وزیر بهداشت تشریح كرد

کرونا، امتحان برای کشورها بود

کرونا، امتحان برای کشورها بود به گزارش بیمارستان دی وزیر بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به مقاله ای که بتازگی از طرف یک موسسه آمریکایی منتشر و به موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در کنترل کرونا و واکسیناسیون اذعان کرده است، اظهار داشت: این توفیقات بزرگ از چشم جهان پنهان نمانده و نخواهد ماند.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) گفت: مساله کرونا یک امتحان برای کشورها بود چون در همه کشورها صورت گرفت و تمام ملت های جهان با آن روبرو شدند. از نظر تهاجم ویروس، کرونا در وضعیت یکسان رخ داد اما از نظر مقابله با کرونا، شرایط یکسان نبود.
وی ادامه داد: نظام استکبار در تحریم هایی که مقابل ایران به وجود آورده بود، ذره ای عقب نشینی نکرد و کارشکنی اش ادامه داشت.
دکتر عین اللهی افزود: با این وجود و در وضعیت تحریم های ناجوانمردانه، دانشمندان و عاشقان انقلاب خصوصاً ستاد اجرائی با سوابق درخشان خود به صحنه آمدند. در جریان تولید واکسن کووایران بوده و هستم و می دانم که شبانه روز تلاش شد تا خوشبختانه این فعالیت انقلابی به نتیجه رسید.
وزیر بهداشت اشاره کرد: در وضعیت موج کرونا با دلتا، بیش از 700 نفر در روز فوت می کردند و هر روز بیش از 50 هزار بیمار جدید شناسایی می شدند اما ستاد اجرائی در مهار این شرایط خصوصاً در حوزه تولید دستگاه های اکسیژن ساز و داروی رمدسیویر کمک بسیار بزرگی کرد بطوریکه تولید واکسن، این فضا را در دنیا ایجاد کرد که ایران می تواند خودکفا باشد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه بیشتر از یک هفته است که آمار مرگ روزانه کرونا در ایران تک رقمی است در حالی که در کشور آمریکا 1900 نفر و کشورهای اروپایی، چند صد نفر تلفات روزانه دارند و این نشانگر قدرت جمهوری اسلامی ایران است که باوجود تحریم های ناجوانمردانه، می تواند موفق باشد.
وزیر بهداشت با اشاره به مقاله ای که بتازگی از طرف یک موسسه آمریکایی منتشر و به موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در کنترل کرونا و واکسیناسیون اذعان کرده است، اضافه کرد: این توفیقات بزرگ از چشم جهان پنهان نمانده و نخواهد ماند.
عین اللهی اظهار داشت: از شروع انقلاب تا کنون مورد تهاجم یا تحریم بوده ایم و برخی محرومیت ها به ما تحمیل شده که برای جبران این محرومیت ها، ستاد اجرائی در گسترش زیرساخت ها و ارائه خدمات پزشکی ازراه دور، نقش موثری ایفا کرده است.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه اولویت اساسی ما، تقویت شبکه بهداشت و پیش گیری از بیماری هاست، اضافه کرد: تعدادی از مسئولان کشور تصور می کنند وظیفه وزارت بهداشت، فقط درمان است و به دنبال راه اندازی مراکز درمانی با ظرفیت پایین تخت بیمارستانی هستند که کار موفقی نیست چونکه باید به دنبال کارهای زیرساختی مانند تقویت شبکه های بهداشتی، درمانی و پیشگیری باشیم به همین دلیل امسال 6 هزار مرکز بهداشتی ایجاد می شود و هدف ما، پیش گیری از بیماری هاست.
وی ادامه داد: مراکز درمانی باید به سمت تجمیع پیش بروند در عین حال، با گسترش زیرساخت های بهداشتی باید مانع از بیماری و نیاز به حوزه درمان شد و همین طور امیدواریم ستاد اجرائی دراین زمینه به ما کمک نماید.
عین اللهی با اشاره به وضعیت فعلی حوزه دانش بنیان ها و تولید داروها، اظهار داشت: تولید مواد اولیه دارویی، اولویت اول ما است و با آنکه 97 درصد از داروهای مورد نیاز در داخل تولید می شود اما مواد اولیه تعدادی از آنها وارداتی است و باید ماده اولیه را هم در داخل کشور تولید نماییم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه شهرک دارویی برکت، مجموعه ای موفق و الگوست و باید تسهیلاتی برای شرکت های دانش بنیان در نظر بگیریم؛ بطوریکه دانشگاه های علوم پزشکی با همکاری بخش خصوصی، نیازهای دارویی کشور را برطرف کنند.
عین اللهی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: خدمات ستاد اجرائی در دوران کرونا در زمینه درمان و تولید داروها، تجهیزات و واکسن، به نجات مردم کشورمان کمک کرد. نخستین واکسن کرونا در ایران توسط ستاد اجرائی تولید شد که امروزه یکی از بهترین واکسن ها است.
