وزیر بهداشت عنوان كرد؛

كرونا در حال قدرتمندتر شدن است

كرونا در حال قدرتمندتر شدن است وزیر بهداشت اظهار داشت: خیلی ها می گفتند این ویروس هم مانند سایر كروناویروس ها، پس از مدتی به سمت خاموشی می رود، درحالی كه دارد قدرتمندتر می شود.به گزارش بیمارستان دی به نقل از مهر، سعید نمکی، روز یکشنبه در مراسم طرح تکمیلی مدیریت کرونا در کشور توسط سازمان بسیج مستضعفین، تصریح کرد: من همواره خودم را یک سرباز کوچک دفاع مقدس می دانم. دوستان در بسیج مجموعه ای را آماده کردند و در سازمان بسیج طرحی را آماده کردند که همکاران وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین درباره این طرح صحبت هایی را انجام دادند. فکر می کنم آمیزه ای از این دو طرح را بعنوان یک مجری واحد با تقسیم میدان کار که گاهی میدان جغرافیایی است و گاهی میدان فعالیتی است، پیش برند تا بتوانیم این هم افزایی را در یک زمان کوتاه روی میز بگذاریم. مانند اقداماتی که در دوره قبل بیماری انجام دادیم.
وی اضافه کرد: دوره قبلی بیماری کرونا، که در یک زمان دو ماهه با لطف خداوند و با همدلی و هم افزایی و با حمایت مقام معظم رهبری توانستیم میزان مرگ هایمان را به نزدیک ۳۰ برسانیم و دنیا حیرت کرد. توانستیم ۷۸ میلیون نفر را در مرحله اول و در زمان بسیار کوتاه غربالگری نماییم که سازمان بهداشت جهانی حیرت کرد که در این پهنه وسیع جغرافیایی توانستیم این اقدام را انجام دهیم.
نمکی افزود: هم اکنون هم فکر می کنم که این بضاعت و دانش و اندوخته قبلی دوره مدیریت بیماری را داریم و می توانیم مجدداً این هم افزایی ها را انجام دهیم. هم اکنون بیمارستان های ما بسیار هوشمندتر از دوره قبل کار می کنند. ما وقتی در قم و گیلان گرفتار شدیم، بسیاری از مسائل در ارتباط با بیماری و درمان بیماران را نمی دانستیم، اما هم اکنون بر تجربیات مان افزوده شده است. آن روز نمی دانستیم که اگر روزهای اول علامت دار شدن بیمار، از این پروتکل استفاده نماییم، موثرتر از سایر اقدامات است.
وی تصریح کرد: البته هرکس بگوید که من طی این مدت کاملاً ویروس کرونا را خوب می شناسم، درست نیست و هرکس چنین ادعایی کند، مصداق جهالتش است. هیچکس در هیچ جای دنیا نمی تواند چنین ادعایی کند. می توان اظهار داشت که این ویروس را از ۶ ماه قبل بیشتر و بهتر می شناسیم، اما نمی توان اظهار داشت که طی ۶ ماه ویروس را به خوبی می شناسیم و می توانیم آینده ویروس را پیشبینی نماییم، اشتباه کرده است.
نمکی افزود: بارها به همکارانم اعلام می کردم که خدا نکند پدیده ای به نام جهش در بعضی از ژن های ویروس اتفاق افتد که این اتفاق تمام معادلات را برهم خواهد زد که این اتفاق دارد رخ می دهد. دیشب تا دیروقت داشتم تغییرات ژنوم ویروس را مطالعه می کردم. متاسفانه در ژنوم ویروس دارد اتفاقاتی می افتد که هم در بیماری زایی و هم در قدرت سرایت موثر خواهد بود. این تغییرات ما را در مبتلا شدن و مرگ و میر گرفتار می کند. کمااینکه در اروپا مرگ های ۵۵۰ تایی فرانسه ناشی از تغییرات ژنتیکی ویروس هم هست. ویروس وحشی تر و چموش تر شده است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: خیلی ها می گفتند این ویروس هم مانند سایر کروناویروس ها، پس از مدتی به سمت خاموشی می رود. در حالیکه نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه ویروس دارد قدرتمندتر می شود. در حالیکه سارس و مرس که از اجداد این ویروس بودند، پس از چند ماه به سمت خاموشی رفتند. در حالیکه ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ دارد به سمت چموشی می رود.
نمکی اضافه کرد: من روز اول به همکارانم اعلام کردم که این ویروس دو مسیر را طی می کند؛ یا به سمت یک آرامش می رود و یا اینکه به سمت یک سرکشی و چموشی می رود که بسیار خطرناک می باشد. پیشبینی خودم این بود که این ویروس به علت ساختاری که دارد به سمت خاموشی نخواهد رفت.
وی تصریح کرد: حال در ورود به این عرصه باید سرعتمان را بالا برده، وفاق و همدلی مان را بیشتر نماییم و تقسیم کار را به صورتی انجام دهیم که زودتر به نتیجه مثبت برسیم. امیدوارم بتوانیم در یک ماه آینده یک برگ برنده ای را برای امیدبخشی به مردم ایران و برای دلخوشی مقام معظم رهبری عرضه نماییم. از حمایت بسیج ممنونم و دست یکایک بچه های بسیجی کشور را می بوسم.
نمکی اظهار داشت: روزهای اول گرفتاری بود که تنها نشسته بودم و داشتم به کوهی از مشکلات فکر می کردم که سردار سلامی تماس گرفت و گفت فکر نکنید که تنهایید، ما با تمام قوا در کنارتان هستیم. استنباطم این است که ما هیچ حد و مرز جدا از سازمان بسیج مستضعفین نداریم. معتقدم اگر ما در کنار هم توفیقی را کسب نماییم، آبروی نظام است. ما در کلیات باهم بحثی نداریم و یکدیگر را قبول داریم حال در جزئیات هم همکاران باید به همفکری برسند. ما دلمان می خواهد این طرح با قوت اجرا شود.

1399/08/15
12:37:28
5.0 / 5
2034
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان