گیاهی برای درمان اضطراب

گیاهی برای درمان اضطراب خراسان رضوی اگر به دنبال یک گزینه طبیعی برای مساعدت با اضطراب بجای روش های درمانی مانند دارو هستید، می توانید از ریشه سنبل الطیب استفاده کنید.به نقل از هلث نیوز، سنبل الطیب گیاه بومی آسیا و اروپاست. البته هم اکنون در آمریکای شمالی نیز رشد می کند.

دکتر الکس دیمیتریو، دارای ۲ بورد تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی و طب خواب و موسس درمانگاه تخصصی روانپزشکی و طب خواب در شهر منلو پارک کالیفرنیا، در این خصوص اظهار نمود: ریشه سنبل الطیب در طول زمان به علت خواص آرام بخش آن مورد استفاده قرار گرفته و نام مستعار «Nature's Valium» را به خود مختص کرده است.

دکتر سیندی تسای، پزشکی در سن دیگو نیز می گوید: تصور می شود ریشه سنبل الطیب برای اضطراب موثر باشد برای اینکه ترکیباتی دارد که به آرامش سیستم عصبی مرکزی کمک می نماید. همین طور اعتقاد بر این است که این گیاه سطح یک انتقال دهنده عصبی آرام بخش به نام گاما آمینوبوتیریک اسید یا GABA را زیاد می کند. این انتقال دهنده عصبی می تواند اضطراب و استرس را کم کند.

ریشه سنبل الطیب دارای ترکیبات دیگری مانند لیگنان ها(ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهان) و اسید والرنیک است که می تواند سطح سروتونین و آدنوزین را افزایش دهد. تسای می گوید این ها مواد شیمیایی است که به کنترل خلق وخو و خواب کمک می نماید.

در حال حاضر ریشه سنبل الطیب به اشکال مختلفی مانند کپسول، قرص، پودر و دمنوش موجود است. بااینکه تعدادی از مردم از طعم چای ریشه سنبل الطیب لذت می برند اما بوی آن همیشه خوشایند نیست.

برای برخی افراد ریشه سنبل الطیب می تواند یک انتخاب موثر برای کاهش احساس اضطراب باشد.

تسای می گوید: این گیاه می تواند برای بیماران مبتلا به اضطراب خفیف تا متوسط که علاقمند به امتحان یک گزینه گیاهی با عوارض جانبی کمتر هستند، مفید باشد.

دیمیتریو به علت اثر آرام بخشی خفیف آنرا در بعضی از بیماران هم برای اضطراب و هم برای خواب موثر یافته است. این گیاه به ویژه برای چای عصرانه لذت بخش است و ترکیب آن با گیاه بادرنجبویه برای اثربخشی بهتر سفارش می شود.

به خاطر داشته باشید مکمل هایی مانند ریشه سنبل الطیب توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است؛ به این معنا که تحقیقات کمتری برای نشان دادن میزان موثر بودن آن انجام شده است. بعلاوه کیفیت محصول هم ممکنست متفاوت باشد.

نتایج بررسی ها نشان داده هنوز شواهد کافی برای نتیجه گیری این که آیا ریشه سنبل الطیب برای اضطراب موثر است یا خیر وجود ندارد. یک متاآنالیز در سال ۲۰۲۰ مبتنی بر شواهد که شامل هشت مطالعه در مورد ریشه سنبل الطیب برای اضطراب و ۱۰ مطالعه برای کیفیت خواب بود، به این نتیجه رسید که این گیاه می تواند برای مقابله با مشکلات خواب و اختلالات در رابطه با آن ایمن و موثر باشد.

دیمیتریو می گوید: یکی از مزایای ریشه سنبل الطیب برای اضطراب این است که غیر از بو مضرات آن بسیار اندک است و در بهترین حالت اضطراب را می کاهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. با اینحال تعدادی از افراد ممکنست عوارض جانبی ناشی از مصرف آنرا تجربه کنند.

برخی از افراد نیز مانند زنان باردار، کسانی که داروی آرام بخش مصرف می کنند و افرادی که بیماری کبدی دارند، باید از مصرف سنبل الطیب اجتناب کنند. نکته مهم این است که ریشه این گیاه زمانی موثر خواهد بود که بطور مداوم استفاده گردد چونکه ممکنست اثربخشی آن ۶ هفته طول بکشد. بدین سبب اگر به راه حل سریع نیاز دارید، باید به دنبال موارد جایگزین باشید.
1401/03/30
09:35:56
5.0 / 5
168
تگهای خبر: آرامش , استرس , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بیمارستان دی
deyhospital.ir - تمامی حقوق سایت بیمارستان دی محفوظ و متعلق به مالک دامنه است

بیمارستان دی

بهداشت و درمان