وی ادامه داد: به سبب واکسیناسیون گسترده، میزان مبتلاشدن و مرگ و میر بیماران کووید19 در ایران به شدت کم شده است. ستاد اجرائی همیشه در محرومیت زدایی به ویژه ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و خدمات پزشکی ازراه دور نقش داشته و تفاهم نامه ای نیز که امروز در حوزه همکاریهای مشترک با این ستاد به امضا رسید، اقدامی در همین مسیر است.
کنار وزارت بهداشت هستیم
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در ادامه، سرپرست ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) اظهار داشت: ستاد اجرائی در دهه اخیر گام های خوبی در زمینه بهداشت و درمان برداشته و کماکان در کنار وزارت بهداشت و سیستم سلامت هستیم و به تکالیف خود ادامه خواهیم داد.
عارف نوروزی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری ستاد اجرائی و وزارت بهداشت گفت: امروز تعهد ما به حوزه سلامت بیشتر است چونکه افراد و اقشار ضعیف و نیازمند جامعه در نقاط محروم و مرزی، نیازمند خدمات بهداشتی و درمانی گسترده تری هستند.
وی ادامه داد: با نظر وزارت بهداشت، حدود ۲۸۰ مرکز بهداشتی و درمانی بصورت کامل یا بعنوان تکمیل پروژه های نیمه ساخته در مناطق مختلف کشور همچون ۱۷ پروژه بیمارستانی توسط ستاد اجرائی تولید شده که ۱۵ پروژه آن به بهره برداری رسیده است. همین طور در دو سه سال اخیر، ستاد اجرائی قوی تر وارد عرصه مقابله با کرونا شد.
سرپرست ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) تصریح کرد: تا کنون حدود ۶۰ میلیون دُز واکسن کووایران برکت تولید و قسمتی از آن به وزارت بهداشت تحویل شده و بخش دیگر نیز در بخش صادرات استفاده می شود. به دانش فنی ساخت واکسن دست یافته ایم که این ارزشمندتر از محصول است؛ به ویژه که واکسن کووایران در یک سایت کاملا مدرن ایجاد می شود و این مایه مباهات است.
دکتر نوروزی اضافه کرد: ستاد اجرائی در تولید ۶ داروی ضد کرونا اقدامات قابل توجهی انجام داد و نخستین تولید کننده داروی رمدسیویر در منطقه بود که ابتدا ماهانه ۳۰ تا ۴۵ هزار ویال و بعد از آن حدود ۲۰۰ هزار ویال در ماه تولید کرد. این ستاد همین طور در ساخت و داخلی سازی تجهیزاتی مانند اکسیژن ساز و کیت های تشخیصی اقدامات موفقی داشت.
وی اشاره کرد: ستاد اجرائی با هدف داخلی سازی، تولید انواع داروهای راهبردی را در دستور کار دارد و اقدامات سه چهار سال اخیر، موجب صرفه جویی ارزی حدود ۸ و نیم میلیون دلاری در ۴۷ قلم مواد اولیه دارویی شده است. همین طور دانش فنی ۶ آنزیم دارویی مورد تحریم به وجود آمده که قبلا کامل وارداتی بوده و سالانه ۴۳ میلیون دلار، ارز بری داشته است.
وی افزود: بزودی کارخانه تولید واکسن ضد سرطان دهانه رحم یا HPV و داخلی سازی واکسن پنتاوالان با حضور وزیر بهداشت، رئیس جمهور یا معاون اول وی، افتتاح می گردد. یکی از اقدامات بزرگ ستاد اجرائی، ایجاد شهرک دارویی برکت و ۵۰ واحد صنعتی بوده و الان شرکت های داروسازی در این شهرک تمرکز یافته اند.
سرپرست ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) از اجرای تله مدیسین یا پزشکی ازراه دور توسط این ستاد در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح در ۷ شهر محروم سیستان و بلوچستان و ۵ شهرستان پاوه، زهک، کلیبر، اسکو و لنده با پوشش حدود ۳۵۰ هزار نفر و ۲۰ نوع خدمت در ۵۱۷ نقطه روستایی اجرا شده است.
نوروزی در حاشیه این مراسم نیز اظهار داشت: ستاد اجرائی امروز تفاهم نامه ای با وزیر بهداشت امضا کرد تا کارهای بهداشتی و درمانی در حوزه های ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی، فرهنگسازی سلامت، غربالگری بیماریهای چشمی نوجوانان، درمان زوجین نابارور، اجرای سیاست های جمعیتی، تقویت شتاب دهنده ها برای بسط دانش بنیان ها و کاشت حلزون در مناطق محروم و مرزی گسترده تر ادامه یابد.
وی تصریح کرد: ستاد اجرائی تا کنون در زمینه مقابله با کرونا حدود ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گزاری نموده و متناسب با طرح های مورد تفاهم با وزارت بهداشت، اعتبارات لازم اختصاص می یابد. بازه زمانی این تفاهم نامه ۴ ساله است و در صورت نیاز، قابل تمدید خواهد بود. در این تفاهم نامه علاوه بر پشتیبانی از داروهای های تک، کمک به وزارت بهداشت در تولید واکسن ها و کشت گیاهان دارویی، تولید داروهای گیاهی و توسعه فرهنگ طب سنتی نیز پیش بینی شده است.1401/02/27
22:57:16
5.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان