۱۵ نكته بهداشتی جهت برگزاری ایمن كنكور در شرایط كرونایی

۱۵ نكته بهداشتی جهت برگزاری ایمن كنكور در شرایط كرونایی یك متخصص بهداشت حرفه ای و ایمنی كار نكاتی موثر برای برگزاری ایمن تر آزمون های سراسری در زمان شیوع ویروس كرونا را تشریح نمود.


دکتر پویا کیان - عضو هیات علمی گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به لزوم رعایت نکات بهداشتی برای هر دو گروه مجریان و داوطلبان کنکور، اظهار نمود: در هر اپیدمی و بیماری، تهدیدات در سه مرحله منبع، مسیر انتقال و گیرنده قابل مدیریت است.
وی افزود: در کنترل منبع؛ بیماران، افراد ناقل بالقوه یا محل تکثیر به نحوی کنترل می شود که سبب انتشار بیماری نباشد، بطور مثال ایجاد قرنطینه خانگی برای بیماران و مراقبت کردن از بیماران در بیمارستان از این نوع کنترل است. برای کنترل گیرنده نیز اتخاذ اقدامات پیشگیرانه و درمانی جهت بهبود سریع تر بیماران، لازم است.

ضرورت کنترل و قطع زنجیره انتقال از منبع به گیرنده در محل برگزاری کنکور
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به لزوم کنترل و قطع زنجیره انتقال از منبع به گیرنده در رویدادهایی مانند کنکور که تعداد زیادی از افراد در یک محیط سربسته تجمع پیدا می کنند، اظهار داشت: در این میان باید تا حد امکان مسیرهای انتقال را شناسایی و قطع نماییم که تحقق آن مستلزم شناسایی وظایف مجریان و برگزار کنندگان کنکور، داوطلبان و خانواده های آنهاست.

نکات ضروری پیش از برگزاری آزمون
کیان با تاکید بر لزوم اعمال راهکارهایی برای مدیریت و کنترل بیماری کووید۱۹ در آزمون های سراسری توسط سازمان ها و وزارت خانه های متولی، اشاره کرد: افزایش حوزه های امتحانی، اختصاص حوزه های امتحانی و فضای عمومی بزرگتر جهت کنترل ورود، خروج و مدیریت حضور داوطلبان و خانواده ها، توجه به تهویه محل برگزاری آزمون، تغییر در نحوه چیدمان و افزایش فاصله بین داوطلبین، ضدعفونی سطوح و ضدعفونی ابزاری که بین افراد جابه جا می شود مثل استامپ ها و مخازن سؤالات، در نظر گرفتن اقلام بهداشتی مثل پدهای الکلی و ماسک و اختصاص سطل های مخصوص دفع بهداشتی ماسک و پد بهداشتی بعضی از مواردی است که مجریان کنکور طبق پروتکل ها باید اجرا کنند.

داوطلبان برای کاهش احتمال شیوع بیماری چه کار کنند؟
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اقدامات ضروری از طرف داوطلبان کنکور جهت کاهش خطر انتقال، اظهار داشت: از آنجاکه نمی توان با قطعیت در مورد سلامت و یا بیمار و ناقل بودن افراد قضاوت کرد؛ بدین سبب افراد باید دیگران و حتی خودشان را ناقل تصور کنند و مطابق با آن موارد بهداشتی همچون استفاده از ماسک های مناسب، رعایت فاصله فیزیکی و ضدعفونی دست ها را رعایت نمایند، مدیریت زمان جهت ورود و خروج از محل برگزاری آزمون را داشته باشند، از خوراکی های بسته بندی شده استفاده شود، تماس کمتر با سطوح و ضدعفونی وسایل و ابزاری که استفاده می نمایند از دیگر نکاتی است که باید از طرف داوطلبان رعایت شود.
وی با تاکید بر اهمیت رعایت اصل فاصله گذاری فیزیکی و انضباط در کنترل تردد افراد و مسیرهای حرکتی، اظهار داشت: نحوه ورود و خروج افراد در سالن های امتحان نکته بسیار مهمی است که در پروتکل ها کمتر به آن پرداخته شده است؛ بر این اساس، مدیریت زمان و موکول نکردن زمان ورود به دقیقه های پایانی و رعایت نظم به هنگام خروج از سالن بعضی از نکاتی است که باید توسط داوطلبان رعایت شود.

وظایف مجریان آزمون در شرایط کرونایی
بگفته وی این متخصص بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، در همین راستا وظایف مجریان برگزاری کنکور به شرح زیر است:
- اندیشیدن تمهیداتی برای رعایت هر چه بیشتر نظم و ترتیب در محل برگزاری آزمون همچون راهنمایی درست افراد، خط کشی و علامتگذاری های کف و مسیرهای سالن امتحان
- مدیریت زمان خروج افراد مساله مهمی است، چونکه خستگی داوطلبان، استرس آزمون، دیدن دوستان و چک کردن سؤالات همچون مواردی است که کنترل افراد بر نحوه خروج ایمن را تحت تاثیر قرار می دهد. مدیریت خروج صحیح داوطلبان و رعایت نظم و ترتیب آن، توجه بیش از پیش و صبوری مراقبین و مجریان و داوطلبین و خانواده ها را می طلبد.
- حوزه امتحانی، سالن برگزاری کنکور و خیابان های اطراف آنرا شامل می شود، پس جلوگیری از تجمع افراد در این مکان ها و ممنوعیت توقف در حوزه ها و حتی خیابان های اطراف آن با کمک نیروهای انتظامی می تواند تا حد زیادی از انتقال و شیوع بیشتر بیماری پیشگیری کند.

ضرورت اطمینان از ناقل نبودن مراقبین و ناظران آزمون
وی با اعلان اینکه پروتکل های مربوط به قرنطینه و تست های تشخیصی کرونا باید در ارتباط با مراقبان و ناظران آزمون رعایت شود، اظهار داشت: باید پیش از ورود به جلسه از ناقل و بیمار نبودن این افراد اطمینان حاصل شود. قواعد و ضوابط مربوط به احراز سلامت افراد دخیل در پروسه برگزاری آزمون، نکته بسیار مهمی است که باید از طرف مجریان برگزاری آزمون رعایت شود.
وی با اعلان اینکه خیلی از چالش های در رابطه با کرونا راهکارهای قدیمی و پیش بینی شده ندارند، اظهار نمود: بکارگیری ایده های خلاقانه برمبنای شناسایی مشکلات و رفتار طرفین و عملیاتی کردن آن در مکان ها و موقعیت های مختلف همچون زمان تحویل امانات، نحوه ورود، خروج و کارهای ساده و تغییرات کوچک در محیط جهت کاهش تماس با سطوح و وسایل، در پیشگیری و کنترل بیماری تاثیر زیادی دارد.
این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه ضمن آرزوی موفقیت و سلامتی برای شرکت کنندگان کنکور، اظهار داشت: در هر صورت امکان عدم برگزاری کنکور وجود ندارد و از جانب دیگر داوطلبان و مجریان برگزاری آزمون باید توجه داشته باشند که محل برگزاری آزمون بالقوه پتانسیل بالایی برای انتقال بیماری دارد، پس پیش گیری از خطر ابتلا، شرایط و رفتار ویژه ای می طلبد که باید توسط طرفین رعایت شود.1399/05/27
10:36:26
5.0 / 5
2095
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان