درباره رژیم های غذایی سم زدایی چه می دانید؟

درباره رژیم های غذایی سم زدایی چه می دانید؟ به گزارش بیمارستان دی امکان دارد در دوره ای از زندگی خود به دلایلی همچون حفظ سلامتی یا عدم علاقه به چاقی، تصمیم گرفته باشیم که با رژیم غذایی به وزن ایده آل خود برسیم و راه هایی را برای این کار امتحان کردیم. اما آیا با رژیم های غذایی سم زدایی هم آشنایی دارید؟


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، این روزها واژه سم زدایی زیاد به گوش مان می خورد و بیشتر افراد در مورد "سم زدایی" یا "پاکسازی" صحبت می کنند. رژیم های سم زدایی اغلب اشتباه درک می شوند، به ویژه این که بدن ما از بدو خلقت مجهز به سیستم سم زدایی است. درک نحوه عملکرد سم زدایی ممکنست به رفع برخی ابهامات کمک نماید.
چگونه بدن بطور طبیعی سم زدایی می کند؟ سم زدایی فرایندی است که بدن بطور شبانه روزی با بهره گیری از مواد مغذی مهم رژیم غذایی انجام می دهد. این فرآیندی است که سموم را دگرگون می کند تا بتوانند از بدن بیرون بروند. آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: سمومی که در طول متابولیسم منظم در بدن ساخته می شوند و سمومی که از خارج بدن تولید می شوند و با خوردن، آشامیدن، تنفس یا جذب بوسیله پوست در بدن ایجاد می شوند.
سموم تولید شده در بدن شامل اسید لاکتیک، اوره و مواد زائد میکروب های موجود در روده است. سموم خارجی ممکنست شامل آفت کش ها، جیوه در غذاهای دریایی، سرب ناشی از اگزوز خودرو و آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در محصولات تنباکو و مواد مخدر یا الکل باشد.
سم زدایی همین طور از فرآیندی استفاده می نماید که طی آن داروها متابولیزه و از بدن خارج می شوند. از آنجائیکه سموم بطور بالقوه برای سلامتی انسان خطرناک هستند، باید بوسیله ادرار، مدفوع، تنفس یا عرق دفع شوند. توانایی هر فرد برای سم زدایی متفاوت می باشد و تحت تأثیر محیط، رژیم غذایی، شیوه زندگی، وضعیت سلامتی و عوامل ژنتیکی قرار دارد و این نشان میدهد که برخی افراد ممکنست بیش از دیگران به سم زدایی نیاز داشته باشند. اما اگر میزان سمومی که فرد در معرض آن قرار می گیرد از توانایی بدن او برای دفع آنها بیشتر باشد، ممکنست سموم در سلول های چربی، بافت نرم و استخوان ذخیره شوند و بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد. این دلیل استفاده از شیوه هایی است که از قابلیت سم زدایی بدن پشتیبانی می کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
در بیشتر برنامه های سم زدایی سفارش می شود که مواد غذایی که تعدادی از افراد نسبت به آنها حساس هستند، مانند لبنیات، گلوتن، تخم مرغ، بادام زمینی و گوشت قرمز را حذف کنید. آنها همین طور سفارش می کنند بیشتر سبزیجات ارگانیک، میوه، غلات کامل بدون گلوتن، آجیل، دانه ها و پروتئین بدون چربی مصرف کنید. برنامه های دیگر نیز روزه داری را سفارش می کنند.
بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، خیلی از افراد بدون تخصص و دانش ادعا می کنند که متخصص سم زدایی هستند. با این وجود، هم اکنون تحقیقات کافی برای پشتیبانی از استفاده از آن وجود ندارد. بعلاوه، برنامه های سم زدایی می تواند بسیار متفاوت باشد و ممکنست برای برخی افراد (مانند افرادی که مشکلات دارند، افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند، افرادی که چندین دارو مصرف می کنند و زنان حامله یا شیرده) خطراتی را به همراه داشته باشد.
۶ راه برای پشتیبانی از سم زدایی طبیعی بدن سم زدایی نیاز به یک برنامه دقیق ندارد. انجام برخی یا همه موارد زیر می تواند از سم زدایی طبیعی بدن شما حمایت کند:
_ به اندازه کافی آب بنوشید.
_ روزانه ۵ تا ۹ واحد میوه و سبزیجات بخورید.
_ هر روز به اندازه کافی فیبر از سبزیجات، میوه ها، آجیل، دانه ها و غلات کامل دریافت کنید تا به نظم روده کمک کنید.
_ مصرف مقادیر کافی پروتئین بدون چربی، برای حفظ سطح مطلوب گلوتاتیون، آنزیم اصلی سم زدایی بدن، لازم است.
_ در صورت تمایل به مصرف مولتی ویتامین/مینرال برای پر کردن هرگونه شکاف در رژیم غذایی سالم، با مراقبین سلامت یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.
_ از غذاهای تخمیر شده مانند کفیر و ماست برای مساعدت با سلامت روده استفاده کنید.
منبع:

1400/11/07
11:20:19
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان