اظهارات متناقض درباره سفر و نمایشگاه

اظهارات متناقض درباره سفر و نمایشگاه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران را خوب و موفق ارزیابی کرده که استاندار تهران گفته است رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی درباره تجمع و تخلف این نمایشگاه بررسی لازم را انجام می دهند و بطور قطع با متخلفین برخورد خواهد شد.


به گزارش بیمارستان دی به نقل از ایسنا، برگزاری نمایشگاه سال جاری گردشگری و تبلیغ و تشویق به مسافرت، در شرایطی که تکلیف سفر در کشور بخصوص در تعطیلات نوروزی مشخص نمی باشد، مخالفانی داشت؛ در نمایشگاه سال جاری کشورهای خارجی غایب بودند و عملا عنوان بین المللی آن زیر سوال بود. هتل ها و آژانس ها که هر سال فضایی از این نمایشگاه را به خود اختصاص می دادند، سال جاری به علت بلاتکلیفی سفر و ادامه برخی محدودیت های کرونا، حضور پررنگی نداشتند و اغلب غایب بودند. فضای نمایشگاه هم کوچک تر از هر سال بود و اداره های کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها و شهرداری ها همچون حاضران اصلی نمایشگاه سال جاری محسوب می شدند که بعضی از آنها هم نسبت به نتیجه این نمایشگاه و سفرهای نوروزی مردد بودند.
با این حال، برخی موافق برگزاری چنین نمایشگاهی بودند؛ چون که همانند علی اصفر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معتقدند باید «نشان دهیم بخش گردشگری کشور هنوز زنده و پویا است.»
مونسان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفته بود شیوع کرونا تا کنون ۲۲ هزار میلیارد تومان به صنعت توریسم ایران خسارت وارد کرده اما این بخش هنوز از پا ننشسته و زمین گیر نشده است.
او همزمان با آخر چهاردهمین نمایشگاه گردشگری تهران که با سی و چهارمین نمایشگاه صنایع دستی ادغام شده بود، عملکرد این نمایشگاه را مثبت و موفق ارزیابی کرد.
بنا بر مصاحبه ای که روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از علی اصغر مونسان منتشر نموده، آمده است: در ساعات پایانی روز آخر نمایشگاه پس از سفری که با هیأت ونزوئلایی داشتم، فرصت شد تا از نمایشگاه بازدید کنم و انصافاً نمایشگاهی که در شرایط کرونا برگزار کردیم، نمایشگاه بسیار خوبی از کار درآمد. دیدارها و صحبت هایی که با غرفه دارها داشتیم نشان از موفقیت نمایشگاه داشت.
او اضافه کرد: ارتباط بسیار خوبی بین استان های مختلف، آژانس ها و مجموعه های گردشگری بوجود آمده که امیدوارم با رعایت مردم بتوانیم ایام نوروز خوبی به لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشیم. تقاضای ما این است تا زمان موعد، مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند تا به امید خدا بتوانیم نوروز خوبی داشته باشیم.
مونسان همینطور اظهار داشت: در این نمایشگاه غرفه های صنایع دستی هم بسیار پویا بودند و امید دارم که آنها هم توانسته باشند پس از مدت ها فروش خوبی داشته باشند. ساعات پایانی روز آخر نمایشگاه تعداد بازدیدکنندگان قابل توجه است.
مدیر شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی که مجری نمایشگاه سال جاری بود، اظهار کرده مجوز برگزاری این نمایشگاه را از ستاد ملی کرونا گرفته است. با این وجود ازدحام جمعیت در زمان افتتاح این نمایشگاه سبب شد استاندار تهران، هرچند با تاخیر واکنش نشان دهد. انوشیروان محسنی بندپی گفته که در مورد تجمع و برخی تخلفات در رعایت پروتکل بهداشتی در نمایشگاه گردشگری اعلام شده که روسای دانشگاه های علوم پزشکی بررسی لازم را انجام دهند. بطور قطع با متخلفین این نمایشگاه برخورد خواهد شد.
پیشتر استاندار تهران تصریح کرد بود در استان تهران نباید تجمعی شکل بگیرد و هیچ یک از اصناف و اتحادیه ها حتی حق برگزاری انتخابات سراسری ندارند. در همین راستا سال جاری نمایشگاه بهاره برگزار نخواهد شد و شهروندان هم در روزهای پایانی سال ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی نباید برای خرید باعث شکل گیری تجمع بشوند.
اتاق اصناف ایران هم اوایل بهمن ماه در اطلاعیه ای اعلام نموده بود که مجوز برگزاری نمایشگاه های تخصصی در مناطق زرد و نارنجی با شرایط مشخص صادر شده، اما برگزاری نمایشگاه بهاره ممنوع می باشد.
قبل از آن، محمدجواد قنبری، سرپرست معاونت نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی اظهار داشته بود: با هماهنگی های صورت گرفته با ستاد ملی کرونا و موافقت وزارت بهداشت نمایشگاه های تخصصی در مناطق زرد و نارنجی برگزار می گردد.
این درحالی است که نمایشگاه گردشگری بیشتر از آن که رویکرد تخصصی داشته باشد، در ظاهر جنبه مردمی دارد و در طول برگزاری این دوره هم ورود عموم مردم بدون محدودیت بود. مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با آن که گفته بودند برای پیشگیری از ازدحام جمعیت در این نمایشگاه از حضور گروه های نوازنده و سیاه چادرها که اغلب محل توزیع مواد خوراکی بودند و پرطرفدارترین بخش هر سال شناخته می شدند، ممانعت خواهد شد، اما سال جاری گروه های نوازنده حضور داشتند و نمایشگاه را پرسر و صدا کرده بودند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه بازدید از این نمایشگاه که قرار بود به شکلی سفر ایمن و هوشمند را تبلیغ کند، درباره سفرهای نوروزی هم گفته است: با ستاد ملی مقابله با کرونا و همینطور کمیته امنیتی اجتماعی وزارت کشور با حضور دستگاههای مختلف، توافقاتی کردیم. در ستاد با حضور رئیس جمهوری توضیحات عرضه شده تصویب گردید. ازاین رو امیدوارم در همان چارچوبی که توافق کردیم، بتوانیم نوروز را برگزار نماییم و شاهد رعایت کامل پروتکل های بهداشتی باشیم و بتوانیم سفر هوشمندانه و سالم را تحقق ببخشیم.
با وجود آن که مقامات این وزارت خانه بارها از توافق با ستاد ملی کرونا برای برقراری بخشی از سفرها در تعطیلات نوروز سخن گفته اند، اما علیرضا رئیسی، سخنگوی این ستاد در تازه ترین اظهارنظر درباره سفرهای نوروزی گفته است: با عنایت به این که پیک بعدی بیماری امکان دارد در فروردین ماه رخ دهد سفرها می تواند پیک را بسیار شعله ور کند. با عنایت به شرایط فعلی بیماری و افت پروتکل های بهداشتی به نظر من سفرهای نوروز حدودا منتفی است، مگر این که در دو تا سه هفته آینده رعایت پروتکل ها افزایش یابد و تعداد شهرهای آبی خیلی زیاد شود.
او اظهار کرده است: متاسفانه تعداد شهرهای آبی روزبه روز در حال کاهش است. البته در هر حال ما بر مبنای محدودیت هوشمند عمل می نماییم و اجازه نخواهیم داد کسی به شهر قرمز یا نارنجی یا شهرهای زرد مسافرپذیر وارد شود. باید در مورد سفرها واقع نگر بود. البته که می دانیم مردم تحت فشار هستند و برخی سه عید است که سفر نرفته اند، عید سال ۱۳۹۸ که سیل آمد، عید سال قبل و سال جاری هم درگیر کرونا و ویروس جهش یافته هستیم و با این شرایط بعید است بتوانیم پیشنهادات مطرح شده در ستاد در مورد سفرهای هوشمند و سلامت را تصویب نماییم.
معاون وزارت بهداشت برای همین به مردم سفارش کرده است: فعلا مبادرت به رزرو بلیت هواپیما، قطار و... برای نوروز ۱۴۰۰ نکنید، چون ما در یک جنگ غیرقابل پیشبینی با ویروس هستیم و تا زمانی که واکسیناسیون کافی انجام نشود، هر لحظه منتظر یک تغییر رفتار و جهش عجیب از جانب ویروس هستیم.
منبع:

1399/12/09
23:54:32
0.0 / 5
688
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان