا كرد. با وجود فشارهای بی سابقه چین تنها كشوری است كه در این شرایط نفت ایران را می خرد، آمار زیاد مهم نیست. سیاست چین در آینده نیز در این زمینه تغییر نمی كند.
منبع:

1398/11/16
15:01:44
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: ابزار , استرس , امداد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان