نیوزلند چگونه از سطح ۴ اخطار كرونا به سطح ۱ رسید؟

نیوزلند چگونه از سطح ۴ اخطار كرونا به سطح ۱ رسید؟ به گزارش بیمارستان دی در وبینار مجازی بررسی تجارب و درس آموخته­ های كشورهای موفق در مقابله با كووید ۱۹، عنوان شد كه نیوزیلند بعنوان یكی از كشورهای موفق در مهار بیماری كووید۱۹ توانست با هفت هفته اجرای دستورالعمل قرنطینه خانگی از سطح اخطار ۴ به سطح اخطار یك برسد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر هرمز سنایی­ نسب، استاد گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت و رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه بقیه الله(عج) در وبینار مجازی بررسی تجارب و درس آموخته ­های نیوزیلند در مقابله با کووید ۱۹ (COVID-۱۹)که توسط گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، تصریح کرد: شرایط بوجود آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا سبب شده مقوله بهداشت (health )به عنوان یک ارزش اجتماعی مورد توجه سیاستمداران، مسؤلان و مردم واقع شود.
وی افزایش سواد سلامت در جامعه و دسترسی مردم به اطلاعات صحیح در مورد بیماری کووید ۱۹ را بسیار با اهمیت برشمرد و به تشریح نقش اجرای برنامه های تقویت سلامت از طریق دور( مانند tele health) پرداخت که ضمن ایجاد مزایای بیشتر و بلند مدت سبب کاهش چالشهای روزمره در مراقبتهای بهداشتی هم می شود.
نیوزیلند از کشورهای موفق در پیشگیری و کنترل کووید ۱۹
در ادامه این وبینار، تجارب نیوزیلند بعنوان یکی از کشورهای موفق در پیشگیری و کنترل کووید ۱۹ توسط پریسا حسینی دانشجوی دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت مورد بررسی قرار گرفت.
به قول وی نیوزیلند باوجود قرارگرفتن در یک انزوای جغرافیایی، به علت ورود گردشگران و توریستهای اروپایی و چینی و همینطور دانشجویانی که هر سال وارد نیوزیلند می شوند در معرض همه گیری کووید۱۹ قرار گرفت.
این دانشجوی دکترا تصریح کرد که نیوزیلند در ۱۴ بهمن ماه ۹۹ دقیقا یک روز بعد از فوت یک نفر در فیلیپین (خارج از چین) بر اثر کرونا، ورود افراد خارجی از چین یا از راه چین را ممنوع کرد.
وی ادامه داد: این ممنوعیت برای همه اجرا شد و حتی اگر یک نیوزیلندی می خواست از چین یا از راه این کشور وارد شود حتما باید در بدو ورودش دو هفته در قرنطینه می ماند. دولت نیوزیلند این گونه با یک پاسخ قاطع و بموقع، استراتژی حذف را برای کنترل همه گیری در پیش گرفت.
حسینی تصریح کرد: استراتژی حذف در نیوزیلند در چهار سطح؛ آمادگی، کاهش بیماری، محدود کردن و منع یا کنترل رفت و آمد انجام پذیرفت. نیوزیلند با ۷ هفته اجرای دستورالعمل در خانه بمانید، در سطح اخطار ۳ و ۴ در خردادماه ۹۹ توانست پس از ۱۰۳ روز، سطح اخطار خویش را به سطح یک برساند.
این دانشجوی دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت با اشاره به نتایج این بررسی اذعان کرد: نیوزیلند با یک ارزیابی ریسک سریع و مبتنی بر شواهد، انجام اقدامات زودهنگام و قاطع دولت، اجرای مداخلات در چندین سطح، برگزاری کنفرانس­های خبری روزانه، آزمایشات گسترده و مهم تر از همه با ایجاد اعتماد ملی در کشور خود به جهانیان نشان داد که کرونا مهارشدنی است.
گفتنی است، این وبینار با حضور دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر رمضانخانی و مدیر گروه بهداشت عمومی وتعدادی از اساتید و دانشجویان مقطع دکتری برگزار گردید و تعدادی از اساتید، دانشجویان و علاقمندان از دانشگاه های علوم پزشکی و سازمانهای سلامت محور کشور هم به صورت مجازی در آن شرکت داشتند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سلسله وبینارهای مذکور تا آخر مهرماه ۹۹ هر هفته به صورت مجازی اجرا می شود که تابحال تجارب دو کشور سنگاپور و نیوزیلند بررسی شده است و سومین وبینار به بررسی تجارب و درس آموخته های کشور ژاپن در مورد کووید ۱۹ اختصاص دارد.
منبع:

1399/07/09
21:52:03
5.0 / 5
1487
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان